Hankinnan kohteena on Kruunuvuorenrannan palvelukorttelin rakentaminen. Kruunuvuorenrannan palvelukortteliin toteutetaan suomen- ja ruotsinkielisen peruskoulun tilat, päiväkodin tilat, leikkipuiston tukitilat, nuorisotilat sekä liikuntakeskus. Rakennusten bruttoala on yhteensä noin 17 000 brm2 ja tontin pinta-ala 22 611 m2. Rakennuskohde toteutetaan tavoite- ja kattohintaisena projektinjohtourakkana, jossa projektinjohtourakoitsija toimii pääurakoitsijana ja vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, sekä toimii lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Hankinnan tarkempi sisältö on kuvattu hankintailmoituksen liitteenä olevissa alustavissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Hankinnan soveltuvuusvaatimukset, vähimmäisvaatimukset sekä osallistumishakemusten vertailuperusteet on esitetty ESPD-lomakkeella, hankintailmoituksessa ja sen liitteissä.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2023-05-25.
Hankinta julkaistiin 2023-04-21.
Toimittajat
Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
hankintailmoitus (2023-04-21) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Rakennustyöt
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on Kruunuvuorenrannan palvelukorttelin rakentaminen.
Kruunuvuorenrannan palvelukortteliin toteutetaan suomen- ja ruotsinkielisen peruskoulun tilat, päiväkodin tilat, leikkipuiston tukitilat, nuorisotilat sekä liikuntakeskus. Rakennusten bruttoala on yhteensä noin 17 000 brm2 ja tontin pinta-ala 22 611 m2.
Rakennuskohde toteutetaan tavoite- ja kattohintaisena projektinjohtourakkana, jossa projektinjohtourakoitsija toimii pääurakoitsijana ja vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, sekä toimii lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana.
Hankinnan tarkempi sisältö on kuvattu hankintailmoituksen liitteenä olevissa alustavissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Hankinnan soveltuvuusvaatimukset, vähimmäisvaatimukset sekä osallistumishakemusten vertailuperusteet on esitetty ESPD-lomakkeella, hankintailmoituksessa ja sen liitteissä.
Hankinnan kohteena on Kruunuvuorenrannan palvelukorttelin rakentaminen.
Kruunuvuorenrannan palvelukortteliin toteutetaan suomen- ja ruotsinkielisen peruskoulun tilat, päiväkodin tilat, leikkipuiston tukitilat, nuorisotilat sekä liikuntakeskus. Rakennusten bruttoala on yhteensä noin 17 000 brm2 ja tontin pinta-ala 22 611 m2.
Rakennuskohde toteutetaan tavoite- ja kattohintaisena projektinjohtourakkana, jossa projektinjohtourakoitsija toimii pääurakoitsijana ja vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, sekä toimii lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana.
Hankinnan tarkempi sisältö on kuvattu hankintailmoituksen liitteenä olevissa alustavissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Hankinnan soveltuvuusvaatimukset, vähimmäisvaatimukset sekä osallistumishakemusten vertailuperusteet on esitetty ESPD-lomakkeella, hankintailmoituksessa ja sen liitteissä.
Ilmoituksen metatiedot
Alkukieli: suomi 🗣️
Asiakirjatyyppi: hankintailmoitus
Sopimuksen luonne: Urakat
Asetus: Euroopan unioni ja WTO-maat
Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)
Koodi: Rakennustyöt📦 Suorituspaikka
NUTS-alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Menettely
Menettelyn tyyppi: Kilpailukykyinen käsittävä neuvottelu
Tarjouksen tyyppi: Tarjous koskee kaikkia eriä
Myöntämisperusteet
Kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous
Hankinnan kohteena on Kruunuvuorenrannan palvelukorttelin rakentaminen.
Kruunuvuorenrannan palvelukortteliin toteutetaan suomen- ja ruotsinkielisen peruskoulun tilat, päiväkodin tilat, leikkipuiston tukitilat, nuorisotilat sekä liikuntakeskus. Rakennusten bruttoala on yhteensä noin 17 000 brm2 ja tontin pinta-ala 22 611 m2.
Kruunuvuorenrannan palvelukortteliin toteutetaan suomen- ja ruotsinkielisen peruskoulun tilat, päiväkodin tilat, leikkipuiston tukitilat, nuorisotilat sekä liikuntakeskus. Rakennusten bruttoala on yhteensä noin 17 000 brm2 ja tontin pinta-ala 22 611 m2.
Rakennuskohde toteutetaan tavoite- ja kattohintaisena projektinjohtourakkana, jossa projektinjohtourakoitsija toimii pääurakoitsijana ja vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, sekä toimii lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana.
Hankinnan tarkempi sisältö on kuvattu hankintailmoituksen liitteenä olevissa alustavissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Hankinnan soveltuvuusvaatimukset, vähimmäisvaatimukset sekä osallistumishakemusten vertailuperusteet on esitetty ESPD-lomakkeella, hankintailmoituksessa ja sen liitteissä.
Hankinnan tarkempi sisältö on kuvattu hankintailmoituksen liitteenä olevissa alustavissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Hankinnan soveltuvuusvaatimukset, vähimmäisvaatimukset sekä osallistumishakemusten vertailuperusteet on esitetty ESPD-lomakkeella, hankintailmoituksessa ja sen liitteissä.
Hankinta toteutetaan neuvottelumenettelyllä.
Urakoitsijaksi valitaan kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen antanut tarjoaja. Kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena on paras hinta-laatusuhde. Liitteenä olevissa alustavissa hankinta-asiakirjoissa on esitetty lopullisten tarjousten arviointi ja vertailuperusteet.
Urakoitsijaksi valitaan kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen antanut tarjoaja. Kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena on paras hinta-laatusuhde. Liitteenä olevissa alustavissa hankinta-asiakirjoissa on esitetty lopullisten tarjousten arviointi ja vertailuperusteet.
Yksityiskohtaisemmat tiedot hankkeesta sekä hankkeeseen liittyvät vähimmäisvaatimukset on esitetty tarjouspyynnön liitteinä olevissa teknisissä ja kaupallisissa asiakirjoissa.
Suorituspaikka
Pääkohde tai suorituspaikka: Haakoninlahdenkatu, 00590 Helsinki
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Sopimuksen toteuttaminen
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Helsingin kaupunki on vuonna 2020 liittynyt Päästötön työmaa green deal -sopimukseen, jolla pyritään vähentämään työmailla syntyviä päästöjä vaiheittain. Lisäksi urakoitsijoita edellytetään kiinnittämään erityistä huomiota työmaan ympäristöasioiden hallintaan Helsingin kaupungin ympäristöasiakirjan mukaisesti. Ympäristöasiakirja koskee kaikkia urakoitsijoita. Pääurakoitsija vastaa työmaan ympäristöasioiden kokonaisuuden hallinnasta ja tilaajan asettamien ympäristövaatimusten toteutumisesta. Suosituksena on myös, että urakoitsijalla on kolmannen osapuolen todentama sertifioitu ympäristöjärjestelmä (RALA, ISO14001, Ekokompassi tai vastaava). Ympäristöjärjestelmä on tulossa vähimmäisvaatimukseksi kilpailutuksiin myöhemmin.
Helsingin kaupunki on vuonna 2020 liittynyt Päästötön työmaa green deal -sopimukseen, jolla pyritään vähentämään työmailla syntyviä päästöjä vaiheittain. Lisäksi urakoitsijoita edellytetään kiinnittämään erityistä huomiota työmaan ympäristöasioiden hallintaan Helsingin kaupungin ympäristöasiakirjan mukaisesti. Ympäristöasiakirja koskee kaikkia urakoitsijoita. Pääurakoitsija vastaa työmaan ympäristöasioiden kokonaisuuden hallinnasta ja tilaajan asettamien ympäristövaatimusten toteutumisesta. Suosituksena on myös, että urakoitsijalla on kolmannen osapuolen todentama sertifioitu ympäristöjärjestelmä (RALA, ISO14001, Ekokompassi tai vastaava). Ympäristöjärjestelmä on tulossa vähimmäisvaatimukseksi kilpailutuksiin myöhemmin.
Neuvottelumenettelyn vaatimien resurssien ja hankintaprosessin ajankäytön ennakkoimiseksi ehdokkaiden määrää on syytä rajoittaa ja neuvottelumenettelyyn valittavilla ehdokkailla tulee olla riittävä kokemus vastaavanlaisista hankkeista.
Neuvotteluvaiheeseen 1 kutsutaan 5-6 parasta ehdokasta, jotka ovat osoittaneet täyttävänsä yritykselle ja yritysreferensseille asetetut soveltuvuus- ja vähimmäisvaatimukset.
Ehdokkaat asetetaan tarvittaessa paremmuusjärjestykseen pisteytettävien yritysreferenssien perusteella. Yksityiskohtaiset tiedot on esitetty liitteessä 4 Soveltuvuusvaatimukset ja valintaperusteet.
Tarjousten vastaanottoaika: 13:00
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Tarjouksen voimassaoloaika: 6 kuukautta
Täydentävät tiedot Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Postiosoite: Sörnäistenkatu 1
Postitoimipaikka: Helsinki
Postinumero: 00580
Maa: Suomi 🇫🇮
Puhelin: +358 295643300📞
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Internetosoite: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus🌏
Lähde: OJS 2023/S 082-247903 (2023-04-21)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2024-12-05) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Kruunuvuorenrannan palvelukortteli, projektinjohtourakka
Viitenumero: HEL 2023-005425
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on Kruunuvuorenrannan palvelukorttelin rakentaminen.
Kruunuvuorenrannan palvelukortteliin toteutetaan suomen- ja ruotsinkielisen peruskoulun tilat, päiväkodin tilat, leikkipuiston tukitilat, nuorisotilat sekä liikuntakeskus. Rakennusten bruttoala on yhteensä noin 17 000 brm2 ja tontin pinta-ala 22 611 m2.
Rakennuskohde toteutetaan tavoite- ja kattohintaisena projektinjohtourakkana, jossa projektinjohtourakoitsija toimii
pääurakoitsijana ja vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, sekä toimii lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana.
Hankinnan kohteena on Kruunuvuorenrannan palvelukorttelin rakentaminen.
Kruunuvuorenrannan palvelukortteliin toteutetaan suomen- ja ruotsinkielisen peruskoulun tilat, päiväkodin tilat, leikkipuiston tukitilat, nuorisotilat sekä liikuntakeskus. Rakennusten bruttoala on yhteensä noin 17 000 brm2 ja tontin pinta-ala 22 611 m2.
Rakennuskohde toteutetaan tavoite- ja kattohintaisena projektinjohtourakkana, jossa projektinjohtourakoitsija toimii
pääurakoitsijana ja vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, sekä toimii lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana.
Sopimustyyppi: Urakat
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt📦
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 60 026 489 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 780107
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa
🏙️ Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 40
Laatukriteeri (nimi): - Projektitiimin kuvaus
- Suunnitelmaehdotusten analyysi ja kehittäminen
- Työpaja: Hankeen toimintatapojen kehittäminen ja yhteistyökyky
Laatukriteeri (painotus): 60
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Neuvottelumenettely, johon liittyy edeltävä kilpailuttaminen ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: 2023-005425
Sopimuksen tekopäivä: 2024-12-05 📅
Tarjouksen tunniste: SRV Rakennus Oy
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000 Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: SRV Rakennus Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1728244-6
Postinumero: 02600
Postitoimipaikka: Espoo
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: info@srv.fi📧
Puhelin: 020 145 5200📞
Hankintaviranomainen Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Kansallinen rekisterinumero: 0201256-6
Postiosoite: PL 58208
Postinumero: 00099
Postitoimipaikka: Helsingin kaupunki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Sähköposti: kymp.tilahankinnat@hel.fi📧
Puhelin: +358 93102611📞
URL: https://www.hel.fi/kaupunkiymparisto/fi/🌏 Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut