Sipoon kunnan siivous- ja ruokapalveluiden hankinta 2027-2031

Sipoon kunta

Sipoon kunta pyytää tarjouksia eri puolilla Sipoota sijaitsevien koulu- ja päiväkotikohteiden siivous- ja ruokapalveluiden tuottamisesta. Siivous- ja ruokapalvelut suoritetaan arkipäivisin maanantaista perjantaihin. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä. Sopimus on voimassa 28.6.2027 - 29.6.2031 välisen ajan ja tilaajalla on mahdollisuus jatkaa sopimuskautta perussopimuskauden jälkeen yhdellä kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella ajalla 30.6.2031-3.7.2033. Tilaaja päättää ja ilmoittaa optiokauden käyttämisestä viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen perussopimuskauden päättymistä. Tilaaja tulee valitsemaan hankittavan palvelun tuottamiseen yhden (1) toimittajan siivous- ja ruokapalveluiden tuottamiseen. Palvelujen tarve ja/tai sisältö voi muuttua organisaation ja tehtävien muuttumisen mukaisesti. Jos palvelujen tarve ja/tai volyymi muuttuvat sopimuskauden aikana merkittävästi tilaaja arvioi, milloin sen toiminnassa ja/tai siivous- ja ruokapalveluiden tarpeessa on tapahtunut niin olennaisia tai merkittäviä muutoksia, että palvelut täytyy hankintalain 136 §:n mukaan kilpailuttaa uudestaan.

Määräaika

Deadline 2026-10-08

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-09-02 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-09-02)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Sipoon kunnan siivous- ja ruokapalveluiden hankinta 2027-2031
Viitenumero: 618058
Lyhyt kuvaus:
Sipoon kunta pyytää tarjouksia eri puolilla Sipoota sijaitsevien koulu- ja päiväkotikohteiden siivous- ja ruokapalveluiden tuottamisesta. Siivous- ja ruokapalvelut suoritetaan arkipäivisin maanantaista perjantaihin. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä. Sopimus on voimassa 28.6.2027 - 29.6.2031 välisen ajan ja tilaajalla on mahdollisuus jatkaa sopimuskautta perussopimuskauden jälkeen yhdellä kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella ajalla 30.6.2031-3.7.2033. Tilaaja päättää ja ilmoittaa optiokauden käyttämisestä viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen perussopimuskauden päättymistä. Tilaaja tulee valitsemaan hankittavan palvelun tuottamiseen yhden (1) toimittajan siivous- ja ruokapalveluiden tuottamiseen. Palvelujen tarve ja/tai sisältö voi muuttua organisaation ja tehtävien muuttumisen mukaisesti. Jos palvelujen tarve ja/tai volyymi muuttuvat sopimuskauden aikana merkittävästi tilaaja arvioi, milloin sen toiminnassa ja/tai siivous- ja ruokapalveluiden tarpeessa on tapahtunut niin olennaisia tai merkittäviä muutoksia, että palvelut täytyy hankintalain 136 §:n mukaan kilpailuttaa uudestaan.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Siivous- ja puhdistuspalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 618058
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lisätietoja:
KOHTEIDEN ESITTELYKIERROKSET Tarjouksen jättämisen edellytyksenä on osallistuminen molempiin Tilaajan järjestämiin kohteiden esittelykierroksiin kokonaisuudessaan. Kohteiden esittelykierrokset järjestetään maanantaina 14.9.2026 klo 8:00 alkaen ja torstaina 17.9.2026 klo 8:00 alkaen. Ilmoittautumiset esittelykierroksille 9.9.2026 klo 12:00 mennessä molempiin kahteen (2) sähköpostiosoitteeseen meri.salmi@sipoo.fi ja tiina.soikkeli@sipoo.fi. - Palveluntuottajan edustajille täytyy olla esittelykierroksella mukana omat suojavaatteet: suojatakki, kenkäsuojat ja suojamyssy hiuksiin. Tilaaja toimittaa pohjakuvat esittelykierroksille osallistuville sähköpostilla ennen esittelykierroksia. - Aikataulu MA 14.9.2026: Klo 8.00 alkaen järjestyksessä Västerskogin päiväkoti, Hansaksen päiväkoti, Mäntymäen päiväkoti, Miilin päiväkoti ja Miilin koulukeskus. Aikataulusta sovitaan esittelykierroksella tarkemmin. - Aikataulu TO 17.9.2026: klo 8.00 alkaen järjestyksessä Talman päiväkoti, Talman koulu, Nikkilän päiväkoti, Päiväkoti Pikkusydän, Nikkilän Sydän, Kartanon päiväkoti, Borgby skola, Södra Paipis skola & daghem ja Norra Paipis skola. Lounastauko pidetään Nikkilässä, aikataulusta sovitaan esittelykierroksella tarkemmin. Kohteiden esittelykierrokset ovat pakolliset tarjouksen jättäjille.
Näytä lisää
Lisätuotteet/palvelut: Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Pääkohde tai suorituspaikka: Sipoon kunnan alue.
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-06-28 📅
Loppupäivä: 2031-06-29 📅
Sopimuksen, puitesopimuksen tai dynaamisen hankintajärjestelmän kesto
Tämä sopimus voidaan uusia
Kuvaus
Uudistusten kuvaus:
Sopimuksen seuraava kilpailutus toteutetaan noin kuusi (6) kuukautta ennen sopimuskauden päättymistä.
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta:
Tilaajalla on mahdollisuus jatkaa sopimuskautta perussopimuskauden jälkeen yhdellä kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella ajalla 30.6.2031 - 3.7.2033
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot
Vaihtoehtojen kuvaus:
Palvelujen tarve ja/tai sisältö voi muuttua organisaation ja tehtävien muuttumisen mukaisesti. Jos palvelujen tarve ja/tai volyymi muuttuvat sopimuskauden aikana merkittävästi tilaaja arvioi, milloin sen toiminnassa ja/tai siivouspalveluiden tarpeessa on tapahtunut niin olennaisia tai merkittäviä muutoksia, että palvelut täytyy hankintalain 136 §:n mukaan kilpailuttaa uudestaan.
Näytä lisää
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 60
Laatukriteeri (nimi): Siivous- ja ruokapalvelusuunnitelma
Laatukriteeri (painotus): 40
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Kyseessä on avoin, EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta. Hankinnassa noudatetaan Lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (2016/1397). Tarjouspyyntöasiakirjat ovat suomen kielellä ja tarjous tulee antaa suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankintamenettely toteutetaan vaiheittain seuraavassa järjestyksissä. 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajan soveltuvuuden tarkistaminen 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 4. Tarjousten vertailu 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen tarjoajille sähköisesti 6. Hankintasopimuksen solmiminen tarjouskilpailun voittaneen tarjoajan kanssa
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-08 06:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-08 06:05:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Martinkyläntie 94, 04130 Sipoo
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-08 06:05:00 📅
Paikka: Martinkyläntie 94, 04130 Sipoo
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-22 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sipoon kunta
Kansallinen rekisterinumero: 0203533-8
Postiosoite: Lukkarinmäentie 2
Postinumero: 04130
Postitoimipaikka: Sipoo
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Meri Salmi
Sähköposti: meri.salmi@sipoo.fi 📧
Puhelin: +358 401319821 📞
URL: http://www.sipoo.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sipoo?id=618058&tpk=82941cf5-b626-4d63-bb2a-6997d65a2020 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sipoo?id=618058&tpk=82941cf5-b626-4d63-bb2a-6997d65a2020 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Lisätietoja
KOHTEIDEN ESITTELYKIERROKSET Tarjouksen jättämisen edellytyksenä on osallistuminen molempiin Tilaajan järjestämiin kohteiden esittelykierroksiin kokonaisuudessaan. Kohteiden esittelykierrokset järjestetään maanantaina 14.9.2026 klo 8:00 alkaen ja torstaina 17.9.2026 klo 8:00 alkaen. Ilmoittautumiset esittelykierroksille 9.9.2026 klo 12:00 mennessä molempiin kahteen (2) sähköpostiosoitteeseen meri.salmi@sipoo.fi ja tiina.soikkeli@sipoo.fi. - Palveluntuottajan edustajille täytyy olla esittelykierroksella mukana omat suojavaatteet: suojatakki, kenkäsuojat ja suojamyssy hiuksiin. Tilaaja toimittaa pohjakuvat esittelykierroksille osallistuville sähköpostilla ennen esittelykierroksia. - Aikataulu MA 14.9.2026: Klo 8.00 alkaen järjestyksessä Västerskogin päiväkoti, Hansaksen päiväkoti, Mäntymäen päiväkoti, Miilin päiväkoti ja Miilin koulukeskus. Aikataulusta sovitaan esittelykierroksella tarkemmin. - Aikataulu TO 17.9.2026: klo 8.00 alkaen järjestyksessä Talman päiväkoti, Talman koulu, Nikkilän päiväkoti, Päiväkoti Pikkusydän, Nikkilän Sydän, Kartanon päiväkoti, Borgby skola, Södra Paipis skola & daghem ja Norra Paipis skola. Lounastauko pidetään Nikkilässä, aikataulusta sovitaan esittelykierroksella tarkemmin. Kohteiden esittelykierrokset ovat pakolliset tarjouksen jättäjille.
Näytä lisää
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Valitus on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun tarjoaja on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen. Hankinta-asian muutosta hakevan on kirjallisesti ilmoitettava hankintayksikölle asian saattamisesta markkinaoikeuden käsiteltäväksi.
Näytä lisää
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 170-606069 (2026-09-02)