Sprinkleri- ja kaasusammutuslaitteistojen huolto sekä pienet lisä- ja muutostyöt
Pirkanmaan hyvinvointialue
Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen (Pirha) toimeksiannosta tarjouksia sprinkleri- ja kaasusammutuslaitteistojen testaus- ja määräaikaishuolloista sekä sprinklerilaitteistojen vähäisistä lisä- ja muutostöistä Pirhan Kiinteistöhallinta ja toimitilapalvelut -toimialueen ylläpitovastuulla oleviin kohteisiin. Pirhan Kiinteistöhallinta ja toimitilapalvelut -toimialueen ylläpitovastuulla olevat kohteet voivat muuttua sopimuskauden aikana siten, että kohteita poistuu ylläpitovastuun piiristä tai uusia kohteita tulee sen piiriin. Puitejärjestelyyn sisältyy mahdollisuus teettää tässä tarjouspyynnössä tarkoitettuja töitä myös sellaisissa kohteissa, jotka siirtyvät myöhemmin toimialueen ylläpitovastuulle, puitejärjestelyn ehtojen mukaisesti. Tays Keskussairaalan sprinkleri- ja kaasusammutuslaitteistoihin on mahdollista tutustua ennen tarjouksen jättämistä 10.–11.9.2026 välisenä aikana. Tutustumiskäynnistä on sovittava etukäteen käyttöpäällikkö Jukka Alangon kanssa (puh. 040 720 7851). Tutustumisen yhteydessä annetut vastaukset eivät sido tilaajaa. Hankintaa koskevat kysymykset on esitettävä kirjallisesti Tarjouspalvelu-toimittajaportaalin kautta 14.9.2026 klo 12:00 mennessä. Samasta paikasta löytyvät myös kysymyksiin annetut vastaukset.
MääräaikaDeadline 2026-10-02
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-31 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Sprinkleri- ja kaasusammutuslaitteistojen huolto sekä pienet lisä- ja muutostyöt
Viitenumero:
625845
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Korjaus- ja huoltopalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
625845
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pirkanmaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-10-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-02 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 1
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-02 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pirkanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221308-6
Postinumero: 33101
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Teknisetkilpailutukset
Sähköposti: teknisetkilpailutukset@tuomi.fi 📧
Puhelin: +358 403554196 📞
URL: http://www.tuomi.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=625845&tpk=12ff26e9-38b2-40ec-a036-032b35818791 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=625845&tpk=12ff26e9-38b2-40ec-a036-032b35818791 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 168-601886 (2026-08-31)
- Korjaus- ja huoltopalvelut (20 uudet hankinnat)
- Ajoneuvojen ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut
- Erilaiset korjaus- ja huoltopalvelut (1)
- Ilma-, rautatie-, tie- ja vesiliikenteeseen liittyvät korjaus- ja huoltopalvelut ja muut palvelut (6)
- Lääketieteellisten laitteiden ja tarkkuuslaitteiden korjaus ja huolto (3)
- PC:iden, toimisto-, televiestintä- ja av-laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut (3)
- Pumppujen, venttiilien, hanojen, metallisäiliöiden ja koneiden korjaus ja huolto (1)
- Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto (4)
- Turvallisuus- ja maanpuolustustarvikkeiden korjaus ja huolto