Jyväskylän Seudun Puhdistamo Oy:n suunnittelupalveluiden puitesopimus vuosille 2026–2028 (optio 2028-2030)
Jyväskylän Seudun Puhdistamo Oy
Jyväskylän Seudun Puhdistamo Oy teettää puitesopimuksen jätevedenpuhdistamoihin liittyvistä suunnittelupalveluista ajanjaksoille 2026-2028 (+optio 2028–2030). Puitesopimus ja sen tehtäväkokonaisuudet jakautuvat kuuteen osa-alueeseen: - Osa-alue 1: Rakennussuunnittelupalvelut - Osa-alue 2: Maanrakennussuunnittelupalvelut - Osa-alue 3: LVI-suunnittelupalvelut - Osa-alue 4: Sähkösuunnittelupalvelut - Osa-alue 5: Koneisto- ja putkistosuunnittelupalvelut - Osa-alue 6: Prosessisuunnittelupalvelut Puitesopimuksen sisältö ja osa-alueisiin sisältyvät tehtävät on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-08-19. Hankinta julkaistiin 2026-06-25.
Kuka? Mitä?- • Arkkitehtipalvelut › Arkkitehti-, insinööri- ja suunnittelupalvelut
- • Julkinen vesi- ja energiahuolto › Vesihuolto ja siihen liittyvät palvelut
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-06-25 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Jyväskylän Seudun Puhdistamo Oy:n suunnittelupalveluiden puitesopimus vuosille 2026–2028 (optio 2028-2030)
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, insinööri- ja suunnittelupalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 800 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
2026-051654-LOT-0001
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Keski-Suomi 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-09-18 📅
Loppupäivä: 2028-09-18 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta:
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Laatukriteeri (nimi): Laatuosa
Laatukriteeri (painotus): 30
Hinta ✅
Hinta (painotus): 70
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-08-19 12:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 24
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Sähköinen luettelo: Pakollinen
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-08-03 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Jyväskylän Seudun Puhdistamo Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0174407-9
Postiosoite: Raivionsuntti 10
Postinumero: 40520
Postitoimipaikka: Jyväskylä
Alue: Keski-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: otto.haataja@proviko.fi 📧
Puhelin: +358 40 740 4900 📞
URL: http://www.js-puhdistamo.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Talous- ja rahoitusasiat
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/34253/enotice/51654 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/34253/call-for-tenders 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
FI30061576
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 121-439029 (2026-06-25)
- Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut (>20 uudet hankinnat)
- Arkkitehtipalvelut (7)
- Arkkitehti-, insinööri- ja suunnittelupalvelut (7)
- Hankkeiden ja suunnitelmien valmistelu, kustannusarviointi
- Kustannuslaskenta, kustannusseuranta
- Luonnospiirustukset (järjestelmät ja integraatio)
- Lupapiirustukset, työpiirustukset ja eritelmät
- Rakennustyön valvonta
- Rakentamisessa tarvittavien määrien määrittäminen ja luettelointi
- Toteutettavuustutkimus, neuvontapalvelut, analyysit (3)