Elintarvikkeet: Maitotaloustuotteet
Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Pohjois-Karjalan hankintatoimi pyytää antamaan tarjouksen maitotaloustuotteista sopimuskaudelle 1.8.2026 - 31.7.2028 + yhden (1) + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus. Hankinta sisältää EU:n maitotuen piiriin kuuluvat koulujen maitotuotteet sekä muut maitotaloustuotteet tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Tuotteiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset. Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi on kokonaisuudessaan suomenkielinen.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-06-29. Hankinta julkaistiin 2026-05-29.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-05-29 | hankintailmoitus |
| 2026-08-20 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-05-29)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Elintarvikkeet: Maitotaloustuotteet
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Maitotaloustuotteet 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 13 350 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 4
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 4
1️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: 1. Maidot, piimät ja kermat (alv 0 %)
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Karjala 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-08-01 📅
Loppupäivä: 2028-07-31 📅
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus:
Hinta ✅
Hinta (painotus): 73
Laatukriteeri (nimi): Pisteytettävät vaatimukset
Laatukriteeri (painotus): 27
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: 2. Juustot, voit ja levitteet (alv 0 %)
Hankinnan kuvaus:
Hinta (painotus): 75
Laatukriteeri (painotus): 25
Otsikko
Erän tunnistenumero:
3️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: 3. Jogurtit, rahkat ja muut maitotaloustuotteet (alv 0 %)
Hankinnan kuvaus:
Hinta (painotus): 88
Laatukriteeri (painotus): 12
Otsikko
Erän tunnistenumero:
4️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: 4. Nettohinnasto (alv 0 %)
Hankinnan kuvaus:
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-06-29 07:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-06-29 07:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-06-29 07:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-06-11 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Torikatu 19 A
Postinumero: 80100
Postitoimipaikka: Joensuu
Alue: Pohjois-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Virva Mertanen
Sähköposti: hankinta@jns.fi 📧
Puhelin: +358 133370334 📞
URL: http://www.joensuu.fi/pohjois-karjalan-hankintatoimi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=600338&tpk=3b05f4b2-5a04-4802-8a3f-6a6e3113a9f7 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=600338&tpk=3b05f4b2-5a04-4802-8a3f-6a6e3113a9f7 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika määräytyy voimassa olevan hankintalain mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 103-371731 (2026-05-29)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Elintarvikkeet: Maitotaloustuotteet
Viitenumero:
600338
Lyhyt kuvaus:
Pohjois-Karjalan hankintatoimi pyytää antamaan tarjouksen maitotaloustuotteista sopimuskaudelle 1.8.2026 - 31.7.2028 + yhden (1) + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus.
Hankinta sisältää EU:n maitotuen piiriin kuuluvat koulujen maitotuotteet sekä muut maitotaloustuotteet tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Tuotteiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset.
Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi on kokonaisuudessaan suomenkielinen.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Maitotaloustuotteet 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 13 350 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 4
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 4
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1-0
Otsikko: 1. Maidot, piimät ja kermat (alv 0 %)
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Maidot, piimät ja kermat. Osa-alueeseen sisältyy koulumaitotuen alaisia tuotteita. Osa-aluetta koskevat vaatimukset on esitetty tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Karjala 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-08-01 📅
Loppupäivä: 2028-07-31 📅
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus:
Sopimusta voidaan jatkaa yhdellä (1) + yhdellä (1) vuodella, ks. lisätietoja tarjouspyynnön sopimusluonnos-liitteen kohdasta "Sopimuskausi".
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 73
Laatukriteeri (nimi): Pisteytettävät vaatimukset
Laatukriteeri (painotus): 27
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2-1
Otsikko: 2. Juustot, voit ja levitteet (alv 0 %)
Hankinnan kuvaus:
Juustot, voit ja levitteet. Osa-aluetta koskevat vaatimukset on esitetty tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 75
Laatukriteeri (painotus): 25
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
3-2
Otsikko: 3. Jogurtit, rahkat ja muut maitotaloustuotteet (alv 0 %)
Hankinnan kuvaus:
Jogurtit, rahkat ja muut maitotaloustuotteet. Osa-aluetta koskevat vaatimukset on esitetty tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 88
Laatukriteeri (painotus): 12
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
4-3
Otsikko: 4. Nettohinnasto (alv 0 %)
Hankinnan kuvaus:
Nettohinnasto tarjouspyynnössä erittelemättömistä tuotteista. Osa-aluetta koskevat vaatimukset on esitetty tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-06-29 07:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-06-29 07:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-06-29 07:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-06-11 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pohjois-Karjalan hankintatoimi
Kansallinen rekisterinumero:
0242746-2
Postiosoite: Torikatu 19 A
Postinumero: 80100
Postitoimipaikka: Joensuu
Alue: Pohjois-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Virva Mertanen
Sähköposti: hankinta@jns.fi 📧
Puhelin: +358 133370334 📞
URL: http://www.joensuu.fi/pohjois-karjalan-hankintatoimi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=600338&tpk=3b05f4b2-5a04-4802-8a3f-6a6e3113a9f7 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/jns?id=600338&tpk=3b05f4b2-5a04-4802-8a3f-6a6e3113a9f7 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika määräytyy voimassa olevan hankintalain mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 103-371731 (2026-05-29)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-20)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 13 350 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 13 350 000 EUR 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 13 350 000 EUR 💰
Kuvaus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 6 070 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus:
Vaihtoehtojen kuvaus: Sopimusta voidaan jatkaa yhdellä (1) + yhdellä (1) vuodella
Kuvaus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 286 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Juustot, voit ja levitteet.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 810 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Jogurtit, rahkat ja muut maitotaloustuotteet.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 610 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Nettohinnasto tarjouspyynnössä erittelemättömistä tuotteista.
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-22 📅
Sopimus tehdään puitejärjestelyn puitteissa ✅
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 2
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 0
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 6 070 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 6 070 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 976788.7 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Valio Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: PL 10
Postinumero: 00039
Postitoimipaikka: Valio
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Suuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1033737.47 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Kesko Oyj Kespro
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Työpajankatu 12, krs 5B
Postinumero: 00580
Postitoimipaikka: Helsinki
2️⃣
Erän tunnistenumero:
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 2 860 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 2 860 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 485096.1 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 479459.89 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
3️⃣
Erän tunnistenumero:
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 1 810 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 1 810 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 312501.7 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 309419.96 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
4️⃣
Erän tunnistenumero:
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 2 610 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 2 610 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 0 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Tarjouksen tunniste:
Lähde: OJS 2026/S 161-579058 (2026-08-20)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena olivat maitotaloustuotteet sopimuskaudelle 1.8.2026 - 31.7.2028 + yhden (1) + yhden (1) vuoden optiomahdollisuus.
Hankinta sisältää EU:n maitotuen piiriin kuuluvat koulujen maitotuotteet sekä muut maitotaloustuotteet tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Tuotteiden tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset.
Näytä lisää
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 13 350 000 EUR 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 13 350 000 EUR 💰
Kuvaus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 6 070 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus:
Maidot, piimät ja kermat. Osa-alueeseen sisältyy koulumaitotuen alaisia tuotteita.
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehtojen kuvaus: Sopimusta voidaan jatkaa yhdellä (1) + yhdellä (1) vuodella
Kuvaus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 286 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Juustot, voit ja levitteet.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 810 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Jogurtit, rahkat ja muut maitotaloustuotteet.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 610 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Nettohinnasto tarjouspyynnössä erittelemättömistä tuotteista.
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-22 📅
Sopimus tehdään puitejärjestelyn puitteissa ✅
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 2
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 0
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 6 070 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 6 070 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 976788.7 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4981623-941017
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Valio Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0116297-6
Postiosoite: PL 10
Postinumero: 00039
Postitoimipaikka: Valio
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Suuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1033737.47 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4982546-941017
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Kesko Oyj Kespro
Kansallinen rekisterinumero:
0109862-8
Postiosoite: Työpajankatu 12, krs 5B
Postinumero: 00580
Postitoimipaikka: Helsinki
2️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 2 860 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 2 860 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 485096.1 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4981623-941018
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0002
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 479459.89 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4982546-941018
3️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 1 810 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 1 810 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 312501.7 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4981623-941019
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0003
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 309419.96 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4982546-941019
4️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 2 610 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 2 610 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 0 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4981623-941020
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0004
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4982546-941020
Lähde: OJS 2026/S 161-579058 (2026-08-20)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕