Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjaus ja laajennus, pää- ja arkkitehtisuunnittelun hankinta
Vantaan kaupunki / Kaupunkiympäristön toimiala / Kiinteistöt ja tilat / Toimitilajohtaminen
Vantaan kaupungin kaupunkiympäristö pyytää tarjoustanne Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjaus- ja laajennushankkeen seuraavista toimeksiannoista: Suunnittelutehtävät: - pääsuunnittelu - arkkitehtisuunnittelu - sisältäen piha-, sisustus-, ammattikeittiö-, akustiikka- ja paloturvallisuussunnittelun oheisten tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Tilaus jaetaan hankesuunnitteluvaiheeseen ja jatkosuunnitteluvaiheeseen. Jatkosuunnitteluvaiheen suunnittelutehtävät sisältyvät hankintaan optiona.* *Tilaaja tekee oman harkintansa mukaan päätöksen jatkosuunnitteluvaiheiden tilaamisesta tarjoajalta onnistuneen hankesuunnitteluvaiheen jälkeen. Jatkosuunnitteluvaiheisiin sisältyvät kaikki suunnitteluvaiheet suunnittelun valmistelusta takuuaikaan asti tehtäväluetteloiden (RT-ohjekorttien) mukaisesti. Hankkeen suunnittelutehtävien laajuus, sisältö ja aikataulu on esitetty liitteenä olevissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Suunnittelutehtävien työkielenä on suomi. Kohteen tiedot: Kaupunginosa: Myyrmäki Osoite: Myyrmäenraitti 4, 01600 Vantaa Kiinteistö: 092-015-0699-0001 Myyrmäen vuonna 1974 valmistunutta urheilutalon uimahallia peruskorjataan rakennuksen toiminnallisuuden ylläpitämiseksi ja laajennetaan vastaamaan Myyrmäen suuralueen kasvaneeseen asukasmäärään. Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjauksen ja laajennuksen hankkeeseen kuuluvat alla eritellyt kokonaisuudet: - urheilutalon uimahallin pukuhuone- ja allastilojen (n. 2 200 brm2) ja allasteknisten tilojen ja ilmanvaihtokonehuoneen (n. 936 brm2) peruskorjaus - uimahallin n. 1 000 hum2:n allastilojen ja n. 850 hum2:n allasteknisten tilojen laajennus - Vaskivuoren lukion ja päiväkodin uusi n. 105 hum2:n (varsinainen suoja-ala 90 hum2) väestönsuoja 120 henkilölle ja porras suojaan (n. 15 hum2) - urheilutalon pienempiä tilamuutoksia kuten palloiluhallin uusi varastotila (100 hum2), kuntosaliohjaajien hissiaulan tilan muutos varastoksi, kunto-ohjaajan studiotila ja palloiluhallin uusi huoltotie. Kerrosalaltaan 5 793 m2 :n kokoisen urheilurakennuksen Y-tontin nykyistä 5 000 m2 :n rakennusoikeutta kasvatetaan asemakaavamuutoksella arviolta 7 500 m2 :iin uuden laajennuksen mahdollistamiseksi. Rakennuksen kerrosala kasvaa arviolta 1278 m2:llä. Tontin nykyinen rakennusoikeus on jo ylitetty 793 m2 :llä. Uimahallia laajennetaan tontilla lännen suuntaan nykyisen tontin piha-alueen ja palloiluhallin huoltoreitin päälle. Laajennuksen myötä tontin länsipuolen piha-alueen läpi kulkevat viemäri- ja hulevesiputket sekä tietoliikenne- ja sähkökaapelit siirretään alustavasti kulkemaan tontin länsireunaa pitkin.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-03-18. Hankinta julkaistiin 2026-02-16.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-02-16 | hankintailmoitus |
| 2026-08-18 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjaus ja laajennus, pää- ja arkkitehtisuunnittelun hankinta
Viitenumero:
VD/1095/02.08.00.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
VD/1095/02.08.00.00/2026
Lisätietoja:
Kesto
Aloituspäivä: 2026-05-01 📅
Loppupäivä: 2032-04-30 📅
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-18 14:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-03-19 08:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-03-19 08:00:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-03 14:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Vantaan kaupunki / Kaupunkiympäristön toimiala / Kiinteistöt ja tilat / Toimitilajohtaminen
Kansallinen rekisterinumero:
0124610-9
Postiosoite: PL 1820
Postinumero: 01030
Postitoimipaikka: Vantaan kaupunki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Laine Thomas
Sähköposti: thomas.laine@vantaa.fi 📧
Puhelin: +358 503145086 📞
URL: http://www.vantaa.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vantaa?id=597395&tpk=87a52728-5461-4da4-8a13-d0c9dc6753a4 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vantaa?id=597395&tpk=87a52728-5461-4da4-8a13-d0c9dc6753a4 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 033-112748 (2026-02-16)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 673 144 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 673 144 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (korkein tarjous): 728 900 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (halvin tarjous): 673 144 💰
Kuvaus
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevat esteettömyysvaatimukset on otettu huomioon
Kesto
Aloituspäivä: 2026-08-10 📅
Loppupäivä: 2032-08-10 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta:
Hinta (painotus): 30
Laatukriteeri (nimi): Vertailuperusteena hinta 30 % ja laatu 70 %.
Laatukriteeri (painotus): 70
Menettely
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
2026.243.1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-10 📅
Otsikko: Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjaus ja laajennus, pää- ja arkkitehtisuunnittelun sopimus
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Korkein tarjous: 728 900 💰
Alin tarjous: 673 144 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 673 144 EUR 💰
Tarjouksen sijoitus on tiedossa
Tarjouksen tunniste:
4745351
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Davidsson Tarkela Siren Arkkitehdit oy
Kansallinen rekisterinumero:
FI10251743
Postinumero: 00130
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Keskisuuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 728 900 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
4740891
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Arkkitehtitoimisto Lehto Peltonen Valkama Oy
Kansallinen rekisterinumero:
FI07134431
Postinumero: 00510
Hankintaviranomainen
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Viestintä
Verolainsäädännön asiakirjan ID:
FiscalDocID1
Ympäristölainsäädännön asiakirjan ID:
EnvDocID1
Työlainsäädännön asiakirjan ID:
EmplDocID1
Täydentävät tiedot
Sovittelumenettelyistä vastaava elin
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Nimi: Vantaan kaupunki / Kaupunkiympäristön toimiala / Kiinteistöt ja tilat / Toimitilajohtaminen
Kansallinen rekisterinumero:
0124610-9
Postiosoite: PL 1820
Postinumero: 01030
Postitoimipaikka: Vantaan kaupunki
Yhteyspiste: Laine Thomas
Sähköposti: thomas.laine@vantaa.fi 📧
Puhelin: +358 503145086 📞
URL: http://www.vantaa.fi 🌏
Lähde: OJS 2026/S 159-573530 (2026-08-18)
- Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut (>20 uudet hankinnat)