Jäänpoistopalvelut Suomen ilmavoimien kuljetuskonekalustolle Utin jääkärirykmentissä EFUT 2027-2031
Puolustusvoimien Logistiikkalaitos
Utin jääkärirykmentin sotilasalueella EFUT olevien Suomen ilmavoimien kuljetuslentokoneiden jäänpoisto ja -estopalvelut vuosille 2027-2031.
MääräaikaDeadline 2026-10-02
Kuka? Mitä?- • Puhdistus- ja puhtaanapitopalvelut sekä vastaavat palvelut kaupunki- ja maaseutualueilla › Jäänpoisto
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-28 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Jäänpoistopalvelut Suomen ilmavoimien kuljetuskonekalustolle Utin jääkärirykmentissä EFUT 2027-2031
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Jäänpoisto 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 250 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Lisätietoja:
Pääkohde tai suorituspaikka: Utin jääkärirykmentti
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Kymenlaakso 🏙️
Kesto: 60 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 4
Lisätietoja uusimisesta:
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 11:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-02 11:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-02 11:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 11:00:00 📅
Turvallisuusselvitys vaaditaan ✅
Kuvaus: Katso hankinta-asiakirjat
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Salassapitosopimus on pakollinen ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Puolustusvoimien logistiikkalaitos
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Hatanpään valtatie 30
Postinumero: 33541
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta
Sähköposti: purchase5.fdflogcom@mil.fi 📧
Puhelin: +358 299800 📞
URL: http://www.puolustusvoimat.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Puolustus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pvlogl?id=616116&tpk=3ef1616b-7b35-4c2f-81ae-d125a6fd725a 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pvlogl?id=616116&tpk=3ef1616b-7b35-4c2f-81ae-d125a6fd725a 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-597348 (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Jäänpoistopalvelut Suomen ilmavoimien kuljetuskonekalustolle Utin jääkärirykmentissä EFUT 2027-2031
Viitenumero:
25097/2026
Lyhyt kuvaus:
Utin jääkärirykmentin sotilasalueella EFUT olevien Suomen ilmavoimien kuljetuslentokoneiden jäänpoisto ja -estopalvelut vuosille 2027-2031.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Jäänpoisto 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 250 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
25097/2026
Lisätietoja:
Jäänpoisto- ja estotoimenpiteet standardin SAE AS6285 mukaisesti Suomen ilmavoimien kuljetuskonekalustolle Utin jääkärirykmentin tukikohdan lentokenttäalueella erikseen sovittavina ajankohtina, palveluntuottajan toimittamalla kalustolla ja jäänpoistonesteillä.
Palveluntoimittajalla on oltava tarkoituksen mukainen kalusto, nesteet ja kelpuutettu henkilöstö suorittamaan kyseenomaiset käsittelyt. Toiminta tapahtuu sotilasalueella, jolle pääsy edellyttää hyväksyttyä turvallisuusselvitystä, vaitiolovakuutta ja kulkulupaa. Sotilasalueella toimivien palvelua tuottavan henkilöiden tulee olla Suomen kansalaisia.
Utin jääkärirykmentti antaa tarvittavan sähkön ja veden palveluntuottajalle vastikkeetta.
Optiovuodet 2028-2031. Mahdolliset optiovuodet lunastetaan ennen optiokauden alkamista erillisellä ostotilauksella aina yksi vuosi kerrallaan. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on arvio koko sopimuksen enimmäishinnasta (optiovuosineen).
Näytä lisää
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Kymenlaakso 🏙️
Kesto: 60 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 4
Lisätietoja uusimisesta:
Optiovuodet 2028-2031.
Mahdolliset optiovuodet lunastetaan ennen optiokauden alkamista erillisellä ostotilauksella aina yksi vuosi kerrallaan.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti.
Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista.
Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat ESPD-lomakkeessa asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet.
Hankinnan vaiheet ovat seuraavat:
1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA)
2. Lisäkysymysten esittäminen
3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin
4. Tarjousten jättäminen
5. Tarjousten käsitteleminen.
a. Tarjousten avaaminen
b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen
c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen
d. Tarjousten vertailu
6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto
7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen
Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Hankintaa ei jaeta eri tarjoajien kesken.
Näytä lisää
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 11:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-02 11:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-02 11:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 11:00:00 📅
Turvallisuusselvitys vaaditaan ✅
Kuvaus: Katso hankinta-asiakirjat
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Salassapitosopimus on pakollinen ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Sopimuksen toteuttamisesta vastaavien henkilöstön jäsenten nimien ja ammatillisten pätevyyksien ilmoittamisvelvollisuus:
Sotilasalueella toimivien palvelua tuottavien henkilöiden tulee olla Suomen kansalaisia.
Palveluntuottajasta tullaan tekemään turvallisuusselvitys. Sopimuksen toteuttaminen vaatii hyväksytyn turvallisuusselvityksen.
Näytä lisää
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Puolustusvoimien logistiikkalaitos
Kansallinen rekisterinumero:
0952029-9
Postiosoite: Hatanpään valtatie 30
Postinumero: 33541
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta
Sähköposti: purchase5.fdflogcom@mil.fi 📧
Puhelin: +358 299800 📞
URL: http://www.puolustusvoimat.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Puolustus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pvlogl?id=616116&tpk=3ef1616b-7b35-4c2f-81ae-d125a6fd725a 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pvlogl?id=616116&tpk=3ef1616b-7b35-4c2f-81ae-d125a6fd725a 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Jäänpoisto- ja estotoimenpiteet standardin SAE AS6285 mukaisesti Suomen ilmavoimien kuljetuskonekalustolle Utin jääkärirykmentin tukikohdan lentokenttäalueella erikseen sovittavina ajankohtina, palveluntuottajan toimittamalla kalustolla ja jäänpoistonesteillä.
Palveluntoimittajalla on oltava tarkoituksen mukainen kalusto, nesteet ja kelpuutettu henkilöstö suorittamaan kyseenomaiset käsittelyt. Toiminta tapahtuu sotilasalueella, jolle pääsy edellyttää hyväksyttyä turvallisuusselvitystä, vaitiolovakuutta ja kulkulupaa. Sotilasalueella toimivien palvelua tuottavan henkilöiden tulee olla Suomen kansalaisia.
Utin jääkärirykmentti antaa tarvittavan sähkön ja veden palveluntuottajalle vastikkeetta.
Optiovuodet 2028-2031. Mahdolliset optiovuodet lunastetaan ennen optiokauden alkamista erillisellä ostotilauksella aina yksi vuosi kerrallaan. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on arvio koko sopimuksen enimmäishinnasta (optiovuosineen).
Näytä lisää
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-597348 (2026-08-28)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕