Laitevaraosat ja biologiset testikitit
Tulli
Hankinnan kohteena ovat Tullin Tullilaboratoriossa käytössä olevat alla mainittujen ryhmien tuotteet. Osa-alueet tarjouspyynnössä ovat seuraavat: Osa-alue 1: API testit ja VIDAS testien reagenssit Osa-alue 2: Kolonnit ja esikolonnit Osa-alue 3: Kolonnit ja esikolonnit Osa-alue 4: R-Biopharm tuotteet - myko-kolonnit Osa-alue 5: R-Biopharm tuotteet - allergeenikitit Osa-alue 6: Kolonnit ja esikolonnit Osa-alue 7: PCR-kitit ja kromogeeniset spesifiset elatusaineet Osa-alue 8: Toimittajasidonnaiset varaosat Osa-alue 9: Röntgenkalvot Kuhunkin osa-alueeseen valitaan yksi (1) sopimustoimittaja. Sopimuskausi on toistaiseksi voimassaoleva. Sopijapuolilla ei ole oikeutta irtisanoa Sopimusta ennen kuin 18 kuukautta sopimuskauden alkamisesta on kulunut. Tavoitteena on seuraavien osa-alueiden osalta, että Sopimusten alkamispäivä on 1.1.2027. • 1; API testit ja VIDAS testien reagenssit • 3; Kolonnit ja esikolonnit • 4; R-Biopharm tuotteet, myko-kolonnit • 5; R-Biopharm tuotteet, allergeenikitit • 9; Röntgenkalvot Tavoitteena on seuraavien osa-alueiden osalta, että Sopimusten alkamispäivä on 1.3.2027. • 6; Kolonnit ja esikolonnit • 7; PCR-kitit ja kromogeeniset spesifiset elatusaineet • 8; Toimittajasidonnaiset varaosat Tavoitteena on seuraavan osa-alueen osalta, että Sopimuksen alkamispäivä on 1.7.2027. • 2; Kolonnit ja esikolonnit Tilaaja on Tulli / Tullilaboratorio. Tarjoaja voi tarjota yhteen tai useampaan tarjouspyynnössä olevaan osa-alueeseen.
MääräaikaDeadline 2026-10-07
Kuka?- • Tulli
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-03 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Laitevaraosat ja biologiset testikitit
Viitenumero:
Tulli/2026/01607
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja) 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 9
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 9
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1-0
Otsikko: Osa-alue 1: API testit ja VIDAS testien reagenssit
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Postiosoite: Tullilaboratorio
Postinumero: 02150
Postitoimipaikka: Espoo
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2-1
Otsikko: Osa-alue 2: Kolonnit ja esikolonnit
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
3-2
Otsikko: Osa-alue 3: Kolonnit ja esikolonnit
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
4-3
Otsikko: Osa-alue 4: R-Biopharm tuotteet, myko-kolonnit
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
5️⃣
Sisäinen tunniste:
5-4
Otsikko: Osa-alue 5, R-Biopharm tuotteet - allergeenikitit
Kesto: 48 päivää
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0005
6️⃣
Sisäinen tunniste:
6-5
Otsikko: Osa-alue 6: Kolonnit ja esikolonnit
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0006
7️⃣
Sisäinen tunniste:
7-6
Otsikko: Osa-alue 7: PCR-kitit ja kromogeeniset spesifiset elatusaineet
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0007
8️⃣
Sisäinen tunniste:
8-7
Otsikko: Osa-alue 8: Toimittajasidonnaiset varaosat
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0008
9️⃣
Sisäinen tunniste:
9-8
Otsikko: Osa-alue 9: Röntgenkalvot
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0009
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-07 08:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-07 08:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 11 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-07 08:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-17 08:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Tulli
Kansallinen rekisterinumero:
0245442-8
Postiosoite: PL 512
Postinumero: 00101
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankinnat-yksikkö
Sähköposti: kilpailutukset@tulli.fi 📧
Puhelin: +358 2955200 📞
URL: http://www.tulli.fi/fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Yleinen järjestys ja turvallisuus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tulli?id=616514&tpk=b39197af-822b-441b-942e-f53520cb6f94 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tulli?id=616514&tpk=b39197af-822b-441b-942e-f53520cb6f94 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 171-609533 (2026-09-03)
- Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja) (9 uudet hankinnat)
- Ajanrekisteröintilaitteet ja vastaavat mittarit; pysäköintimittarit
- Erilaiset arviointi- ja testausvälineet
- Fysikaalisten ominaisuuksien mittausvälineet (1)
- Geologiassa ja geofysiikassa käytettävät välineet
- Mittalaitteet
- Navigoinnissa ja meteorologiassa käytettävät välineet
- Optiset instrumentit
- Teollisuuden prosessinohjauslaitteet ja kauko-ohjauslaitteet
- Testaus- ja koelaitteet (2)