Kaihtimien yhteishankinta

Helsingin kaupunki

Säle- ja rullakaihtimien yhteishankinta Helsingin kaupungin toimialojen, liikelaitoksien sekä virastojen käyttöön. Hankinnan piiriin voivat kuulua Helsingin kaupungin toimialojen, virastojen ja liikelaitosten lisäksi Helsingin Konsernihankinta Oy:n osakkaat. Seuraavat osakkaat ovat ilmoittautuneet mukaan tähän hankintaan: - Helsingin Seniorisäätiö Tilaaja tilaa säle- ja rullakaihtimia mitattuna ja paikoilleen asennettuna vaihtelevan tarpeen mukaan sopimuskauden aikana. Säle- ja rullakaihtimet toimitetaan tilaaviin yksiköihin asennettuina ja toimituksiin sisältyy mittaus sekä tarpeen mukaan vanhojen säle- ja rullakaihtimien poisto ja poiskuljetus.

Määräaika

Deadline 2026-10-06

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-09-03 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-09-03)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kaihtimien yhteishankinta
Viitenumero: H060-25/HEL 2026-003259
Lyhyt kuvaus:
Säle- ja rullakaihtimien yhteishankinta Helsingin kaupungin toimialojen, liikelaitoksien sekä virastojen käyttöön. Hankinnan piiriin voivat kuulua Helsingin kaupungin toimialojen, virastojen ja liikelaitosten lisäksi Helsingin Konsernihankinta Oy:n osakkaat. Seuraavat osakkaat ovat ilmoittautuneet mukaan tähän hankintaan: - Helsingin Seniorisäätiö Tilaaja tilaa säle- ja rullakaihtimia mitattuna ja paikoilleen asennettuna vaihtelevan tarpeen mukaan sopimuskauden aikana. Säle- ja rullakaihtimet toimitetaan tilaaviin yksiköihin asennettuina ja toimituksiin sisältyy mittaus sekä tarpeen mukaan vanhojen säle- ja rullakaihtimien poisto ja poiskuljetus.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Kaihtimet 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa
Kuvaus
Sisäinen tunniste: H060-25/HEL 2026-003259
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lisätuotteet/palvelut: Sisäkaihtimet 📦
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Kesto: 48 kuukautta
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 1
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-06 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-06 09:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 8 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Osallistujien enimmäismäärä: 1
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-06 09:15:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupunki
Kansallinen rekisterinumero: 0201256-6
Yksikkö: Kaupunginkanslia
Postiosoite: PL 700
Postinumero: 00099
Postitoimipaikka: Helsingin kaupunki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Minna Vinni
Sähköposti: minna.vinni@hel.fi 📧
Puhelin: +358 931031544 📞
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Hankintasopimuksen tekee keskitetty hankintaelin
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=579389&tpk=6df94d8c-487b-439d-9978-33605af43d51 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=579389&tpk=6df94d8c-487b-439d-9978-33605af43d51 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Julkista hankintaa koskevaan päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun voidaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, jäljempänä hankintalaki) mukaan hakea muutosta vaatimalla hankintayksiköltä oikaisua (jäljempänä hankintaoikaisu). Asia voidaan myös saattaa valituksella markkinaoikeuden käsiteltäväksi (jäljempänä valitus markkinaoikeudelle). Muutoksenhakumenettelyjen määräajat ovat hankintalain mukaiset. HANKINTAOIKAISU Asianosaisen on vaadittava hankintaoikaisua 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä valitusosoituksineen tai muusta hankintamenettelyssä tehdystä ratkaisusta. VALITUS MARKKINAOIKEUDELLE Valitus markkinaoikeudelle on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen.
Näytä lisää
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 171-611223 (2026-09-03)