Psykososiaalisten menetelmäkoulutusten hankinta

Pirkanmaan hyvinvointialue

Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen toimeksiannosta tarjouksia tilaajan henkilökunnalle tarjottavista psykososiaalisista menetelmäkoulutuskokonaisuuksista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankintasopimuksen kohteena ovat Pirkanmaan hyvinvointialueen henkilöstölle järjestettävät psykiatristen häiriöiden psykososiaaliset menetelmäkoulutukset. Koulutukset toteutetaan ammattilaisten työtehtäviä tukevina lyhyt- tai pidempikestoisina koulutuskokonaisuuksina. Menetelmäkoulutusten sisältöön kuuluvat: - Menetelmän teoreettisten periaatteiden ja hoitomallin opetus - Menetelmän rakenteen, vaiheiden ja keskeisten työkalujen läpikäynti - Käytännön harjoitteet, case-esimerkit ja soveltamistavat - Luento-opiskeluun liittyvä koulutusmateriaali: Koulutusmateriaalit ja menetelmään liittyvä opetusmateriaali tulee olla pääosin suomenkielistä. Jos ei suomenkielistä materiaalia ole saatavilla, voi materiaali olla myös englanninkielistä Hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: Osa-alue 1. DKT– Dialektinen käyttäytymisterapia Osa-alue 2. CBASP – Cognitive Behavior Analysis system of Psychotherapy Osa-alue 3. CRT – Cognitive Remediation Therapy Osa-alue 4. SCIT – Social Cognition and Interaction Training Osa-alue 5. START – The Short- Term Assesment of Risk and Treatability Osa-alue 6. KKT – Kognitiivinen käyttäytymisterapia -perusteet Osa-alue 7. Scema Therapy – Skeematerapia Osa-alue 8. MBT – Mentalisation Based Therapy Osa-alue 9. CBT-I, Cognitive Behavioural Therapy for Insomnia Osa-alue 10. HOT, hyväksymis- ja omistautumisterapia Osa-alue 11. BA – Käyttäytymisen aktivaatio Osa-alueiden 1-6 ja 9-11 koulutuskokonaisuudet koostuvat koulutuspäivistä. Osa-alueiden 7 ja 8 koulutuskokonaisuudet koostuvat koulutuspäivistä ja ryhmämuotoisesta työnohjauksesta. Lähikoulutukset ja -tapaamiset toteutetaan tilaajan hallinnoimissa tiloissa tai tilaajan osoittamissa tiloissa. Kaikki tarjouspyynnön mukaiset, soveltuvuusvaatimukset ja palvelua koskevat ehdottomat vähimmäisvaatimukset täyttävät tarjoajat valitaan palveluntuottajiksi. Palveluntuottajista muodostetaan sijajärjestys (=palveluntuottajarekisteri) kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen perusteella. Tarjousvertailu ja sijajärjestys muodostetaan osa-alueittain halvimman hinnan perusteella. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Hankinnan ennakoitu arvo on laskettu koko hankintakokonaisuuden osalta laskennallisen neljän (4) vuoden ajalta perustuen tilaajan arvioimiin asiakasmääriin. Hankintasopimuksen perusteella tehtävien tilausten määrät vaihtelevat tilaajan tarpeen mukaan, eikä hankintasopimus sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta. Hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä.

Määräaika

Deadline 2026-09-29

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-28 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Psykososiaalisten menetelmäkoulutusten hankinta
Viitenumero: 613053
Lyhyt kuvaus:
Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen toimeksiannosta tarjouksia tilaajan henkilökunnalle tarjottavista psykososiaalisista menetelmäkoulutuskokonaisuuksista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankintasopimuksen kohteena ovat Pirkanmaan hyvinvointialueen henkilöstölle järjestettävät psykiatristen häiriöiden psykososiaaliset menetelmäkoulutukset. Koulutukset toteutetaan ammattilaisten työtehtäviä tukevina lyhyt- tai pidempikestoisina koulutuskokonaisuuksina. Menetelmäkoulutusten sisältöön kuuluvat: - Menetelmän teoreettisten periaatteiden ja hoitomallin opetus - Menetelmän rakenteen, vaiheiden ja keskeisten työkalujen läpikäynti - Käytännön harjoitteet, case-esimerkit ja soveltamistavat - Luento-opiskeluun liittyvä koulutusmateriaali: Koulutusmateriaalit ja menetelmään liittyvä opetusmateriaali tulee olla pääosin suomenkielistä. Jos ei suomenkielistä materiaalia ole saatavilla, voi materiaali olla myös englanninkielistä Hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: Osa-alue 1. DKT– Dialektinen käyttäytymisterapia Osa-alue 2. CBASP – Cognitive Behavior Analysis system of Psychotherapy Osa-alue 3. CRT – Cognitive Remediation Therapy Osa-alue 4. SCIT – Social Cognition and Interaction Training Osa-alue 5. START – The Short- Term Assesment of Risk and Treatability Osa-alue 6. KKT – Kognitiivinen käyttäytymisterapia -perusteet Osa-alue 7. Scema Therapy – Skeematerapia Osa-alue 8. MBT – Mentalisation Based Therapy Osa-alue 9. CBT-I, Cognitive Behavioural Therapy for Insomnia Osa-alue 10. HOT, hyväksymis- ja omistautumisterapia Osa-alue 11. BA – Käyttäytymisen aktivaatio Osa-alueiden 1-6 ja 9-11 koulutuskokonaisuudet koostuvat koulutuspäivistä. Osa-alueiden 7 ja 8 koulutuskokonaisuudet koostuvat koulutuspäivistä ja ryhmämuotoisesta työnohjauksesta. Lähikoulutukset ja -tapaamiset toteutetaan tilaajan hallinnoimissa tiloissa tai tilaajan osoittamissa tiloissa. Kaikki tarjouspyynnön mukaiset, soveltuvuusvaatimukset ja palvelua koskevat ehdottomat vähimmäisvaatimukset täyttävät tarjoajat valitaan palveluntuottajiksi. Palveluntuottajista muodostetaan sijajärjestys (=palveluntuottajarekisteri) kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen perusteella. Tarjousvertailu ja sijajärjestys muodostetaan osa-alueittain halvimman hinnan perusteella. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Hankinnan ennakoitu arvo on laskettu koko hankintakokonaisuuden osalta laskennallisen neljän (4) vuoden ajalta perustuen tilaajan arvioimiin asiakasmääriin. Hankintasopimuksen perusteella tehtävien tilausten määrät vaihtelevat tilaajan tarpeen mukaan, eikä hankintasopimus sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta. Hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Terveydenhuoltoalan koulutuspalvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1-0
Otsikko: Osa-alue 1. DKT – Dialektinen käyttäytymisterapia
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Koulutuskokonaisuus edustaa kognitiivisen käyttäytymisterapian koulutuskokonaisuutta, DKT – Dialektinen käyttäytymisterapia (tunne-elämän epävakauden ja itsetuhoisuuden hoitoon kohdennettu taitopainotteinen terapia). Koulutuskokonaisuus: kuusi (6) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Lisätuotteet/palvelut: Henkilökunnan koulutuspalvelut 📦
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pirkanmaa 🏙️
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2-1
Otsikko: Osa-alue 2. CBASP – Cognitive Behavior Analysis system of Psychotherapy
Hankinnan kuvaus:
Koulutuskokonaisuus edustaa kognitiivisen käyttäytymisterapian koulutuskokonaisuutta CBASP – Kognitiivinen psykoterapia, ryhmähoitomalli (Cognitive Behavioral Analysis System of Psychotherapy). Koulutuskokonaisuus: kuusi (6) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

3️⃣
Sisäinen tunniste: 3-2
Otsikko: Osa-alue 3. CRT – Cognitive Remediation Therapy
Hankinnan kuvaus:
Psykoosipotilaiden vaihe- tai yksilöspesifiset kuntoutusmenetelmät, neurokognitiivinen remediaatio): Koulutuskokonaisuus edustaa psykoosipotilaiden vaihe- tai yksilöspesifistä kuntoutusmenetelmää: neurokognitiivinen remediaatio, esim. CRT, yksilö tai ryhmä. Koulutuskokonaisuus: kolme (3) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0003

4️⃣
Sisäinen tunniste: 4-3
Otsikko: Osa-alue 4. SCIT – Social Cognition and Interaction Training
Hankinnan kuvaus:
Koulutuskokonaisuus edustaa psykoosipotilaiden vaihe- tai yksilöspesifistä kuntoutusmenetelmää: sosiaalisen kognition kuntoutus, esim. SCIT, yksilö tai ryhmä. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0004

5️⃣
Sisäinen tunniste: 5-4
Otsikko: Osa-alue 5. START – The Short- Term Assesment of Risk and Treatability
Hankinnan kuvaus:
Strukturoitu ammatillinen päätöksentekomenetelmä riskikäyttäytymisen arvioinnin ja kliinisen päätöksenteon tueksi. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0005

6️⃣
Sisäinen tunniste: 6-5
Otsikko: Osa-alue 6. KKT – Kognitiivinen käyttäytymisterapia -perusteet
Hankinnan kuvaus:
Koulutuskokonaisuus edustaa kognitiivisen käyttäytymisterapian koulutuskokonaisuutta KKT – Kognitiivinen käyttäytymisterapia (psykoterapiaviitekehys, joka hyödyntää tutkittuja käyttäytymisterapeuttisia menetelmiä, kuten käyttäytymisen aktivointia ja altistamista). Koulutuskokonaisuus: kymmenen (10) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0006

7️⃣
Sisäinen tunniste: 7-6
Otsikko: Osa-alue 7. Scema Therapy – Skeematerapia
Hankinnan kuvaus:
Skeematerapia on Jeffrey E. Youngin kehittämä terapiasuuntaus, jossa tutkitaan ja muokataan epätarkoituksenmukaisia skeemoja, jotka saavat ihmisen toimimaan itselleen haitallisella tavalla. Koulutuskokonaisuus: - Koulutuspäiväkokonaisuus (seminaariopetukset): kuusi (6) lähikoulutuspäivää - Työnohjauskokonaisuus: korkeintaan 192 tuntia ja mahdolliset korvaavat työnohjaukset Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Yksi työnohjaustunti: 45 minuuttia Koulutuspäivien ryhmäkoko: korkeintaan 24 osallistujaa Työnohjausryhmän koko: neljä (4) osallistujaa Korvaavien työnohjausten ryhmäkoko: 4-6 osallistujaa Työnohjausta on seminaariopetuksen jälkeen kahdeksan (8) kertaa per ryhmä ja yksi työnohjauskerta on neljä (4) työnohjaustuntia per ryhmä. Työnohjauksen poissaolot korvataan korvaavilla työnohjauskerroilla, jotka palveluntuottaja tuottaa. Korvaavat työnohjaukset voidaan toteuttaa etäyhteydellä. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0007

8️⃣
Sisäinen tunniste: 8-7
Otsikko: Osa-alue 8. MBT- Mentalisation Based Therapy
Hankinnan kuvaus:
Mentalisaatio on kyky pitää mielessä mieli, oma ja toisen. Ilman mentalisaatiokykyä ihminen on kyvytön ennakoimaan omia ja toisen reaktioita eri tilanteissa ja säätelemään omia tunnetilojaan. Puutteellinen mentalisaatiokyky tekee elämän arvaamattomaksi ja hillittömäksi. Mentalisaatioterapia (MBT) on psykoterapiamuoto, joka kehittää kykyä ymmärtää omaa ja muiden käyttäytymistä tunteiden, ajatusten ja tarpeiden kautta. Koulutuskokonaisuus: - Koulutuspäiväkokonaisuus (seminaariopetukset): 11 lähikoulutuspäivää - Työnohjauskokonaisuus: korkeintaan 144 tuntia ja mahdolliset korvaavat työnohjaukset Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Yksi työnohjaustunti: 45 minuuttia Koulutuspäivien ryhmäkoko: korkeintaan 24 osallistujaa Työnohjausryhmän koko: neljä (4) osallistujaa Korvaavien työnohjausten ryhmäkoko: 4-6 osallistujaa Työnohjausta on seminaariopetuksen jälkeen 12 kertaa per ryhmä ja yksi työnohjauskerta on kaksi (2) työnohjaustuntia per ryhmä. Työnohjauksen poissaolot korvataan korvaavilla työnohjauskerroilla, jotka palveluntuottaja tuottaa. Korvaavat työnohjaukset voidaan toteuttaa etäyhteydellä. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0008

9️⃣
Sisäinen tunniste: 9-8
Otsikko: Osa-alue 9. CBT-I, Cognitive Behavioural Therapy for Insomnia
Hankinnan kuvaus:
Unettomuuden taustatekijöiden korjaamiseen tähtäävä kognitiivisbehavioraalinen hoito (CBT-I), joka soveltuu perusterveydenhuoltoon. Koulutuksen tulee avata unettomuuden hoidon eri vaiheita. Koulutuksen tulee antaa valmiudet toteuttaa uniohjausta yksilö-, ryhmä- tai nettipohjaisina kokonaisuuksina 1–3 käynnin interventioina. Koulutuksen sisältö tulee olla hyväksytty Suomen Unitutkimusseuran (SUS) sertifioiduksi koulutukseksi. Koulutus järjestetään etäkoulutuksena. Koulutuksen laajuus: Perustason uniohjaaja CBT-I koulutus Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) etäkoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan kymmenen (10) osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0009

1️⃣0️⃣
Sisäinen tunniste: 10-9
Otsikko: Osa-alue 10. HOT, hyväksymis- ja omistautumisterapia
Hankinnan kuvaus:
HOT-työote pohjautuu kontekstuaaliseen käyttäytymistieteeseen. Työotteessa painotetaan psykologista joustavuutta ja hyvinvointia, auttaen vaalimaan asiakkaan yksilöllisiä arvoja ja tavoitteita. Koulutuksen tulee soveltua perustason palveluissa työskenteleville. Ennen koulutuksen alkua toivotaan koulutettaville lähetettävän tiivistelmä tärkeimmistä sisällöistä, että turvataan kaikille koulutettaville riittävä pohjatieto koulutukseen osallistuttaessa. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan kymmenen (10) osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0010

1️⃣1️⃣
Sisäinen tunniste: 11-10
Otsikko: Osa-alue 11. BA – Käyttäytymisen aktivaatio
Hankinnan kuvaus:
Käyttäytymisen aktivointi (BA) on käyttäytymisterapeuttinen hoitomenetelmä, jossa masennusta hoidetaan muuttamalla arjen käyttäytymistä ja lisäämällä mielekästä toimintaa, ei ensisijaisesti työstämällä ajatuksia tai tunteita. Koulutuksen tulee soveltua perustason palveluissa työskenteleville. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan kymmenen (10) osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0011

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveydenhuollon koulutuspalvelujen hankinta, jonka perustana on lain 100 §:n mukainen hankintamenettely. Hankintamenettelynä on avoimen menettelyn kaltainen hankintamenettely, jossa noudatetaan hankintalain 3 § mukaisia periaatteita.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-29 13:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-09 13:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pirkanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero: 3221308-6
Postiosoite: PL 272
Postinumero: 33101
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Essi Niemi / Tuomi Logistiikka Oy
Sähköposti: essi.niemi@tuomi.fi 📧
Puhelin: +358 405317639 📞
URL: http://www.pirha.fi 🌏
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=613053&tpk=1a0a0334-f727-4ce4-b3de-822170fb8e7e 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=613053&tpk=1a0a0334-f727-4ce4-b3de-822170fb8e7e 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Hankinnan arvioitu kokonaisarvo sitoumuksetta on 400 000 euroa (ALV 0%).
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Lähde: OJS 2026/S 167-596681 (2026-08-28)