Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen

Senaatti-kiinteistöt

Hankinnan kohteena on koko Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja niihin välittömästi liittyvät tuotteet, ohjelmistot ja palvelut. Tässä hankinnassa tavoitteena on saada vahvat toimittajat valtakunnallisesti tuottamaan ja ylläpitämään Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmiä, oviympäristöjä ja fyysiseen pääsynhallintaan liittyviä laitteita sekä järjestelmiä. Hankinnan tarkempi kuvaus on tarjouspyynnön liitteessä 2. ''Hankinnan kohteen kuvaus''. Hankinta on valtakunnallinen ja se jakautuu maantieteellisiin osa-alueisiin seuraavasti: 1. Etelä-Suomen alue, Helsingin seutu 2. Länsi-Suomen alue, Turun seutu 3. Länsi-Suomen alue, Tampereen ja Hämeenlinnan seutu 4. Länsi-Suomen alue, Jyväskylän seutu 5. Länsi-Suomen alue, Vaasan seutu 6. Itä-Suomen alue, Kouvolan seutu 7. Itä-Suomen alue, Kuopion seutu 8. Pohjois-Suomen alue, Oulun seutu 9. Pohjois-Suomen alue, Rovaniemen seutu. Osa-alueet on nimetty alueella sijaitsevan yhden tai enintään kahden kaupungin mukaan. Kukin osa-alue kuitenkin käsittää nimettyä kaupunkia laajemman kokonaisuuden. Tarkemmat osa-aluekohtaiset kuvaukset on esitetty liitteissä. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä. Hankintayksikkö järjestää kilpailutuksesta yhden infotilaisuuden torstaina 3.9.2026 klo 10-11. Tilaisuus on vapaaehtoinen. Tarkemmat tiedot Tarjoajainfo-liitteestä. Tilaisuudessa käydään tarjouspyyntö ja tarjouspyyntömateriaali yleisesti läpi. Tilaisuuden tarkoitus on kertoa tarjoajille tarjouspyynnön sisältö ja kannustaa tarjoajia tarjoamaan.

Määräaika

Deadline 2026-09-28

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-25 hankintailmoitus
2026-08-28 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-25)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen
Viitenumero: SK/4895/2026
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on koko Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja niihin välittömästi liittyvät tuotteet, ohjelmistot ja palvelut. Tässä hankinnassa tavoitteena on saada vahvat toimittajat valtakunnallisesti tuottamaan ja ylläpitämään Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmiä, oviympäristöjä ja fyysiseen pääsynhallintaan liittyviä laitteita sekä järjestelmiä. Hankinnan tarkempi kuvaus on tarjouspyynnön liitteessä 2. ''Hankinnan kohteen kuvaus''. Hankinta on valtakunnallinen ja se jakautuu maantieteellisiin osa-alueisiin seuraavasti: 1. Etelä-Suomen alue, Helsingin seutu 2. Länsi-Suomen alue, Turun seutu 3. Länsi-Suomen alue, Tampereen ja Hämeenlinnan seutu 4. Länsi-Suomen alue, Jyväskylän seutu 5. Länsi-Suomen alue, Vaasan seutu 6. Itä-Suomen alue, Kouvolan seutu 7. Itä-Suomen alue, Kuopion seutu 8. Pohjois-Suomen alue, Oulun seutu 9. Pohjois-Suomen alue, Rovaniemen seutu. Osa-alueet on nimetty alueella sijaitsevan yhden tai enintään kahden kaupungin mukaan. Kukin osa-alue kuitenkin käsittää nimettyä kaupunkia laajemman kokonaisuuden. Tarkemmat osa-aluekohtaiset kuvaukset on esitetty liitteissä. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä. Hankintayksikkö järjestää kilpailutuksesta yhden infotilaisuuden torstaina 3.9.2026 klo 10-11. Tilaisuus on vapaaehtoinen. Tarkemmat tiedot Tarjoajainfo-liitteestä. Tilaisuudessa käydään tarjouspyyntö ja tarjouspyyntömateriaali yleisesti läpi. Tilaisuuden tarkoitus on kertoa tarjoajille tarjouspyynnön sisältö ja kannustaa tarjoajia tarjoamaan.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Lukkosepänpalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 000 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 9
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 9

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1.-0
Otsikko: Etelä-Suomen alue, Helsingin seutu
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Etelä-Suomen aluetta, Helsingin seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Lisätuotteet/palvelut: Lukot, avaimet ja saranat 📦
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Postiosoite: Lintulahdenkatu 5 A
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Loppupäivä: 2030-12-31 📅
Sopimuksen, puitesopimuksen tai dynaamisen hankintajärjestelmän kesto
Tämä sopimus voidaan uusia
Kuvaus
Uudistusten kuvaus: Sopimuskauden päättymisajankohta.
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Lisätietoja uusimisesta:
Sopimus on voimassa määräaikaisena 2 vuotta 31.12.2028 saakka + optio 1+1 vuotta.
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Kustannusperuste (nimi): Vertailuhinta
Kustannuskriteeri (painotus): 60
Laatukriteeri (nimi): Laatupisteet
Laatukriteeri (painotus): 40
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2.-1
Otsikko: Länsi-Suomen alue, Turun seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Turun seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Uudistusten kuvaus: Sopimuksen päättymisajankohta.
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

3️⃣
Sisäinen tunniste: 3.-2
Otsikko: Länsi-Suomen alue, Tampereen ja Hämeenlinnan seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Tampereen ja Hämeenlinnan seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0003

4️⃣
Sisäinen tunniste: 4.-3
Otsikko: Länsi-Suomen alue, Jyväskylän seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Jyväskylän seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0004

5️⃣
Sisäinen tunniste: 5.-4
Otsikko: Länsi-Suomen alue, Vaasan seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Vaasan seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0005

6️⃣
Sisäinen tunniste: 6.-5
Otsikko: Itä-Suomen alue, Kouvolan seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Itä-Suomen aluetta, Kouvolan seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0006

7️⃣
Sisäinen tunniste: 7.-6
Otsikko: Itä-Suomen alue, Kuopion seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee Itä-Suomen aluetta, Kuopion seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0007

8️⃣
Sisäinen tunniste: 8.-7
Otsikko: Pohjois-Suomen alue, Oulun seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Pohjois-Suomen aluetta, Oulun seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0008

9️⃣
Sisäinen tunniste: 9.-8
Otsikko: Pohjois-Suomen alue, Rovaniemen seutu
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Pohjois-Suomen aluetta, Rovaniemen seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0009
Hankinnan laajuus
Lisätuotteet/palvelut:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, jäljempänä hankintalaki). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankinta toteutetaan käyttäen hankintalaissa määriteltyä avointa menettelyä. 1. Hankintayksikkö julkaisee julkisen hankintailmoituksen kaikkien nähtäville, johon halukkaat tarjoajat voivat jättää tarjouksen. 2. Tarjousten vastaanottamisen määräajan jälkeen hankintayksikkö avaa tarjoukset. 3. Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuutta koskevat vaatimukset sekä tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden. 4. Hankintayksikkö tekee tarjousten vertailun. 5. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja toimittaa päätöksen sähköisesti tiedoksi kaikille tarjoajille. 6. Allekirjoittaa hankintasopimuksen voittajan kanssa.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-28 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-29 06:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 2 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Osallistujien enimmäismäärä: 27
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-29 06:00:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-11 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Senaatti-kiinteistöt
Kansallinen rekisterinumero: 1503388-4
Postiosoite: Lintulahdenkatu 5 A, PL 237
Postinumero: 00531
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintayksikkö
Sähköposti: katariina.pirttimaa@senaatti.fi 📧
Puhelin: +358 503537833 📞
URL: https://www.senaatti.fi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/senaatti?id=608338&tpk=0e6ef236-c3f5-4bf2-99ef-4688c5427f79 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/senaatti?id=608338&tpk=0e6ef236-c3f5-4bf2-99ef-4688c5427f79 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Asianosaisen on vaadittava muutoksenhakua 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä valitusosoituksineen tai muusta hankintamenettelyssä tehdystä ratkaisusta.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 165-592490 (2026-08-25)
hankintailmoitus (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 000 000 EUR 💰

Muutokset
Muut lisätiedot
Alkuperäisen ilmoituksen liitteenä ollut ''Liite 12, Kartta lähtöpisteillä'' tiedosto oli vahingoittunut eikä sitä voinut käsitellä. Korvattu tiedosto saman sisältöisellä ehjällä tiedostolla.
Muutoksen pääasiallinen syy: Julkaisijan virheen korjaaminen
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: 7ad2711f-dd78-4466-9984-8603db481abe-01
Lähde: OJS 2026/S 167-596818 (2026-08-28)