PCR-laitteet (RT-PCR instrument)
Helsingin poliisilaitos
Keskusrikospoliisi pyytää tarjousta reaaliaikaisille PCR-laitteille, jotka soveltuvat ihmisperäisen ja miesperäisen DNA:n pitoisuuden yhtäaikaiseen määritykseen tehdyille kaupallisille tuotteille. Hankinnan kohteena on kolme (3) reaaliaikaista PCR-laitetta (RT-PCR instrument). Tarjoukseen pyydetään optiota kahdelle (2) ylimääräiselle laitteelle. Kohteena on myös laitteiden ylläpitopalvelu sekä laitteissa käytettävät kulutustavarat. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tilaukset toteutetaan sopimuskaudella toimitussopimuksessa kuvatuin ehdoin. Hankittaville laitteille tehdään myös ylläpitosopimus.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-18. Hankinta julkaistiin 2026-04-10.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä?- • Ilmaisimet ja analyysilaitteet › Laboratoriopipetit ja tarvikkeet
- • Lääketieteelliset laitteet › Lääketieteelliset kertakäyttötarvikkeet
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-04-10 | hankintailmoitus |
| 2026-08-28 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: PCR-laitteet (RT-PCR instrument)
Viitenumero:
POL-2025-122222
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja) 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 200 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
POL-2025-122222
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevia esteettömyysvaatimuksia ei ole otettu huomioon seuraavin perustein
Perustelu:
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Optiona on kahden lisälaitteen hankinta sopimuskauden aikana
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 3
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-18 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-19 06:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
englanti 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-19 06:00:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-24 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Tarjouspyynnön ehdot
Salassapitosopimus on pakollinen ✅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin poliisilaitos
Kansallinen rekisterinumero:
0245432-1
Postiosoite: Pasilanraitio 11, PL 11
Postinumero: 00241
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Helsingin poliisilaitos
Sähköposti: hankintapalvelut.helsinki@poliisi.fi 📧
Puhelin: +358 295470011 📞
URL: http://www.poliisi.fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen järjestys ja turvallisuus
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinkipoliisi?id=593281&tpk=a08ff070-624c-4bf7-b907-adaebf4bfdbc 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinkipoliisi?id=593281&tpk=a08ff070-624c-4bf7-b907-adaebf4bfdbc 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Sovittelumenettelyistä vastaava elin
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Arvostelurunko
Sama kuin: Sovittelumenettelyistä vastaava elin
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 071-247752 (2026-04-10)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 173 118 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 173 118 EUR 💰
Kuvaus
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevia esteettömyysvaatimuksia ei ole otettu huomioon, koska hankintaa ei ole tarkoitettu luonnollisten henkilöiden käyttöön
Postiosoite: Tikkurilantie 30
Postinumero: 01370
Postitoimipaikka: Vantaa
Kesto
Aloituspäivä: 2026-08-14 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 3
Lisätietoja uusimisesta: Optiona on kahden lisälaitteen hankinta sopimuskauden aikana
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
POL-2026-91101 / POL-2026-180-sop
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-14 📅
Otsikko: Keskusrikospoliisin ja Life Technologies Toimitussopimus PCR-laitteiden toimittamisesta
Tietoa tarjouskilpailuista
EU:n ulkopuolisista maista tulevilta tarjoajilta saatujen tarjousten määrä: 1
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 173 118 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
POL-2025-122222 / PCR-laitteet (RT-PCR instrument)
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Life Technologies
Kansallinen rekisterinumero:
1091457-8
Postiosoite: P.O.Box 233,
Postinumero: 02101
Postitoimipaikka: Espoo
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Life Technologies
Sähköposti: nordic.tenders.lifetech@thermofisher.com 📧
Puhelin: +358 40 5540747 📞
URL: https://www.lifetechnologies.com 🌏
Organisaation koko: Keskisuuri
Hankintaviranomainen
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason virasto/laitos
Viestintä
Verolainsäädännön asiakirjan ID:
FiscalDocID1
Lähde: OJS 2026/S 167-598997 (2026-08-28)
- Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja) (9 uudet hankinnat)
- Ajanrekisteröintilaitteet ja vastaavat mittarit; pysäköintimittarit
- Erilaiset arviointi- ja testausvälineet
- Fysikaalisten ominaisuuksien mittausvälineet
- Geologiassa ja geofysiikassa käytettävät välineet
- Mittalaitteet (1)
- Navigoinnissa ja meteorologiassa käytettävät välineet
- Optiset instrumentit
- Teollisuuden prosessinohjauslaitteet ja kauko-ohjauslaitteet
- Testaus- ja koelaitteet (3)