Kirjastojärjestelmä, Kuopion kaupunki

Sansia Oy

Hankinnan kohteena on Kuopion kaupungin kirjastojärjestelmä. Hankinnan kohteen kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus. Sopimuskauden on arvioitu alkavan 1.6.2026 ja on on toistaiseksi voimassa oleva.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-03-06. Hankinta julkaistiin 2026-01-30.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-01-30 hankintailmoitus
2026-08-21 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-01-30)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kirjastojärjestelmä, Kuopion kaupunki
Viitenumero: 16964
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on Kuopion kaupungin kirjastojärjestelmä. Hankinnan kohteen kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus. Sopimuskauden on arvioitu alkavan 1.6.2026 ja on on toistaiseksi voimassa oleva.
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät 📦
Täydentävä hankintalaji: Palvelut
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 16964
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lisätuotteet/palvelut: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki 📦
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 70
Laatukriteeri (painotus): 30
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-06 08:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-03-06 08:05:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Hankintayksikkö varaa oikeuden avata tarjoukset myös muuna ajankohtana tarjousten vastaanottamisen määräajan jälkeen. Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-03-06 08:05:00 📅
Paikka:
Hankintayksikkö varaa oikeuden avata tarjoukset myös muuna ajankohtana tarjousten vastaanottamisen määräajan jälkeen. Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-02-10 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sansia Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2364760-8
Postiosoite: Puutarhakatu 6
Postinumero: 70300
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Juha Väyrynen
Sähköposti: juha.vayrynen@sansia.fi 📧
Puhelin: +358 444188822 📞
URL: https://www.sansia.fi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Hankintasopimuksen tekee keskitetty hankintaelin
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=584786&tpk=0bea3f85-60f3-4e8a-9b1e-d4572465961a 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=584786&tpk=0bea3f85-60f3-4e8a-9b1e-d4572465961a 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Muutoksenhakumenettelyn määräaikoja koskevat tarkat tiedot ilmoitetaan hankintapäätöksessä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 022-074289 (2026-01-30)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 383 105 EUR 💰

Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: 16964_1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-06 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 383 105 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4700129-940568
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Axiell Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1966829-7
Postiosoite: Jaakonkatu 2
Postinumero: 01620
Postitoimipaikka: Vantaa
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Lähde: OJS 2026/S 162-581627 (2026-08-21)