Hankinnan tavoitteena on hankkia IT-projektipäällikkö- ja asiantuntijaresursseja tukemaan mm. Verohallinnon uusien ja olemassa olevien järjestelmien määrittelyä, ohjelmointia, testaamista sekä hallintaa. Asiantuntijaresurssit tulevat toimimaan projekteissa, kehitystehtävissä ja jatkuvan palvelun tuotannossa. Hankinnan tarkoituksena on erityisosaamisen ja riittävien resurssien turvaaminen. Hankinta on jaettu kuuteen (6) osa-alueeseen, joista kullekin osa-alueelle valitaan kolme (3) toimittajaa ja kolme (3) varatoimittajaa. Osa-alueet ja niiden sisältö on kuvattu tarkemmin jäljempänä. Tarkemmat kuvaukset hankinnan osa-alueiden toimeksiantojen sisällöistä on kuvattu liitteellä Hankinnan kohteen kuvaus kappaleessa 3. Tavoitteena on, että sopimus tulee voimaan 16.11.2026. Sopimus on voimassa 72 kuukautta.
hankintailmoitus (2026-08-31) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: IT-projektipäällikkö- ja asiantuntijapalvelujen hankinta
Viitenumero: VH/2321/02.10.01/2026
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan tavoitteena on hankkia IT-projektipäällikkö- ja asiantuntijaresursseja tukemaan mm. Verohallinnon uusien ja olemassa olevien järjestelmien määrittelyä, ohjelmointia, testaamista sekä hallintaa. Asiantuntijaresurssit tulevat toimimaan projekteissa, kehitystehtävissä ja jatkuvan palvelun tuotannossa. Hankinnan tarkoituksena on erityisosaamisen ja riittävien resurssien turvaaminen.
Hankinta on jaettu kuuteen (6) osa-alueeseen, joista kullekin osa-alueelle valitaan kolme (3) toimittajaa ja kolme (3) varatoimittajaa. Osa-alueet ja niiden sisältö on kuvattu tarkemmin jäljempänä. Tarkemmat kuvaukset hankinnan osa-alueiden toimeksiantojen sisällöistä on kuvattu liitteellä Hankinnan kohteen kuvaus kappaleessa 3. Tavoitteena on, että sopimus tulee voimaan 16.11.2026. Sopimus on voimassa 72 kuukautta.
Hankinnan tavoitteena on hankkia IT-projektipäällikkö- ja asiantuntijaresursseja tukemaan mm. Verohallinnon uusien ja olemassa olevien järjestelmien määrittelyä, ohjelmointia, testaamista sekä hallintaa. Asiantuntijaresurssit tulevat toimimaan projekteissa, kehitystehtävissä ja jatkuvan palvelun tuotannossa. Hankinnan tarkoituksena on erityisosaamisen ja riittävien resurssien turvaaminen.
Hankinta on jaettu kuuteen (6) osa-alueeseen, joista kullekin osa-alueelle valitaan kolme (3) toimittajaa ja kolme (3) varatoimittajaa. Osa-alueet ja niiden sisältö on kuvattu tarkemmin jäljempänä. Tarkemmat kuvaukset hankinnan osa-alueiden toimeksiantojen sisällöistä on kuvattu liitteellä Hankinnan kohteen kuvaus kappaleessa 3. Tavoitteena on, että sopimus tulee voimaan 16.11.2026. Sopimus on voimassa 72 kuukautta.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 60 000 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 6
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 6
1️⃣
Sisäinen tunniste: 1-0
Otsikko: Pilvipohjainen sovelluskehitys
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Verohallinto kehittää ja ylläpitää digitaalisia palveluja ensisijaisesti pilvipohjaisina ja pilvinatiiveina ratkaisuina. Kehitystyössä hyödynnetään Microsoft Azure -pilvialustan tarjoamia sovellus-, integraatio-, data- ja alustapalveluja sekä moderneja ohjelmistokehityksen, tietoturvan ja operoinnin käytäntöjä. Ratkaisut vaihtelevat laajuudeltaan ja kriittisyydeltään toimintakriittisistä ydinsovelluksista rajatumpiin, tiettyyn liiketoimintatarpeeseen kohdistuviin palveluihin.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat Microsoft Azure -ympäristössä toteutettavan pilvipohjaisen sovelluskehityksen asiantuntijapalvelut. Osa-alueeseen kuuluvat erityisesti pilviratkaisujen ja pilvisovellusten arkkitehtuurisuunnittelu, sovellus- ja integraatiokehitys, DevOps, pilvialustojen kehittäminen ja ylläpito sekä pilviympäristöjen ja sovellusten tekninen tietoturva. Keskeisiä asiantuntijarooleja ovat pilviratkaisuarkkitehti, pilvisovellusarkkitehti, pilviohjelmistokehittäjä, integraatiokehittäjä, pilvi-DevOps-asiantuntija, pilvialusta-asiantuntija ja tekninen tietoturva-asiantuntija.
Verohallinto kehittää ja ylläpitää digitaalisia palveluja ensisijaisesti pilvipohjaisina ja pilvinatiiveina ratkaisuina. Kehitystyössä hyödynnetään Microsoft Azure -pilvialustan tarjoamia sovellus-, integraatio-, data- ja alustapalveluja sekä moderneja ohjelmistokehityksen, tietoturvan ja operoinnin käytäntöjä. Ratkaisut vaihtelevat laajuudeltaan ja kriittisyydeltään toimintakriittisistä ydinsovelluksista rajatumpiin, tiettyyn liiketoimintatarpeeseen kohdistuviin palveluihin.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat Microsoft Azure -ympäristössä toteutettavan pilvipohjaisen sovelluskehityksen asiantuntijapalvelut. Osa-alueeseen kuuluvat erityisesti pilviratkaisujen ja pilvisovellusten arkkitehtuurisuunnittelu, sovellus- ja integraatiokehitys, DevOps, pilvialustojen kehittäminen ja ylläpito sekä pilviympäristöjen ja sovellusten tekninen tietoturva. Keskeisiä asiantuntijarooleja ovat pilviratkaisuarkkitehti, pilvisovellusarkkitehti, pilviohjelmistokehittäjä, integraatiokehittäjä, pilvi-DevOps-asiantuntija, pilvialusta-asiantuntija ja tekninen tietoturva-asiantuntija.
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto: 72 kuukautta Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 60
Laatukriteeri (painotus): 40
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste: 2-1
Otsikko: Tekoälysovellukset ja uudet teknologiat
Hankinnan kuvaus:
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat tekoälyä, generatiivista tekoälyä ja koneoppimista hyödyntävien sovellusten ja tietojärjestelmäratkaisujen asiantuntijapalvelut. Ratkaisut toteutetaan ensisijaisesti Microsoft Azure -pilviympäristössä hyödyntäen Microsoft Foundryn ja muiden Azure-palvelujen tarjoamia tekoälyominaisuuksia. Ratkaisut voivat olla itsenäisiä tekoälysovelluksia tai osia laajemmista tietojärjestelmistä, digitaalisista palveluista ja ohjelmistoratkaisuista.
Uusia teknologioita koskeva asiantuntijatyö voi liittyä teknologioiden mahdollisuuksien, soveltuvuuden, tietoturvan ja riskien arviointiin, kokeiluihin ja prototyyppien toteuttamiseen, ohjelmisto- ja laiteintegraatioihin, sulautettujen järjestelmien kehittämiseen, käyttöönoton valmisteluun tai teknologioiden käytännön hyödyntämiseen.
Tekoälysovellusten keskeisiä asiantuntijarooleja ovat tekoälysovellusasiantuntijat, tekoälykehittäjät, tekoälyratkaisujen arkkitehdit, koneoppimisen asiantuntijat sekä tekoälysovellusten toteuttamiseen osallistuvat ohjelmistokehittäjät.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat tekoälyä, generatiivista tekoälyä ja koneoppimista hyödyntävien sovellusten ja tietojärjestelmäratkaisujen asiantuntijapalvelut. Ratkaisut toteutetaan ensisijaisesti Microsoft Azure -pilviympäristössä hyödyntäen Microsoft Foundryn ja muiden Azure-palvelujen tarjoamia tekoälyominaisuuksia. Ratkaisut voivat olla itsenäisiä tekoälysovelluksia tai osia laajemmista tietojärjestelmistä, digitaalisista palveluista ja ohjelmistoratkaisuista.
Uusia teknologioita koskeva asiantuntijatyö voi liittyä teknologioiden mahdollisuuksien, soveltuvuuden, tietoturvan ja riskien arviointiin, kokeiluihin ja prototyyppien toteuttamiseen, ohjelmisto- ja laiteintegraatioihin, sulautettujen järjestelmien kehittämiseen, käyttöönoton valmisteluun tai teknologioiden käytännön hyödyntämiseen.
Tekoälysovellusten keskeisiä asiantuntijarooleja ovat tekoälysovellusasiantuntijat, tekoälykehittäjät, tekoälyratkaisujen arkkitehdit, koneoppimisen asiantuntijat sekä tekoälysovellusten toteuttamiseen osallistuvat ohjelmistokehittäjät.
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste: 3-2
Otsikko: Automaatio ja prosessianalytiikka
Hankinnan kuvaus:
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat asiantuntijapalvelut, joiden tavoitteena on organisaation toiminnallisten ja tietopohjaisten prosessien tehostaminen, laadun parantaminen ja läpinäkyvyyden lisääminen automaation, hyperautomaation, analytiikan ja systemaattisten kehittämismenetelmien avulla.
Osa-alueen hankinnan kohteena ovat ensisijaisesti prosessiautomaation asiantuntijapalvelut sekä prosessianalytiikan ja prosessien kehittämisen asiantuntijapalvelut pilvipohjaisessa toimintaympäristössä.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat asiantuntijapalvelut, joiden tavoitteena on organisaation toiminnallisten ja tietopohjaisten prosessien tehostaminen, laadun parantaminen ja läpinäkyvyyden lisääminen automaation, hyperautomaation, analytiikan ja systemaattisten kehittämismenetelmien avulla.
Osa-alueen hankinnan kohteena ovat ensisijaisesti prosessiautomaation asiantuntijapalvelut sekä prosessianalytiikan ja prosessien kehittämisen asiantuntijapalvelut pilvipohjaisessa toimintaympäristössä.
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste: 4-3
Otsikko: Projektipäällikkö- ja scrum master –palvelut toiminnallisiin ja teknisiin projekteihin
Hankinnan kuvaus:
Verohallinnon teknologiseen toimintaympäristöön kuuluu vahvasti infrastruktuurin, analytiikan, tietoturvallisuuden ja pilvipalveluiden kehittäminen. Verohallinnolla on käytössään Gentax-pääverotusjärjestelmä ja useita pienempiä (esim. hallintoa tukevia) järjestelmiä. Myös Kansallinen tulorekisteri ja Positiivinen luottotietorekisteri ovat Verohallinnon vastuulla.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat:
- projektipäällikköpalvelut toimintatapojen ja prosessien kehittämiseen, luomiseen ja käyttöönottoon sekä niihin liittyvien sovellusten kehittämiseen. Toiminnan kehittämisen vaikutusalue voi olla organisaation sisäinen ja/tai asiakkaisiin liittyvä.
- tekniset projektipäällikköpalvelut erityisesti infrastruktuurin ja tietoturvallisuuden osa-alueille
- Scrum master/tiiminvetäjä –palvelut toiminnallisiin ja teknisiin kehitystiimeihin.
Verohallinnon teknologiseen toimintaympäristöön kuuluu vahvasti infrastruktuurin, analytiikan, tietoturvallisuuden ja pilvipalveluiden kehittäminen. Verohallinnolla on käytössään Gentax-pääverotusjärjestelmä ja useita pienempiä (esim. hallintoa tukevia) järjestelmiä. Myös Kansallinen tulorekisteri ja Positiivinen luottotietorekisteri ovat Verohallinnon vastuulla.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat:
- projektipäällikköpalvelut toimintatapojen ja prosessien kehittämiseen, luomiseen ja käyttöönottoon sekä niihin liittyvien sovellusten kehittämiseen. Toiminnan kehittämisen vaikutusalue voi olla organisaation sisäinen ja/tai asiakkaisiin liittyvä.
- tekniset projektipäällikköpalvelut erityisesti infrastruktuurin ja tietoturvallisuuden osa-alueille
- Scrum master/tiiminvetäjä –palvelut toiminnallisiin ja teknisiin kehitystiimeihin.
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0004
5️⃣
Sisäinen tunniste: 5-4
Otsikko: Palvelunhallinta ja työnkulku -alustan kehitys- ja ylläpitopalvelut
Hankinnan kuvaus:
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat ServiceNow-ympäristön IT- palvelunhallinnan asiantuntijapalvelut sekä ServiceNow-kehitykseen erikoistuneet asiantuntipalvelut arkkitehti-, konsultti- ja kehittämistehtäviin.
Tehtäviin sisältyy ICT-arkkitehti- ja asiantuntijatehtäviä Verohallinnolla käytössä olevissa ServiceNow-moduuleissa, mukaan lukien:
• ITSM (IT-palvelunhallinta)
• ITOM (IT-toimintojen hallinta)
• ITBM / SPM (strateginen salkun- ja kysynnänhallinta)
• SecOps (tietoturvatoiminnot)
Asiantuntijatehtävät voivat sisältää kyseisten moduulien osalta järjestelmän kehitys- , konfigurointi- , ylläpito- , testaus- ja koulutustehtäviä sekä niihin liittyvää toiminnallista ja teknistä arkkitehtuurisuunnittelua.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat ServiceNow-ympäristön IT- palvelunhallinnan asiantuntijapalvelut sekä ServiceNow-kehitykseen erikoistuneet asiantuntipalvelut arkkitehti-, konsultti- ja kehittämistehtäviin.
Tehtäviin sisältyy ICT-arkkitehti- ja asiantuntijatehtäviä Verohallinnolla käytössä olevissa ServiceNow-moduuleissa, mukaan lukien:
• ITSM (IT-palvelunhallinta)
• ITOM (IT-toimintojen hallinta)
• ITBM / SPM (strateginen salkun- ja kysynnänhallinta)
• SecOps (tietoturvatoiminnot)
Asiantuntijatehtävät voivat sisältää kyseisten moduulien osalta järjestelmän kehitys- , konfigurointi- , ylläpito- , testaus- ja koulutustehtäviä sekä niihin liittyvää toiminnallista ja teknistä arkkitehtuurisuunnittelua.
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0005
6️⃣
Sisäinen tunniste: 6-5
Otsikko: Käyttäjälähtöinen kehittäminen
Hankinnan kuvaus:
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat käyttäjälähtöisen kehittämisen asiantuntijapalvelut. Asiantuntijapalvelulla tarkoitamme tässä työskentelyä Verohallinnon työnohjauksessa osana Verohallinnon kehitystiimejä tai tiiviissä yhteistyössä näiden kanssa, konsultointia, liiketoiminnan sparrausta ja/tai erilaisten toimeksiantojen toteuttamista. Verohallinto voi tilata myös kiinteästi hinnoiteltuja toimeksiantoja esim. järjestelmien saavutettavuusauditointeja varten.
Tämän osa-alueen hankinnan kohteena ovat käyttäjälähtöisen kehittämisen asiantuntijapalvelut. Asiantuntijapalvelulla tarkoitamme tässä työskentelyä Verohallinnon työnohjauksessa osana Verohallinnon kehitystiimejä tai tiiviissä yhteistyössä näiden kanssa, konsultointia, liiketoiminnan sparrausta ja/tai erilaisten toimeksiantojen toteuttamista. Verohallinto voi tilata myös kiinteästi hinnoiteltuja toimeksiantoja esim. järjestelmien saavutettavuusauditointeja varten.
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0006 Kuvaus
Pääkohde tai suorituspaikka:
Hankinnan pääasiallinen suorituspaikka on pääkaupunkiseutu, mutta hankinnan luonne saattaa edellyttää palvelun tuottamista myös muualla Suomessa.
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016).
Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä.
Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankintamenettely osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (Hankintalain 125 §).
Hankintayksiköllä on oikeus olla hyväksymättä yhtäkään annetuista tarjouksista perustellusta syystä.
Jos hankinnasta on tehty valitus markkinaoikeuteen, hankintayksikkö voi järjestää hankinnan väliaikaisesti, jollei hankintaa voida sen luonteen vuoksi lykätä markkinaoikeuden käsittelyn ajaksi (Hankintalain 153 §).
Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille tarjouksen laatimisesta tai osallistumisesta hankintamenettelyyn. Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille mahdollisten tuotteiden mallikappaleiden valmistamisesta ja/tai toimittamisesta, eikä mallikappaleita palauteta.
HANKINTAMENETTELYN VAIHEET:
1) Tarjouspyynnön julkaisu
2) Lisätietokysymysten käsittely
3) Tarjousten vastaanotto
4) Tarjousten avaaminen tarjousajan päätyttyä
5) Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen
6) Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen
7) Tarjousten vertailu
8) Mahdollisten voittajan soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten pyytäminen ja tarkistaminen
9) Hankintapäätöksen laatiminen ja tiedoksianto
10) Oikaisuvaatimus-, valitus- ja odotusaika
11) Hankintasopimuksen viimeistely ja allekirjoittaminen
12) Sopimuksen voimaantulo
Esitetty kulku on hankintayksikön sitoumukseton ja alustava arvio hankintamenettelyn vaiheistuksesta.
Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain tarjouksia, jotka eivät vastaa tarjouspyyntöä, tai jos tarjouksia ei voida hyväksyä, hankintayksikkö voi siirtyä suoraan neuvottelumenettelyyn ilman uuden hankintailmoituksen julkaisemista. Tällöin neuvottelumenettelyyn otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät asetetut vähimmäisvaatimukset ja jotka ovat edeltävässä menettelyssä tehneet muotovaatimusten mukaisen tarjouksen. Verohallinto
varaa itselleen hankintalain 35 §:n 2. momentissa tarkoitetulla tavalla oikeuden vertailla ja valita alustavan tarjouksen perusteella sopimustoimittajan ilman neuvotteluja.
Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016).
Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä.
Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankintamenettely osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (Hankintalain 125 §).
Hankintayksiköllä on oikeus olla hyväksymättä yhtäkään annetuista tarjouksista perustellusta syystä.
Jos hankinnasta on tehty valitus markkinaoikeuteen, hankintayksikkö voi järjestää hankinnan väliaikaisesti, jollei hankintaa voida sen luonteen vuoksi lykätä markkinaoikeuden käsittelyn ajaksi (Hankintalain 153 §).
Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille tarjouksen laatimisesta tai osallistumisesta hankintamenettelyyn. Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille mahdollisten tuotteiden mallikappaleiden valmistamisesta ja/tai toimittamisesta, eikä mallikappaleita palauteta.
HANKINTAMENETTELYN VAIHEET:
1) Tarjouspyynnön julkaisu
2) Lisätietokysymysten käsittely
3) Tarjousten vastaanotto
4) Tarjousten avaaminen tarjousajan päätyttyä
5) Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen
6) Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen
7) Tarjousten vertailu
8) Mahdollisten voittajan soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten pyytäminen ja tarkistaminen
9) Hankintapäätöksen laatiminen ja tiedoksianto
10) Oikaisuvaatimus-, valitus- ja odotusaika
11) Hankintasopimuksen viimeistely ja allekirjoittaminen
12) Sopimuksen voimaantulo
Esitetty kulku on hankintayksikön sitoumukseton ja alustava arvio hankintamenettelyn vaiheistuksesta.
Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain tarjouksia, jotka eivät vastaa tarjouspyyntöä, tai jos tarjouksia ei voida hyväksyä, hankintayksikkö voi siirtyä suoraan neuvottelumenettelyyn ilman uuden hankintailmoituksen julkaisemista. Tällöin neuvottelumenettelyyn otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät asetetut vähimmäisvaatimukset ja jotka ovat edeltävässä menettelyssä tehneet muotovaatimusten mukaisen tarjouksen. Verohallinto
varaa itselleen hankintalain 35 §:n 2. momentissa tarkoitetulla tavalla oikeuden vertailla ja valita alustavan tarjouksen perusteella sopimustoimittajan ilman neuvotteluja.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 8 kuukautta Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅ Kuvaus
Puitesopimusten osalta on esitettävä perustelut 4 vuotta ylittävälle kestolle:
Puitejärjestelyiden kestoaika on kuusi (6) vuotta. Verotuslainsäädännön ja Verotuslainsäädäntöä toteuttavien järjestelmien sekä niihin liittyvien toimintaympäristöjen asiantuntijuuden saavuttaminen vaativat pitkän koulutus- ja perehtymisajanjakson. Puitesopimuskautena tehdyt toimeksiannot voivat jatkua enintään neljä (4) vuotta puitesopimuskauden päättymisen jälkeen.
Puitesopimusten osalta on esitettävä perustelut 4 vuotta ylittävälle kestolle
Puitejärjestelyiden kestoaika on kuusi (6) vuotta. Verotuslainsäädännön ja Verotuslainsäädäntöä toteuttavien järjestelmien sekä niihin liittyvien toimintaympäristöjen asiantuntijuuden saavuttaminen vaativat pitkän koulutus- ja perehtymisajanjakson. Puitesopimuskautena tehdyt toimeksiannot voivat jatkua enintään neljä (4) vuotta puitesopimuskauden päättymisen jälkeen.
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Osallistujien enimmäismäärä: 6
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 09:05:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 09:00:00 📅
Täydentävät tiedot Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Puhelin: +358 295643300📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus🌏 Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä Sama kuin: Arvostelurunko Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Kuvataan hankintapäätöksellä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 168-602294 (2026-08-31)