Joensuun Vesi-liikelaitoksen vesihuollon laitossuunnittelupalvelut 2026-2028 (2029)
Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Pohjois-Karjalan hankintatoimi pyytää antamaan tarjouksen Joensuun kaupungin vesihuollon laitossuunnittelupalveluista sopimuskaudelle 01.06.2026 - 30.11.2028 + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus. Palvelun tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset. Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi on kokonaisuudessaan suomenkielinen.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-22. Hankinta julkaistiin 2026-04-21.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-04-21 | hankintailmoitus |
| 2026-07-28 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-04-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Joensuun Vesi-liikelaitoksen vesihuollon laitossuunnittelupalvelut 2026-2028 (2029)
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Karjala 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-06-01 📅
Loppupäivä: 2028-11-30 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta:
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 50
Laatukriteeri (nimi): Laadullinen arviointi
Laatukriteeri (painotus): 50
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/25/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-22 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-22 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-22 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-05-08 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Tärkeimmät rahoitusehdot ja maksujärjestelyt ja/tai viittaus niitä koskeviin säännöksiin: Hankinta-asiakirjojen mukaisesti
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot: Hankinta-asiakirjojen mukaisesti
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Torikatu 19 A
Postinumero: 80100
Postitoimipaikka: Joensuu
Alue: Pohjois-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Lauri Hakkarainen
Sähköposti: hankinta@jns.fi 📧
Puhelin: +358 133370158 📞
URL: http://www.joensuu.fi/pohjois-karjalan-hankintatoimi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Vesihuolto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=608452&tpk=f72cd23b-7030-40f0-8dda-b6098a532f50 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=608452&tpk=f72cd23b-7030-40f0-8dda-b6098a532f50 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Voimassa olevan lainsäädännön mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 078-276589 (2026-04-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Joensuun Vesi-liikelaitoksen vesihuollon laitossuunnittelupalvelut 2026-2028 (2029)
Viitenumero:
608452
Lyhyt kuvaus:
Pohjois-Karjalan hankintatoimi pyytää antamaan tarjouksen Joensuun kaupungin vesihuollon laitossuunnittelupalveluista sopimuskaudelle 01.06.2026 - 30.11.2028 + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus.
Palvelun tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset.
Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi on kokonaisuudessaan suomenkielinen.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
608452
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Karjala 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-06-01 📅
Loppupäivä: 2028-11-30 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta:
Sopimus jatkuu yhdellä (1) vuodella ajalle 1.12.2028 - 30.11.2029, ellei Pohjois-Karjalan hankintatoimi irtisano sopimusta päättymään sopimuskauden loppuun. Jos sopimus irtisanotaan, se tehdään viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen sopimuskauden päättymistä kirjallisesti.
Näytä lisää
Hinta ✅
Hinta (painotus): 50
Laatukriteeri (nimi): Laadullinen arviointi
Laatukriteeri (painotus): 50
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/25/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-22 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-22 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-22 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-05-08 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Tärkeimmät rahoitusehdot ja maksujärjestelyt ja/tai viittaus niitä koskeviin säännöksiin: Hankinta-asiakirjojen mukaisesti
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot: Hankinta-asiakirjojen mukaisesti
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Kansallinen rekisterinumero:
0242746-2
Postiosoite: Torikatu 19 A
Postinumero: 80100
Postitoimipaikka: Joensuu
Alue: Pohjois-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Lauri Hakkarainen
Sähköposti: hankinta@jns.fi 📧
Puhelin: +358 133370158 📞
URL: http://www.joensuu.fi/pohjois-karjalan-hankintatoimi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Vesihuolto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=608452&tpk=f72cd23b-7030-40f0-8dda-b6098a532f50 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=608452&tpk=f72cd23b-7030-40f0-8dda-b6098a532f50 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Voimassa olevan lainsäädännön mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 078-276589 (2026-04-21)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-07-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 800 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 800 000 EUR 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 800 000 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-06 📅
Sopimus tehdään puitejärjestelyn puitteissa ✅
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 4
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 800 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 800 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 8598.5 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Sweco Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Ilmalantori 4
Postinumero: 00240
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Suuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 9 180 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: FCG Rakennettu Ympäristö Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Osmontie 34
Postinumero: 00601
Postitoimipaikka: Helsinki
Organisaation koko: Keskisuuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 8 730 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Ramboll Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Itsehallintokuja 3
Postinumero: 02600
Postitoimipaikka: Espoo
Lähde: OJS 2026/S 144-523018 (2026-07-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena oli Joensuun kaupungin vesihuollon laitossuunnittelupalvelut sopimuskaudelle 01.06.2026 - 30.11.2028 + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus.
Palvelun tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset.
Näytä lisää
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 800 000 EUR 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 800 000 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
608452
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-06 📅
Sopimus tehdään puitejärjestelyn puitteissa ✅
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 4
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 800 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 800 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 8598.5 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4896236-938471
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Sweco Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2661738-3
Postiosoite: Ilmalantori 4
Postinumero: 00240
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Suuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 9 180 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4899590-938471
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: FCG Rakennettu Ympäristö Oy
Kansallinen rekisterinumero:
3485116-1
Postiosoite: Osmontie 34
Postinumero: 00601
Postitoimipaikka: Helsinki
Organisaation koko: Keskisuuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 8 730 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4897512-938471
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Ramboll Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0101197-5
Postiosoite: Itsehallintokuja 3
Postinumero: 02600
Postitoimipaikka: Espoo
Lähde: OJS 2026/S 144-523018 (2026-07-28)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut (>20 uudet hankinnat)