Metrokiskojen ylläpitohiontalaite
Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos HKL
HKL-liikelaitos (edustajana toimii Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy "KLOY") on hankkimassa laahuskivitekniikalla toimivan metrokiskojen hiomakoneen (jäljempänä ”kone”), jolla on tarkoitus torjua alkavia kiskovikoja. Hankinnan tavoitteena on jatkaa kiskojen käyttöikää ja vähentää profilointitarvetta. Koneen hiontatoiminto saa käyttövoimansa koneen diesel-aggregaatista, mutta sitä hinataan tai työnnetään ratakuorma-autolla. Koneen sijoituspaikka on Helsingin metrovarikko, jonne kone myös toimitetaan (DAP Metrovarikko, Helsinki). Kone tulee toimittaa hyväksytysti viimeistään 16 kuukauden kuluessa sopimuksen allekirjoituksesta. Kone puretaan kuljetuksesta toimittajan henkilökunnan opastuksella ja läsnä ollessa sekä saatetaan kiskoille toimintakuntoon. Hankinta sisältää takuuajan huolto- ja varaosat sekä KLOY:n konetta käyttävän henkilökunnan koulutuksen. Kone vastaanotetaan ja hyväksytään tilaajan varikolla henkilökunnan koulutuksen yhteydessä. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta ja siihen liittyvistä vaatimuksista löytyy seuraavista liitteistä: - 01 Hankinnan kohteen kuvaus - 02 Vaatimukset Hankintaan valitaan yksi toimittaja, joka vastaa koko ajoneuvon toimituksesta.
MääräaikaDeadline 2026-10-02
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-28 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Metrokiskojen ylläpitohiontalaite
Viitenumero:
17H26
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Työstökoneet 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
17H26
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Postiosoite: Roihupellon metrovarikko, Metrovarikonkuja 6
Postinumero: 00880
Postitoimipaikka: Helsinki
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 0
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/25/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 11:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-02 11:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-02 11:15:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-11 12:00:00 📅
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Tärkeimmät rahoitusehdot ja maksujärjestelyt ja/tai viittaus niitä koskeviin säännöksiin:
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot: Laite toimitetaan sopimuksen mukaisin ehdoin.
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos HKL
Kansallinen rekisterinumero:
0201256-6
Postinumero: 00099
Postitoimipaikka: Helsingin kaupunki PL 55250
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy / Hankintapalvelut
Sähköposti: kilpailutus@kaupunkiliikenne.fi 📧
Puhelin: +358 951046000 📞
URL: https://kaupunkiliikenne.fi/ 🌏
Päätoimi
Kaupunkien rautatie-/kevytraide-, metro-, raitiotie-, johdinauto- tai linja-autopalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hkl?id=599840&tpk=9ba513c6-8517-4553-a9bf-8bd7cfb60597 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hkl?id=599840&tpk=9ba513c6-8517-4553-a9bf-8bd7cfb60597 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Lähde: OJS 2026/S 167-599343 (2026-08-28)
- Teollisuuskoneet (8 uudet hankinnat)
- Työstökoneet (3)
- Juotto-, kovajuotto- tai hitsauslaitteet, pintakarkaisu- ja kuumaruiskutuskoneet
- Laserin avulla toimivat työstökoneet sekä työstöyksiköt
- Metallintyöstökoneet ja -laitteet
- Muiden kovien aineiden kuin metallien työstökoneet
- Pneumaattiset tai moottoroidut käsityökalut
- Sorvit, porat ja jyrsinkoneet (2)
- Työstökoneiden osat ja lisävarusteet