Helsingin seurakuntayhtymä (jatkossa hankintayksikkö / tilaaja) pyytää urakkatarjousta Malmin kirkon laajasta peruskorjauksesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Urakkamuotona on kiinteähintainen kokonaisurakka, jossa kokonaisurakan urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Pääurakoitsija vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, työmaapalveluista ja työturvallisuudesta. Pääurakoitsija hankkii putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio- ja sähkötöiden sekä hissitöiden urakat tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Tarjoajan on käytävä paikan päällä tutustumassa kohteeseen, katso urakkaohjelma. Tilaaja sulkee sellaisen tarjoajan, joka ei ole tutustunut kohteeseen, pois tarjouskilpailusta. Kohteen urakkalaskenta-aika on tammi-helmikuussa 2023, urakoitsijavalinta tehdään maaliskuussa 2023 ja työt kohteessa toteutetaan alustavasti ajalla toukokuu 2023 - marraskuu 2024.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2023-02-10.
Hankinta julkaistiin 2023-01-11.
Toimittajat
Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
hankintailmoitus (2023-01-11) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Rakennustyöt
Lyhyt kuvaus:
Helsingin seurakuntayhtymä (jatkossa hankintayksikkö / tilaaja) pyytää urakkatarjousta Malmin kirkon laajasta peruskorjauksesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Urakkamuotona on kiinteähintainen kokonaisurakka, jossa kokonaisurakan urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Pääurakoitsija vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, työmaapalveluista ja työturvallisuudesta. Pääurakoitsija hankkii putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio- ja sähkötöiden sekä hissitöiden urakat tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Tarjoajan on käytävä paikan päällä tutustumassa kohteeseen, katso urakkaohjelma. Tilaaja sulkee sellaisen tarjoajan, joka ei ole tutustunut kohteeseen, pois tarjouskilpailusta.
Kohteen urakkalaskenta-aika on tammi-helmikuussa 2023, urakoitsijavalinta tehdään maaliskuussa 2023 ja työt kohteessa toteutetaan alustavasti ajalla toukokuu 2023 - marraskuu 2024.
Helsingin seurakuntayhtymä (jatkossa hankintayksikkö / tilaaja) pyytää urakkatarjousta Malmin kirkon laajasta peruskorjauksesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Urakkamuotona on kiinteähintainen kokonaisurakka, jossa kokonaisurakan urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Pääurakoitsija vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, työmaapalveluista ja työturvallisuudesta. Pääurakoitsija hankkii putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio- ja sähkötöiden sekä hissitöiden urakat tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Tarjoajan on käytävä paikan päällä tutustumassa kohteeseen, katso urakkaohjelma. Tilaaja sulkee sellaisen tarjoajan, joka ei ole tutustunut kohteeseen, pois tarjouskilpailusta.
Kohteen urakkalaskenta-aika on tammi-helmikuussa 2023, urakoitsijavalinta tehdään maaliskuussa 2023 ja työt kohteessa toteutetaan alustavasti ajalla toukokuu 2023 - marraskuu 2024.
Ilmoituksen metatiedot
Alkukieli: suomi 🗣️
Asiakirjatyyppi: hankintailmoitus
Sopimuksen luonne: Urakat
Asetus: Euroopan unioni ja WTO-maat
Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)
Koodi: Rakennustyöt📦 Suorituspaikka
NUTS-alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin menettely
Tarjouksen tyyppi: Tarjous koskee kaikkia eriä
Myöntämisperusteet
Alin hinta
Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen. Tarjoukset voidaan avata myös muuna kuin ilmoitettuna ajankohtana tarjousten jättöajan umpeuduttua.
Kohde Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Helsingin seurakuntayhtymä (jatkossa hankintayksikkö / tilaaja) pyytää urakkatarjousta Malmin kirkon laajasta peruskorjauksesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Urakkamuotona on kiinteähintainen kokonaisurakka, jossa kokonaisurakan urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Pääurakoitsija vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, työmaapalveluista ja työturvallisuudesta. Pääurakoitsija hankkii putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio- ja sähkötöiden sekä hissitöiden urakat tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Urakkamuotona on kiinteähintainen kokonaisurakka, jossa kokonaisurakan urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Pääurakoitsija vastaa työmaan johtovelvollisuuksista, työmaapalveluista ja työturvallisuudesta. Pääurakoitsija hankkii putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio- ja sähkötöiden sekä hissitöiden urakat tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Tarjoajan on käytävä paikan päällä tutustumassa kohteeseen, katso urakkaohjelma. Tilaaja sulkee sellaisen tarjoajan, joka ei ole tutustunut kohteeseen, pois tarjouskilpailusta.
Kohteen urakkalaskenta-aika on tammi-helmikuussa 2023, urakoitsijavalinta tehdään maaliskuussa 2023 ja työt kohteessa toteutetaan alustavasti ajalla toukokuu 2023 - marraskuu 2024.
Arvioitu kokonaisarvo: 10 000 000 EUR 💰
Lyhyt kuvaus:
Malmin kirkko on valmistunut vuonna 1981. Kirkko on arkkitehti Kristian Gullichsenin (1932-2021) suunnittelema. Rakennuskokonaisuuteen kuuluu kirkkorakennuksen lisäksi kellotorni, ulkovarasto ja pergolakäytävä, joka yhdistää edellä mainitut punatiiliset rakennukset vuonna 1933 rakennettuun kirkkoherranvirastona samalla tontilla toimineeseen rakennukseen. Kirkkoherran virasto on ollut pois käytössä sisäilmaongelmien takia jo kuutisen vuotta. Tässä urakassa kirkkoherranviraston sisäpuolelle EI kohdistu toimenpiteitä. Ulkopuoliset salaojat kirkkoherranvirastoon tarvittavine liittyvine töineen tarjotaan urakkaan sisältyvänä optiohintana, jonka toteutuksesta päättää rakennuttaja ennen urakan aloitusta. Suunnitelmissa esitetyt toimenpiteet kohdistuvat kirkkoon ja siihen liittyviin punatiilisiin pienempiin rakennuksiin.
Malmin kirkko on valmistunut vuonna 1981. Kirkko on arkkitehti Kristian Gullichsenin (1932-2021) suunnittelema. Rakennuskokonaisuuteen kuuluu kirkkorakennuksen lisäksi kellotorni, ulkovarasto ja pergolakäytävä, joka yhdistää edellä mainitut punatiiliset rakennukset vuonna 1933 rakennettuun kirkkoherranvirastona samalla tontilla toimineeseen rakennukseen. Kirkkoherran virasto on ollut pois käytössä sisäilmaongelmien takia jo kuutisen vuotta. Tässä urakassa kirkkoherranviraston sisäpuolelle EI kohdistu toimenpiteitä. Ulkopuoliset salaojat kirkkoherranvirastoon tarvittavine liittyvine töineen tarjotaan urakkaan sisältyvänä optiohintana, jonka toteutuksesta päättää rakennuttaja ennen urakan aloitusta. Suunnitelmissa esitetyt toimenpiteet kohdistuvat kirkkoon ja siihen liittyviin punatiilisiin pienempiin rakennuksiin.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 10 000 000 EUR 💰
Vaihtoehtojen kuvaus:
Urakoitsijan on annettava urakkaan sisältyvänä optiohintana kirkkoherran viraston salaojajärjestelmän rakentaminen liittyvine töineen. Tilaaja päättää ko. option toteuttamisesta ennen urakan alkua.
Menettely
Oikeusperusta: 32014L0024
Tarjousten vastaanottoaika: 12:00
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Tarjouksen voimassaoloaika: 3 kuukautta
Tarjousten avauspäivä: 2023-02-10 📅
Tarjousten avausaika: 13:00
Lisätietoja:
Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen. Tarjoukset voidaan avata myös muuna kuin ilmoitettuna ajankohtana tarjousten jättöajan umpeuduttua.
Hankintayksikkö on päättänyt korjata tämän kilpailutuksen tarjouspyyntöä pidentämällä tarjousten vastaanottamisen määräaikaa 22.2.2023 klo 12:00 asti, ja vastaavasti lisätietokysymysten jättöaikaa jatketaan 15.2.2023 klo 12:00 asti.
Sopimuksen tekeminen
Sopimuksen tekemispäivä: 2023-05-02 📅
Nimi: NCC Suomi Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1765514-2
Postiosoite: Mannerheimintie 103a
Postitoimipaikka: Helsinki
Postinumero: 00280
Maa: Suomi 🇫🇮 Helsinki-Uusimaa
🏙️
Hankinnan kokonaisarvo: 8 551 700 EUR 💰
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 4