SR-urakka, Uudisrakennus, Helsinki, Sörnäinen, Sompasaari, Heka Kalasatama Nihdinranta 8
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala, Asuntotuotanto
Hankinnan kohteena on asuinkerrostalon rakentaminen Helsingin Sompasaareen kiinteähintaisena SR-urakkana sisältäen rakennusteknisten töiden lisäksi kaikki LVISA-työt sekä kaiken tarvittavan suunnittelun. Lisäksi tontilla sijaitsevan valomaston purkaminen perustuksineen, mahdollisine sähkötöineen, sekä poiskuljetus, jätemaksut ja purkualueen täyttö kaivuutasoon kuuluvat SR-urakkaan. SR-urakkaan lukeutuu: - tontti 10667/3, Heka Kalasatama Nihdinranta 8 Hankkeen erityispiirteitä: - rakennukset liitetään jätteiden imuputkikeräysjärjestelmään Suunnittelu voidaan aloittaa esisopimuksen allekirjoituksen jälkeen. Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 05/2027 ja työt tulee aloittaa viimeistään 06/2027. Hankinnan kohde on tarkemmin kuvattu tarjouspyynnön liitteenä olevissa kaupallisissa ja teknisissä asiakirjoissa. Liiteasiakirjat löytyvät julkaisun Tarjouspalvelu-sivuilta kohdassa "Liitteet ja linkit" ilmoitetusta linkistä.
MääräaikaDeadline 2026-11-23
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-24 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: SR-urakka, Uudisrakennus, Helsinki, Sörnäinen, Sompasaari, Heka Kalasatama Nihdinranta 8
Viitenumero:
2825001091
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
2825001091
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevat esteettömyysvaatimukset on otettu huomioon
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto: 52 kuukautta
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Ei lisähankintamahdollisuuksia.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 1000
Laatukriteeri (nimi): Takuuehdot
Laatukriteeri (painotus): 48
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-11-23 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-11-23 10:15:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Helsinki
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 5 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-11-23 10:15:00 📅
Paikka: Helsinki
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-11-09 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala, asuntotuotanto
Kansallinen rekisterinumero:
0201256-6
Postiosoite: PL 58226 (Käyntiosoite: Työpajankatu 8, 00580 Helsinki)
Postinumero: 00099
Postitoimipaikka: Helsingin kaupunki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Tommi Mukkala
Sähköposti: tommi.mukkala@hel.fi 📧
Puhelin: +358 931073805 📞
URL: https://asuntotuotanto.hel.fi/fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=622941&tpk=5187f2d9-fbdd-4b5b-af62-87bb0587a7d3 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=622941&tpk=5187f2d9-fbdd-4b5b-af62-87bb0587a7d3 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 163-584250 (2026-08-24)
- Rakennustyöt (>20 uudet hankinnat)