Ostolaskujen tiliöinti- ja reititysratkaisu tekoälyä hyödyntäen (Al-tiliöintipalvelu)
Helsingin kaupungin asunnot Oy
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) pyytää tarjouksia ostolaskujen tiliöinti- ja reititysratkaisusta tekoälyä hyödyntäen (SaaS-palvelu) sekä siihen liittyvistä käyttöönotto-, koulutus- ja asiantuntijapalveluista. Hankinnan tavoitteena on tehostaa ostolaskujen käsittelyä, vähentää manuaalista työtä, parantaa tiliöintien laatua sekä nostaa automaattisen käsittelyn astetta. Tarjottavan ratkaisun tulee mahdollistaa: - ostolaskudatan analysointi ja hyödyntäminen - tiliöintiennusteiden muodostaminen lasku- ja rivitasolla - laskujen automatisoitu reititys - ratkaisun jatkuva oppiminen ja ennusteiden parantaminen käytön perusteella - käyttäjien tekemien korjausten hyödyntäminen mallien kehittämisessä - raportointi ja seuranta palvelun suorituskyvystä. Ratkaisun tulee integroitua Hekan nykyiseen ostolaskujärjestelmään DataCycle360-järjestelmän rajapintojen kautta. Hankinnassa tehdään 24 kuukauden määräaikainen sopimus, jonka jälkeen sopimuskausi jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Sopimus tulee voimaan, kun hankintasopimus on allekirjoitettu molempien osapuolten toimesta. Hankinnan tarkempi sisältö, toiminnalliset vaatimukset, integraatiovaatimukset sekä palvelutasovaatimukset on esitetty tarjouspyynnön liitteissä.
MääräaikaDeadline 2026-09-14
Kuka? Mitä?- • Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät
- • Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-26 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Ostolaskujen tiliöinti- ja reititysratkaisu tekoälyä hyödyntäen (Al-tiliöintipalvelu)
Viitenumero:
620257
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
620257
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki 📦
Kesto: 24 kuukautta
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 70
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 30
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-14 13:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-14 13:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-14 13:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-04 11:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Varattuja sopimuksia koskevat tiedot
Sopimuksen toteuttaminen rajoittuu suojatyöohjelmiin
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin asunnot Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2379058-6
Postiosoite: Viipurinkatu 2
Postinumero: 00510
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Helsingin kaupungin asunnot Oy
Sähköposti: hankinnat@hekaoy.fi 📧
Puhelin: +358 957673601 📞
URL: http://www.hekaoy.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hekaoy?id=623477&tpk=b70f5cad-2d72-4c15-82d6-d0cb234316ea 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hekaoy?id=623477&tpk=b70f5cad-2d72-4c15-82d6-d0cb234316ea 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika määräytyy hankintalain 147 §:n mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 166-594327 (2026-08-26)
- Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät (>20 uudet hankinnat)
- Apuohjelmatuotteet (1)
- Asiakirjojen luonti-, piirustus-, kuvantamis-, aikataulutus- ja tuottavuusohjelmatuotteet
- Erilaiset ohjelmatuotteet ja tietokonejärjestelmät
- Liiketoimien ja henkilökohtaisen liiketoiminnan ohjelmatuotteet (5)
- Tietojärjestelmät ja palvelimet (8)
- Tietokanta- ja käyttöohjelmatuotteet
- Toimialakohtaiset ohjelmatuotteet (2)
- Verkko-, internet- ja intranetohjelmatuotteet (1)
- Viestintä- ja multimediaohjelmatuotteet (2)