Elintarvikekuljetukset
Helsingin kaupungin palvelukeskusliikelaitos
Hankinnan kohteena on elintarvikekuljetukset Helsingin kaupungin palvelukeskusliikelaitokselle (myöhemmin "Palvelukeskus Helsinki" tai "tilaaja"). Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteissä. Hankinta koostuu seuraavista osa-alueista: Osa-alue 1 Kuljetus- ja sisälogistiikkapalvelut Osa-alue 2 Pakkalan tuotantolaitoksen jakelukuljetukset Osa-alue 3 Tuotanto- ja valmistuskeittiöiden jakelukuljetukset Tarjoaja voi tarjota kaikkiin osa-alueisiin tai vain niihin osa-alueisiin, joihin tarjoaja haluaa osallistua. Ennakoidun arvon laskennassa on käytetty 48 kuukauden ajanjaksoa.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-03-03. Hankinta julkaistiin 2026-01-14.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-01-14 | hankintailmoitus |
| 2026-01-28 | hankintailmoitus |
| 2026-08-19 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Elintarvikekuljetukset
Viitenumero:
HEL 2025-002286
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Kuljetuspalvelut (jätteen kuljetusta lukuun ottamatta) 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 8 780 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 3
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 3
1️⃣
Sisäinen tunniste:
OA1-0
Otsikko: Osa-alue 1 Kuljetus- ja sisälogistiikkapalvelut
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 4 700 000 EUR 💰
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-10-01 📅
Loppupäivä: 2028-09-30 📅
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
OA2-1
Otsikko: Osa-alue 2 Pakkalan tuotantolaitoksen jakelukuljetukset
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 3 680 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
OA3-2
Otsikko: Osa-alue 3 Tuotanto- ja valmistuskeittiöiden jakelukuljetukset
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 400 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-03 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-03-03 11:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-03-03 11:00:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Sallittu
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-02-09 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin palvelukeskusliikelaitos
Kansallinen rekisterinumero:
0201256-6
Postiosoite: Elimäenkatu 15
Postinumero: 00510
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankinnat ja kilpailuttaminen
Sähköposti: palvelukeskus.hankinnat@hel.fi 📧
Puhelin: +358 931022904 📞
URL: https://palvelukeskus.hel.fi/fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helpalvelukeskus?id=571263&tpk=b935b421-61c1-4dee-ac6a-75951d4d0c9b 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helpalvelukeskus?id=571263&tpk=b935b421-61c1-4dee-ac6a-75951d4d0c9b 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Ilmoitetaan hankintapäätöksen yhteydessä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 010-030300 (2026-01-14)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 8 780 000 EUR 💰
Kuvaus
4 700 000 EUR 💰
3 680 000 EUR 💰
400 000 EUR 💰
Muutokset
Muut lisätiedot
Tarjouskilpailuasiakirjoja korjattiin
Muutoksen pääasiallinen syy: Julkaisijan virheen korjaaminen
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: f8188c72-9869-4f9a-a897-eff4316163b7-01
Lähde: OJS 2026/S 020-066063 (2026-01-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 8 000 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (korkein tarjous): 3 708 053 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (halvin tarjous): 3 708 053 💰
Kuvaus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 4 700 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Hankinnan kohde on kuvattu osa-alueen 1 liitteissä.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 3 680 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Hankinnan kohde on kuvattu osa-alueen 2 liitteissä
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 400 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus: Hankinnan kohde on kuvattu osa-alueen 3 liitteissä.
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
OA1 sopimus
Sopimuksen tekopäivä: 2026-06-02 📅
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Korkein tarjous: 3 708 053 💰
Alin tarjous: 3 708 053 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 3 708 053 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
OA1 Tarjous
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Helsingin KTK Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0116492-0
Postinumero: 00940
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Keskisuuri
2️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Korkein tarjous: 4 394 400 💰
Alin tarjous: 4 394 400 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 4 394 400 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
OA2 Tarjous
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0002
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Kilon Osuus-Auto
Kansallinen rekisterinumero:
0684427-1
Postinumero: 04200
Postitoimipaikka: Kerava
3️⃣
Tiedot muista kuin palkintorahoista
Tarjouksia tai osallistumishakemuksia ei saatu tai ne kaikki hylättiin
Syy, miksi voittajaa ei ole valittu: Muu
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Lähde: OJS 2026/S 160-577918 (2026-08-19)