Säiliöauton hankinta pelastuslaitoksen käyttöön
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue pyytää tarjousta säiliöautosta Itä-Uudenmaan pelastuslaitoksen käyttöön. Päiväohjaamolla oleva säiliöauto tulee olla varustettu palopumpulla, vesisäiliöllä sekä kalustotiloilla. Säiliöauton tulee soveltua vedensiirtoon sekä sammutustoimintaan. Alustan tekniset ja toiminnalliset vähimmäisvaatimukset on esitetty LIITTEESSÄ 1. Korityön tekniset ja toiminnalliset vähimmäisvaatimukset on esitetty LIITTEESSÄ 2. Toimittajan toimittaman kaluston tekniset ja toiminnalliset vähimmäisvaatimukset on esitetty LIITTEESSÄ 3.
MääräaikaDeadline 2026-10-06
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-01 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-09-01)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Säiliöauton hankinta pelastuslaitoksen käyttöön
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Erikoismoottoriajoneuvot 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 550 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Pääkohde tai suorituspaikka:
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-10-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 60
Laatukriteeri (nimi): Toimitusaika ilmoitettava tilauksesta
Laatukriteeri (painotus): 2
Laatukriteeri (nimi): Alustan takuu vähintään 24 kk:tta
Korityön takuu vähintään 36 kk:tta
Laatukriteeri (painotus): 5
Laatukriteeri (nimi): Teippauksen takuu
Vesisäiliön takuu
Palopumpun takuu
Korityön varaosien saatavuus
Alustan toimittajalla tekninen tuki tarjolla 24/7
Korityön toimittajalla tekninen tuki tarjolla 24/7
Korityön takuunalaisten huolto- ja korjauspalvelujen työn aloituksen vasteaika
Laadunhallintajärjestelmä
Laatukriteeri (painotus): 1
Laatukriteeri (nimi): Laadunvarmisturjärjestelmä
Korityön laatu
Laatukriteeri (painotus): 9
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-06 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-06 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-06 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-15 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Itä-Uudenmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Tulliportinkatu 1
Postinumero: 06100
Postitoimipaikka: Porvoo
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelut
Sähköposti: hankintapalvelut@itauusimaa.fi 📧
Puhelin: +358 195600100 📞
URL: https://itauusimaa.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/itauusimaa?id=616651&tpk=4a367b90-bd25-44b4-a565-979ffc3936b1 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/itauusimaa?id=616651&tpk=4a367b90-bd25-44b4-a565-979ffc3936b1 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika hankintalain (1397/2016) §147 ja §148 mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 169-605664 (2026-09-01)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Säiliöauton hankinta pelastuslaitoksen käyttöön
Viitenumero:
IUHVADno-2026-2177
Lyhyt kuvaus:
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue pyytää tarjousta säiliöautosta Itä-Uudenmaan pelastuslaitoksen käyttöön. Päiväohjaamolla oleva säiliöauto tulee olla varustettu palopumpulla, vesisäiliöllä sekä kalustotiloilla. Säiliöauton tulee soveltua vedensiirtoon sekä sammutustoimintaan.
Alustan tekniset ja toiminnalliset vähimmäisvaatimukset on esitetty LIITTEESSÄ 1.
Korityön tekniset ja toiminnalliset vähimmäisvaatimukset on esitetty LIITTEESSÄ 2.
Toimittajan toimittaman kaluston tekniset ja toiminnalliset vähimmäisvaatimukset on esitetty LIITTEESSÄ 3.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Erikoismoottoriajoneuvot 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 550 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
IUHVADno-2026-2177
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Pääkohde tai suorituspaikka:
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen kunnat: Askola, Lapinjärvi, Loviisa, Myrskylä, Porvoo, Pukkila, Sipoo
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-10-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 60
Laatukriteeri (nimi): Toimitusaika ilmoitettava tilauksesta
Laatukriteeri (painotus): 2
Laatukriteeri (nimi): Alustan takuu vähintään 24 kk:tta
Korityön takuu vähintään 36 kk:tta
Laatukriteeri (painotus): 5
Laatukriteeri (nimi): Teippauksen takuu
Vesisäiliön takuu
Palopumpun takuu
Korityön varaosien saatavuus
Alustan toimittajalla tekninen tuki tarjolla 24/7
Korityön toimittajalla tekninen tuki tarjolla 24/7
Korityön takuunalaisten huolto- ja korjauspalvelujen työn aloituksen vasteaika
Laadunhallintajärjestelmä
Laatukriteeri (painotus): 1
Laatukriteeri (nimi): Laadunvarmisturjärjestelmä
Korityön laatu
Laatukriteeri (painotus): 9
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-06 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-06 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-06 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-15 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Itä-Uudenmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221339-3
Postiosoite: Tulliportinkatu 1
Postinumero: 06100
Postitoimipaikka: Porvoo
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelut
Sähköposti: hankintapalvelut@itauusimaa.fi 📧
Puhelin: +358 195600100 📞
URL: https://itauusimaa.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/itauusimaa?id=616651&tpk=4a367b90-bd25-44b4-a565-979ffc3936b1 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/itauusimaa?id=616651&tpk=4a367b90-bd25-44b4-a565-979ffc3936b1 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika hankintalain (1397/2016) §147 ja §148 mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 169-605664 (2026-09-01)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕