Sammuttimet ja sammuttimien huolto 2027-2028 (2029-2030)

Pohjois-Karjalan hankintatoimi

Pohjois-Karjalan hankintatoimi pyytää antamaan tarjouksen sammuttimista ja sammuttimien huolloista sopimuskaudelle 1.1.2027 - 31.12.2028 + yhden (1) vuoden + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus. Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi on kokonaisuudessaan suomenkielinen.

Määräaika

Deadline 2026-09-30

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-31 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-31)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Sammuttimet ja sammuttimien huolto 2027-2028 (2029-2030)
Viitenumero: 623497
Lyhyt kuvaus:
Pohjois-Karjalan hankintatoimi pyytää antamaan tarjouksen sammuttimista ja sammuttimien huolloista sopimuskaudelle 1.1.2027 - 31.12.2028 + yhden (1) vuoden + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus. Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi on kokonaisuudessaan suomenkielinen.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Palontorjuntalaitteiden korjaus ja huolto 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 336 000 EUR 💰
Täydentävä hankintalaji: Tavarahankinnat
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1.-0
Otsikko: 1. Sammuttimet (alv 0%)
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 84 000 EUR 💰
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Osa-alue 1 käsittää sammuttimet ja niihin kohdistuvat tarkastus- ja huoltotoimenpiteet erillisinä, yksittäisinä tilauksina. Tässä tilaaja itse huolehtii tarkastusajoista sekä tilaa tarvittaessa huoltotilaukset ja uudet sammuttimet.
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Palontorjunta-, pelastus- ja turvavälineet 📦
Lisätuotteet/palvelut: Palontorjuntalaitteiden korjaus ja huolto 📦
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Täydentävä hankintalaji: Palvelut
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Karjala 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Loppupäivä: 2028-12-31 📅
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot
Vaihtoehtojen kuvaus: Yhden (1) vuoden + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus.
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 85
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 15
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2.-1
Otsikko: 2. Sammuttimien ylläpito- ja huoltopalvelu (alv 0%)
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 252 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus:
Osa-alue 2 käsittää täyden sammuttimien ylläpito- ja huoltopalvelun. Tämä tarkoittaa, että toimittaja ylläpitää rekisteriä kohteiden sammuttimista, niiden säännöllisistä tarkastuksista ja huolloista niin, että tilaajan ei niitä tarvitse erikseen huolehtia. Tilaajan tilatessa huoltoa sammuttimelle (esim. sammuttimen rikkoontumisen tms. vuoksi), käy toimittaja noutamassa laitteen huoltoon tai huoltaa sen paikan päällä.
Näytä lisää
Lisätuotteet/palvelut: Palontorjunta-, pelastus- ja turvavälineet 📦
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 90
Laatukriteeri (painotus): 10
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002
Kuvaus
Pääkohde tai suorituspaikka: Suorituspaikka tarkoittaa tässä tilaajien sijaintia.

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-30 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-30 09:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Osallistujien enimmäismäärä: 1
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-30 09:15:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Painotus (pisteinä, vaihteluvälin puoliväli)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Kansallinen rekisterinumero: 0242746-2
Postiosoite: Torikatu 19 A
Postinumero: 80100
Postitoimipaikka: Joensuu
Alue: Pohjois-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Sähköposti: hankinta@joensuu.fi 📧
Puhelin: +358 504311359 📞
URL: http://www.joensuu.fi/pohjois-karjalan-hankintatoimi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=623497&tpk=11e515b5-5e0d-4587-8c3f-bbef7116c87e 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=623497&tpk=11e515b5-5e0d-4587-8c3f-bbef7116c87e 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika määräytyy voimassa olevan hankintalain mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 168-600318 (2026-08-31)