Kärkölän kunnan teknisen palvelualueen pientöiden puitejärjestely 2027-2028 (2029-2030)
Kärkölän kunta
Kärkölän kunta pyytää tarjouksia puitejärjestelyperiaatteella puitesopimuskaudelle 2027–2028 + mahdolliset optiot vuosille 2029–2030 Hilma-ilmoituksen mukaisille osa-alueille.
MääräaikaDeadline 2026-10-02
Kuka? Mitä?- • Ilma-, rautatie-, tie- ja vesiliikenteeseen liittyvät korjaus- ja huoltopalvelut ja muut palvelut › Teiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, kunnossapito ja muut palvelut
- • Kaivos- ja louhintakoneet, rakennuslaitteistot
- • Kaivostuotteet, perusmetallit ja vastaavat tuotteet › Hiekka ja savi
- • Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto › Rakennuksen sähkölaitteiden ja mekaanisten laitteiden korjaus ja huolto
- • Rakentamiseen liittyvät rakenteet ja tarvikkeet ja muut tuotteet (sähkölaitteita lukuun ottamatta)
- • Sadonkorjuukoneet › Niittokoneet
- • Teiden kunnossapitoajoneuvot › Teiden suolausajoneuvot
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-02 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-09-02)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kärkölän kunnan teknisen palvelualueen pientöiden puitejärjestely 2027-2028 (2029-2030)
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Korjaus- ja huoltopalvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 7
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 7
1️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Sähkötyöt
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Tuotteet/palvelut: Rakennuksen sähkölaitteiden ja mekaanisten laitteiden korjaus ja huolto 📦
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevia esteettömyysvaatimuksia ei ole otettu huomioon, koska hankintaa ei ole tarkoitettu luonnollisten henkilöiden käyttöön
Postitoimipaikka: Kärkölä
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Päijät-Häme 🏙️
Kesto: 4 vuotta
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Puitesopimuksissa mahdolliset optiot vuosille 2029–2030.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: LV-työt
Tuotteet/palvelut: Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
3️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: IV-työt
Otsikko
Erän tunnistenumero:
4️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Työkoneet
Tuotteet/palvelut: Teiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, kunnossapito ja muut palvelut 📦
Lisätuotteet/palvelut: Kaivos- ja louhintakoneet, rakennuslaitteistot 📦
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 1
Perustelut vertailuperusteiden painotuksen ilmoittamatta jättämiselle: Ensisijaisuus määräytyy tilaajan tarpeen mukaan.
Otsikko
Erän tunnistenumero:
5️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Sora- ja mursketyöt
Lisätuotteet/palvelut: Hiekka ja savi 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
6️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Tiesuolaustyöt
Lisätuotteet/palvelut: Teiden suolausajoneuvot 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
7️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Katujen ja tienvarsien niittäminen
Lisätuotteet/palvelut: Niittokoneet 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Hankinnan laajuus
Lisätuotteet/palvelut:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet: kts. tarjouspyyntökirje
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Opintie 2, 16600 Järvelä
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 5
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 12:00:00 📅
Paikka: Opintie 2, 16600 Järvelä
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-18 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Ensisijaisuusjärjestys
Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Kärkölän kunta
Kansallinen rekisterinumero:
Yksikkö: Tekninen toimi
Postiosoite: Opintie 2
Postinumero: 16600
Postitoimipaikka: Järvelä
Alue: Päijät-Häme 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Kirjaamo
Sähköposti: kirjaamo@karkola.fi 📧
Puhelin: +358447702200 📞
URL: https://www.karkola.fi/palvelut/tekninen-toimi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/36609/enotice/56098 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/36609/call-for-tenders 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 170-607920 (2026-09-02)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kärkölän kunnan teknisen palvelualueen pientöiden puitejärjestely 2027-2028 (2029-2030)
Viitenumero:
63/02.08.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Kärkölän kunta pyytää tarjouksia puitejärjestelyperiaatteella puitesopimuskaudelle 2027–2028 + mahdolliset optiot vuosille 2029–2030 Hilma-ilmoituksen mukaisille osa-alueille.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Korjaus- ja huoltopalvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 7
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 7
1️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-056098-LOT-0001
Otsikko: Sähkötyöt
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Tuotteet/palvelut: Rakennuksen sähkölaitteiden ja mekaanisten laitteiden korjaus ja huolto 📦
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevia esteettömyysvaatimuksia ei ole otettu huomioon, koska hankintaa ei ole tarkoitettu luonnollisten henkilöiden käyttöön
Postitoimipaikka: Kärkölä
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Päijät-Häme 🏙️
Kesto: 4 vuotta
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Puitesopimuksissa mahdolliset optiot vuosille 2029–2030.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-056098-LOT-0002
Otsikko: LV-työt
Tuotteet/palvelut: Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-056098-LOT-0003
Otsikko: IV-työt
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-056098-LOT-0004
Otsikko: Työkoneet
Tuotteet/palvelut: Teiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, kunnossapito ja muut palvelut 📦
Lisätuotteet/palvelut: Kaivos- ja louhintakoneet, rakennuslaitteistot 📦
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 1
Perustelut vertailuperusteiden painotuksen ilmoittamatta jättämiselle: Ensisijaisuus määräytyy tilaajan tarpeen mukaan.
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
5️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-056098-LOT-0005
Otsikko: Sora- ja mursketyöt
Lisätuotteet/palvelut: Hiekka ja savi 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0005
6️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-056098-LOT-0006
Otsikko: Tiesuolaustyöt
Lisätuotteet/palvelut: Teiden suolausajoneuvot 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0006
7️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-056098-LOT-0007
Otsikko: Katujen ja tienvarsien niittäminen
Lisätuotteet/palvelut: Niittokoneet 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0007
Hankinnan laajuus
Lisätuotteet/palvelut:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet: kts. tarjouspyyntökirje
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Opintie 2, 16600 Järvelä
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 5
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 12:00:00 📅
Paikka: Opintie 2, 16600 Järvelä
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-18 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Ensisijaisuusjärjestys
Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Kärkölän kunta
Kansallinen rekisterinumero:
0148268-9
Yksikkö: Tekninen toimi
Postiosoite: Opintie 2
Postinumero: 16600
Postitoimipaikka: Järvelä
Alue: Päijät-Häme 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Kirjaamo
Sähköposti: kirjaamo@karkola.fi 📧
Puhelin: +358447702200 📞
URL: https://www.karkola.fi/palvelut/tekninen-toimi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/36609/enotice/56098 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/36609/call-for-tenders 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
FI30061576
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 170-607920 (2026-09-02)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Korjaus- ja huoltopalvelut (20 uudet hankinnat)
- Ajoneuvojen ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut
- Erilaiset korjaus- ja huoltopalvelut (1)
- Ilma-, rautatie-, tie- ja vesiliikenteeseen liittyvät korjaus- ja huoltopalvelut ja muut palvelut (6)
- Lääketieteellisten laitteiden ja tarkkuuslaitteiden korjaus ja huolto (3)
- PC:iden, toimisto-, televiestintä- ja av-laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut (3)
- Pumppujen, venttiilien, hanojen, metallisäiliöiden ja koneiden korjaus ja huolto (1)
- Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto (4)
- Turvallisuus- ja maanpuolustustarvikkeiden korjaus ja huolto