HUSK Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotöiden hankinta
HUS Kiinteistöt Oy
HUS Kiinteistöt Oy kilpailuttaa HUS-yhtymän toiminta-alueella sijaitsevissa sairaaloissa ja muissa toimipisteissä tarvittavien viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotöiden hankinnan. Tällaisia toimipisteitä (sairaaloita) sijaitsee etenkin Helsingin, Espoon, Vantaan, Hyvinkään, Lohjan, Porvoon ja Raaseporin kaupunkien alueella, mutta toimintaa on myös muilla paikkakunnilla pienemmässä mittakaavassa. Tähän hankintaan kuuluvat mm. seuraavat työtehtävät oheisten tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti: - Hiekanerotus- ja sadevesikaivojen tyhjennys ja pesu sekä jätteenkuljetus jätteenkäsittelypaikalle - Rasvanerotuskaivojen tyhjennys ja pesu korkeapainehuuhtelu sekä jätteenkuljetus jätteenkäsittelypaikalle - Öljynerotuskaivon tyhjennys ja pesu sekä jätteenkuljetus jätteenkäsittelypaikalle - Viemäreiden avaus ja pesu korkeapainehuuhteluautolla sekä sulatukset - Linjakuivausjärjestelmien tyhjennykset ja pesut - Viemäreiden tulppaukset ja ohipumppaukset - Pumppaamojen ja pumppaamokaivojen tyhjennykset sekä painepesut - Viemäreiden kuvaukset Osassa kohteista voidaan sopia vakiotyhjennykset, jotka toteutetaan lähtökohtaisesti arkipäivän hinnaston mukaan. Vakiotyhjennyksistä ja niiden aikatauluista sovitaan Tilaajan kanssa erikseen. Kilpailutus on jaettu osa-alueisiin sairaanhoitoalueittain: 1. HYKS -sairaanhoitoalue (Helsinki, Vantaa, Espoo) 2. Hyvinkään sairaanhoitoalue (Hyvinkää, Ohkola) 3. Porvoon sairaanhoitoalue 4. Lohjan ja Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalue (Raasepori) Osa-alueittain valitaan kaksi (2) toimittajaa, ellei hyväksyttyjä tarjouksia saada vähemmän. Sopimuskauden kesto on kaksi (2) vuotta. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus yhteen (1) kahden (2) vuoden optioon. Sopimuskaudella ostettavien palveluiden määrä sekä kohteet, joihin palveluita hankitaan, voivat vaihdella. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin. Sopimuskauden aikana tilaaja voi tilata osa-alueiden sisällä hankinnan kohteen mukaisia palveluita hintaliitteen mukaisilla hinnoilla tai minikilpailuttamalla (kevennetty kilpailutus). Kansallisen kynnysarvon alittavissa hankinnoissa (yksittäiset työtilaukset) tilaaja voi hankkia tarvittavan työkokonaisuuden tilanteen mukaan parhaaksi katsomaltaan ja tarkoituksenmukaisimmalta toimittajalta. Tällöin käytetään toimittajan tarjoamia hintoja. Kansallisen kynnysarvon ylittävissä hankinnoissa järjestetään minikilpailutus osa-alueen toimittajien kesken. Sopimustoimittajilta on mahdollista hankkia myös muita hankinnan kohteeseen liittyviä tuotteita, vuokralaitteita ja -koneita tai erityisosaamista. Muiden tuotteiden, vuokralaitteiden ja -koneiden tai erityisosaamisen hinnoittelussa tulee noudattaa samaa periaatetta kuin tarjouksessa annetuissa hinnoissa.
MääräaikaDeadline 2026-10-05
Kuka? Mitä?- • Jätteisiin liittyvät palvelut › Jätteiden poiskuljetus ja käsittely
- • Viemäröinti › Lika- tai sakokaivojen tyhjennyspalvelut
- • Viemäröinti › Likakaivojen käsittelypalvelut
- • Viemäröinti › Sakokaivojen käsittelypalvelut
- • Viemäröinti › Viemäreiden puhdistaminen
- • Viemäröinti › Viemäreiden tarkastuksia ja jätevedenkäsittelyä koskevat konsulttipalvelut
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-31 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: HUSK Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotöiden hankinta
Viitenumero:
931544
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Viemäröinti 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 4
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 4
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1. -0
Otsikko: HYKS -sairaanhoitoalue (Espoo, Helsinki, Vantaa)
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Pääkohde tai suorituspaikka: HYKS -sairaanhoitoalue (Espoo, Helsinki, Vantaa)
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto: 24 kuukautta
Sopimuksen, puitesopimuksen tai dynaamisen hankintajärjestelmän kesto
Tämä sopimus voidaan uusia ✅
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2. -1
Otsikko: Hyvinkään sairaanhoitoalue (Hyvinkää, Ohkola)
Hankinnan kuvaus:
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
3. -2
Otsikko: Porvoon sairaanhoitoalue
Hankinnan kuvaus: Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotyöt Porvoon sairaanhoitoalueelle
Pääkohde tai suorituspaikka: Porvoon sairaanhoitoalue
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
4. -3
Otsikko: Lohjan ja Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalue
Hankinnan kuvaus:
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Hankinnan laajuus
Lisätuotteet/palvelut:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 09:05:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Sallittu
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-22 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: HUS Kiinteistöt Oy
Kansallinen rekisterinumero:
3469557-6
Postiosoite: Paciuksenkatu 21 PL 301
Postinumero: 00270
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelut
Sähköposti: hus-kiinteistot.hankinnat@hus.fi 📧
Puhelin: +358 401846164 📞
URL: https://www.huskiinteistot.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason virasto/laitos
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/huskiinteistot?id=616069&tpk=efc30a30-d927-46d3-a8e6-2785b0e8c817 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/huskiinteistot?id=616069&tpk=efc30a30-d927-46d3-a8e6-2785b0e8c817 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 168-601911 (2026-08-31)
- Viemäröinti-, jätehuolto- ja puhdistuspalvelut, ympäristöön liittyvät palvelut (>20 uudet hankinnat)
- Viemäröinti (1)
- Jäteveden käsittelypalvelut
- Jäteveden poiskuljetuspalvelut
- Jätevesihuoltopalvelut
- Lika- tai sakokaivojen tyhjennyspalvelut (1)
- Likakaivojen käsittelypalvelut (1)
- Sakokaivojen käsittelypalvelut (1)
- Viemäreiden puhdistaminen (1)
- Viemäreiden tarkastuksia ja jätevedenkäsittelyä koskevat konsulttipalvelut (1)
- Viemäriverkon kunnossapitopalvelut