High-resolution field emission scanning electron microscope
Aalto University Foundation sr
High-resolution field emission scanning electron microscope. For further information, see separate documents (as attachment files at the Tarjouspalvelu service at https://tarjouspalvelu.fi/aalto).
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-08. Hankinta julkaistiin 2026-04-08.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-04-08 | hankintailmoitus |
| 2026-08-24 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-04-08)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: High-resolution field emission scanning electron microscope
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja) 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-08 13:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-08 13:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: englanti 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-08 13:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Sallittu
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-27 13:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Aalto University Foundation sr
Kansallinen rekisterinumero:
Postinumero: 00076
Postitoimipaikka: Aalto
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Registry
Sähköposti: registry@aalto.fi 📧
Puhelin: +358 947001 📞
URL: http://www.aalto.fi/en/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Koulutus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/aalto?id=597700&tpk=4a462981-0e1b-44d1-84a5-b72aae36d52b 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/aalto?id=597700&tpk=4a462981-0e1b-44d1-84a5-b72aae36d52b 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 070-243919 (2026-04-08)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: High-resolution field emission scanning electron microscope
Viitenumero:
D/2071/01.01.04.00/2026
Lyhyt kuvaus:
High-resolution field emission scanning electron microscope.
For further information, see separate documents (as attachment files at the Tarjouspalvelu service at https://tarjouspalvelu.fi/aalto).
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja) 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
D/2071/01.01.04.00/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-08 13:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-08 13:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: englanti 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-08 13:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Sallittu
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-27 13:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Aalto University Foundation sr
Kansallinen rekisterinumero:
2228357-4
Postinumero: 00076
Postitoimipaikka: Aalto
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Registry
Sähköposti: registry@aalto.fi 📧
Puhelin: +358 947001 📞
URL: http://www.aalto.fi/en/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Koulutus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/aalto?id=597700&tpk=4a462981-0e1b-44d1-84a5-b72aae36d52b 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/aalto?id=597700&tpk=4a462981-0e1b-44d1-84a5-b72aae36d52b 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 070-243919 (2026-04-08)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-24)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus: High-resolution field emission scanning electron microscope
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 805 000 EUR 💰
Kuvaus
Kesto: 73 kuukautta
Myöntämisperusteet
Laatukriteeri (nimi): Quality
Laatukriteeri (painotus): 100
Menettely
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-24 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 805 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Spectral AB
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Frösundaviks alle 15
Postinumero: 16970
Postitoimipaikka: Solna
Alue: Stockholms län 🏙️
Maa: Ruotsi 🇸🇪
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Yhteyspiste: Marius Reurings
Sähköposti: marius.reurings@aalto.fi 📧
Lähde: OJS 2026/S 163-584301 (2026-08-24)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus: High-resolution field emission scanning electron microscope
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 805 000 EUR 💰
Kuvaus
Kesto: 73 kuukautta
Myöntämisperusteet
Laatukriteeri (nimi): Quality
Laatukriteeri (painotus): 100
Menettely
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
D/2071/01.01.04.00/2026
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-24 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 805 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4888829-943797
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Spectral AB
Kansallinen rekisterinumero:
559245-7062
Postiosoite: Frösundaviks alle 15
Postinumero: 16970
Postitoimipaikka: Solna
Alue: Stockholms län 🏙️
Maa: Ruotsi 🇸🇪
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Yhteyspiste: Marius Reurings
Sähköposti: marius.reurings@aalto.fi 📧
Lähde: OJS 2026/S 163-584301 (2026-08-24)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Laboratoriolaitteet, optiset ja tarkkuuslaitteet (lukuun ottamatta silmälaseja) (9 uudet hankinnat)
- Ajanrekisteröintilaitteet ja vastaavat mittarit; pysäköintimittarit
- Erilaiset arviointi- ja testausvälineet
- Fysikaalisten ominaisuuksien mittausvälineet
- Geologiassa ja geofysiikassa käytettävät välineet
- Mittalaitteet (1)
- Navigoinnissa ja meteorologiassa käytettävät välineet
- Optiset instrumentit
- Teollisuuden prosessinohjauslaitteet ja kauko-ohjauslaitteet
- Testaus- ja koelaitteet (3)