Laboratorionäytteiden kuljetuspalvelut 2026-2029, osa-alueen uudelleenkilpailutus

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue

Hankinnan kohteena on laboratorionäytteiden kuljettaminen Seinäjoen keskussairaalasta erikseen nimettyihin yhteistyölaboratorioihin. Kuljetus sisältää näytelaatikoiden noutamisen ja toimittamisen perille vastaanottavaan laboratorioon. Tässä kilpailutuksessa kilpailutetaan uudelleen osa-alue 3: Seinäjoen keskussairaala – Turku Osa-alueella 3 nouto tapahtuu 16:30-18:30 välillä ja lähetysten tulee olla perillä seuraavana aamuna klo 8:00 mennessä. Sisältö ja aikataulut tarkemmin palvelukuvauksessa. Pääsääntöisesti kuljetuksia ei suoriteta arkipyhien aattoina.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-03-24. Hankinta julkaistiin 2026-02-20.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-02-20 hankintailmoitus
2026-09-02 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-02-20)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Laboratorionäytteiden kuljetuspalvelut 2026-2029, osa-alueen uudelleenkilpailutus
Viitenumero: HYVAEP/5953/2025
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on laboratorionäytteiden kuljettaminen Seinäjoen keskussairaalasta erikseen nimettyihin yhteistyölaboratorioihin. Kuljetus sisältää näytelaatikoiden noutamisen ja toimittamisen perille vastaanottavaan laboratorioon. Tässä kilpailutuksessa kilpailutetaan uudelleen osa-alue 3: Seinäjoen keskussairaala – Turku Osa-alueella 3 nouto tapahtuu 16:30-18:30 välillä ja lähetysten tulee olla perillä seuraavana aamuna klo 8:00 mennessä. Sisältö ja aikataulut tarkemmin palvelukuvauksessa. Pääsääntöisesti kuljetuksia ei suoriteta arkipyhien aattoina.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Kuljetuspalvelut (jätteen kuljetusta lukuun ottamatta) 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste: HYVAEP/5953/2025
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lisätietoja: Kyseessä yhden osa-alueen uudelleenkilpailutus.
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Etelä-Pohjanmaa 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-24 08:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-03-24 08:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Osallistujien enimmäismäärä: 4
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-03-24 08:05:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-04 08:00:00 📅

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero: 3221323-8
Postiosoite: Hanneksenrinne 7
Postinumero: 60220
Postitoimipaikka: Seinäjoki
Alue: Etelä-Pohjanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Maarit Haapasalmi
Sähköposti: maarit.haapasalmi@hyvaep.fi 📧
Puhelin: +358 406367008 📞
URL: https://www.hyvaep.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hyvaep?id=599326&tpk=c68f6074-9112-4bbd-9d93-99a1018e3043 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hyvaep?id=599326&tpk=c68f6074-9112-4bbd-9d93-99a1018e3043 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Kyseessä yhden osa-alueen uudelleenkilpailutus.
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Hallintolain mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 037-125143 (2026-02-20)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-09-02)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena oli laboratorionäytteiden kuljettaminen Seinäjoen keskussairaalasta erikseen nimettyihin yhteistyölaboratorioihin. Kuljetus sisältää näytelaatikoiden noutamisen ja toimittamisen perille vastaanottavaan laboratorioon. Tässä kilpailutuksessa kilpailutettiin uudelleen osa-alue 3: Seinäjoen keskussairaala – Turku Osa-alueella 3 nouto tapahtuu 16:30-18:30 välillä ja lähetysten tulee olla perillä seuraavana aamuna klo 8:00 mennessä. Sisältö ja aikataulut tarkemmin palvelukuvauksessa. Pääsääntöisesti kuljetuksia ei suoriteta arkipyhien aattoina.
Näytä lisää
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 234 000 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 234 000 EUR 💰

Menettely
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: 2025.277.1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-06-01 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 14
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 234 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 234 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4822424-944767
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Enset Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1982265-3
Postiosoite: Jasperintie 9
Postinumero: 33960
Postitoimipaikka: Pirkkala
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Pieni
Lähde: OJS 2026/S 170-608502 (2026-09-02)