Hankinnan kohteena on asuinkerrostalojen ja pysäköintilaitoksen rakentaminen Helsingin Laajasaloon kiinteähintaisena kokonaisurakkana sisältäen rakennusteknisten töiden lisäksi kaikki LVISA-työt. Kokonaisurakkaan lukeutuvat: — Tontti 49080/16, Haso Gunillanpuisto — Tontti 49080/15, Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS. Tarjouksessa ilmoitetaan molempien hankkeiden kokonaisurakoiden yhteishinta, mutta hinnan jakautumisen hankkeiden välillä tulee käydä ilmi tarjouksessa. Molemmista hankkeista laaditaan oma urakkasopimuksensa. Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 9/2021, ja työt tulee aloittaa viimeistään 10/2021. Hankintaa ei jaeta osiin, sillä usean toimittajan malli tuottaisi epätarkoituksenmukaisen sopimuskokonaisuuden aikataulunhallinnan sekä töiden yhteensovittamisen kannalta ja voisi vaarantaa edullisen kustannustason saavuttamisen.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2021-08-23.
Hankinta julkaistiin 2021-06-15.
Toimittajat
Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
hankintailmoitus (2021-06-15) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Rakennustyöt
Viitenumero: 2825001907
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on asuinkerrostalojen ja pysäköintilaitoksen rakentaminen Helsingin Laajasaloon kiinteähintaisena kokonaisurakkana sisältäen rakennusteknisten töiden lisäksi kaikki LVISA-työt.
Kokonaisurakkaan lukeutuvat:
— Tontti 49080/16, Haso Gunillanpuisto
— Tontti 49080/15, Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS.
Tarjouksessa ilmoitetaan molempien hankkeiden kokonaisurakoiden yhteishinta, mutta hinnan jakautumisen hankkeiden välillä tulee käydä ilmi tarjouksessa. Molemmista hankkeista laaditaan oma urakkasopimuksensa.
Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 9/2021, ja työt tulee aloittaa viimeistään 10/2021.
Hankintaa ei jaeta osiin, sillä usean toimittajan malli tuottaisi epätarkoituksenmukaisen sopimuskokonaisuuden aikataulunhallinnan sekä töiden yhteensovittamisen kannalta ja voisi vaarantaa edullisen kustannustason saavuttamisen.
Hankinnan kohteena on asuinkerrostalojen ja pysäköintilaitoksen rakentaminen Helsingin Laajasaloon kiinteähintaisena kokonaisurakkana sisältäen rakennusteknisten töiden lisäksi kaikki LVISA-työt.
Tarjouksessa ilmoitetaan molempien hankkeiden kokonaisurakoiden yhteishinta, mutta hinnan jakautumisen hankkeiden välillä tulee käydä ilmi tarjouksessa. Molemmista hankkeista laaditaan oma urakkasopimuksensa.
Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 9/2021, ja työt tulee aloittaa viimeistään 10/2021.
Hankintaa ei jaeta osiin, sillä usean toimittajan malli tuottaisi epätarkoituksenmukaisen sopimuskokonaisuuden aikataulunhallinnan sekä töiden yhteensovittamisen kannalta ja voisi vaarantaa edullisen kustannustason saavuttamisen.
Ilmoituksen metatiedot
Alkukieli: suomi 🗣️
Asiakirjatyyppi: hankintailmoitus
Sopimuksen luonne: Urakat
Asetus: Euroopan unioni ja WTO-maat
Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)
Koodi: Rakennustyöt📦 Suorituspaikka
NUTS-alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin menettely
Tarjouksen tyyppi: Tarjous koskee kaikkia eriä
Myöntämisperusteet
Kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous
Hankinnan kohteena on asuinkerrostalojen ja pysäköintilaitoksen rakentaminen Helsingin Laajasaloon kiinteähintaisena kokonaisurakkana sisältäen rakennusteknisten töiden lisäksi kaikki LVISA-työt.
Tarjouksessa ilmoitetaan molempien hankkeiden kokonaisurakoiden yhteishinta, mutta hinnan jakautumisen hankkeiden välillä tulee käydä ilmi tarjouksessa. Molemmista hankkeista laaditaan oma urakkasopimuksensa.
Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 9/2021, ja työt tulee aloittaa viimeistään 10/2021.
Hankintaa ei jaeta osiin, sillä usean toimittajan malli tuottaisi epätarkoituksenmukaisen sopimuskokonaisuuden aikataulunhallinnan sekä töiden yhteensovittamisen kannalta ja voisi vaarantaa edullisen kustannustason saavuttamisen.
Hankkeen tietoja:
Hankkeissa on yhteensä 134 asuntoa ja huoneistoala on yhteensä 7 196 htm
Haso Gunillanpuisto:
— Huoneistoala 4 415,5 asm
— Kerrosluku seitsemän—kahdeksan (7—8)
— Asuntoja 66 kpl.
Pysäköintihalli
— Kerrosluku kaksi (2)
— Autopaikkoja 71 kpl.
Toteutusperiaate
— Haso Gunillanpuisto koostuu kahdesta (2) 7—8-kerroksisesta yhden (1) porrashuoneen kerrostalosta,
— Runko betonielementeistä
— Väli- ja yläpohjat pääosin ontelolaattoja
— Julkisivut ovat pääosin sandwich-elementtejä
— Vesikatto on pääosin tasakatto
— S1-luokan paikalla valettava väestönsuoja.
Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS:
— Huoneistoala 2 780,5 asm
— Kerrosluku kahdeksan (8), siipiosassa kolme—neljä (3—4)
— Asuntoja 68 kpl.
— Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS koostuu yhdestä (1) 8-kerroksisesta, siipiosassa kolme—neljä (3—4) kerrosta, kahden (2) porrashuoneen kerrostalosta
— Vesikatto on pääosin tasakatto,
— S1-luokan paikalla valettava väestönsuoja
— Ylimääräisten maa massojen ajomatka on 15 km.
Tietomallinnus:
Kohde on tietomallinnettu, mutta tietomallia ei ole tehty määrälaskentaa varten, eikä rakennuttaja vastaa tietomallin sisällöstä tai tietojen oikeellisuudesta. Tietomallia ei tallenneta urakkasopimusasiakirjojen liitteeksi, eikä mallia tulla päivittämään rakentamisvaiheessa. Tietomallia hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan esim. urakoitsijapalavereissa.
Kohde on tietomallinnettu, mutta tietomallia ei ole tehty määrälaskentaa varten, eikä rakennuttaja vastaa tietomallin sisällöstä tai tietojen oikeellisuudesta. Tietomallia ei tallenneta urakkasopimusasiakirjojen liitteeksi, eikä mallia tulla päivittämään rakentamisvaiheessa. Tietomallia hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan esim. urakoitsijapalavereissa.
Kesto: 48 kuukautta
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Sopimuksen toteuttaminen
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Urakassa noudatetaan rakennusurakan yleisiä sopimusehtoja YSE 1998 RT 16-10660 urakkaohjelmassa ja työstä laadittavassa urakkasopimuksessa mainituin poikkeuksin.
Menettely
Oikeusperusta: 32014L0024
Tarjousten vastaanottoaika: 12:00
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Tarjouksen voimassaoloaika: 3 kuukautta
Tarjousten avauspäivä: 2021-08-23 📅
Tarjousten avausaika: 12:15
Myöntämisperusteet
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 5
Hinta (painotus): 95
Täydentävät tiedot Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postitoimipaikka: Helsinki
Postinumero: FI-00520
Maa: Suomi 🇫🇮
Puhelin: +358 295643300📞
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Internetosoite: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus🌏
Lähde: OJS 2021/S 117-303846 (2021-06-15)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2023-11-02) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Kokonaisurakka, uudisrakennus, Laajasalo, Haso Gunillanpuisto ja Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS
Viitenumero: 2825002048 / 2825001907
Lyhyt kuvaus:
HANKKEEN TIETOJA:
Hankkeissa on yhteensä 134 asuntoa ja huoneistoala on yhteensä 7 196 htm2. Lisäksi tontille 4980/16 rakennetaan maanpäällinen kaksikerroksinen pysäköintihalli.
Haso Gunillanpuisto
- Huoneistoala 4 415,5 asm²
- Kerrosluku 7-8
- Asuntoja 66 kpl
Pysäköintihalli
- Kerrosluku 2
- Autopaikkoja 71 kpl
Toteutusperiaate
- Haso Gunillanpuisto koostuu kahdesta 7-8-kerroksisesta yhden porrashuoneen kerrostalosta.
- Runko betonielementeistä
-Väli- ja yläpohjat pääosin ontelolaattoja
- Julkisivut ovat pääosin sandwich-elementtejä
- Vesikatto on pääosin tasakatto.
- S1-luokan paikalla valettava väestönsuoja
Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS
- Huoneistoala 2 780,5 asm²
- Kerrosluku 8, siipiosassa 3-4
- Asuntoja 68 kpl
Toteutusperiaate
- Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS koostuu yhdestä 8-kerroksisesta, siipiosassa 3-4 kerrosta, kahden porrashuoneen kerrostalosta.
- Runko betonielementeistä
- Väli- ja yläpohjat pääosin ontelolaattoja
- Julkisivut ovat pääosin sandwich-elementtejä
- Vesikatto on pääosin tasakatto.
- S1-luokan paikalla valettava väestönsuoja
- Ylimääräisten maa massojen ajomatka on 15 km.
TIETOMALLINNUS:
Kohde on tietomallinnettu, mutta tietomallia ei ole tehty määrälaskentaa varten, eikä rakennuttaja vastaa tietomallin sisällöstä tai tietojen oikeellisuudesta. Tietomallia ei tallenneta urakkasopimusasiakirjojen liitteeksi, eikä mallia tulla päivittämään rakentamisvaiheessa. Tietomallia hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan esim. urakoitsijapalavereissa.
Hankkeissa on yhteensä 134 asuntoa ja huoneistoala on yhteensä 7 196 htm2. Lisäksi tontille 4980/16 rakennetaan maanpäällinen kaksikerroksinen pysäköintihalli.
Toteutusperiaate
- Haso Gunillanpuisto koostuu kahdesta 7-8-kerroksisesta yhden porrashuoneen kerrostalosta.
- Runko betonielementeistä
-Väli- ja yläpohjat pääosin ontelolaattoja
- Julkisivut ovat pääosin sandwich-elementtejä
- Vesikatto on pääosin tasakatto.
- S1-luokan paikalla valettava väestönsuoja
Toteutusperiaate
- Heka Laajasalo Svanströminkuja 5 ERS koostuu yhdestä 8-kerroksisesta, siipiosassa 3-4 kerrosta, kahden porrashuoneen kerrostalosta.
- Runko betonielementeistä
- Väli- ja yläpohjat pääosin ontelolaattoja
- Julkisivut ovat pääosin sandwich-elementtejä
- Vesikatto on pääosin tasakatto.
- S1-luokan paikalla valettava väestönsuoja
- Ylimääräisten maa massojen ajomatka on 15 km.
TIETOMALLINNUS:
Kohde on tietomallinnettu, mutta tietomallia ei ole tehty määrälaskentaa varten, eikä rakennuttaja vastaa tietomallin sisällöstä tai tietojen oikeellisuudesta. Tietomallia ei tallenneta urakkasopimusasiakirjojen liitteeksi, eikä mallia tulla päivittämään rakentamisvaiheessa. Tietomallia hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan esim. urakoitsijapalavereissa.
Sopimustyyppi: Urakat
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 27 555 284 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 27 555 284 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (korkein tarjous): 27 555 284 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (halvin tarjous): 27 555 284 💰
Täydentävä hankintalaji: Palvelut
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 679661
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Kesto: 26 kuukautta Myöntämisperusteet
Laatukriteeri (nimi): Takuuehdot
Laatukriteeri (painotus): 48
Hinta ✅
Hinta (painotus): 1000
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: 2825002048 / 2825001907
Sopimuksen tekopäivä: 2023-06-01 📅
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Korkein tarjous: 27 555 284 💰
Alin tarjous: 27 555 284 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 27 555 284 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: Gunillanpuisto ja Svanströminkuja / NCC Suomi Oy
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000 Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: NCC Suomi Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1765514-2
Postiosoite: Mannerheimintie 103
Postinumero: 00280
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: webmaster@ncc.fi📧
Puhelin: 010 50751📞
Hankintaviranomainen Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Kansallinen rekisterinumero: 0201256-6
Postiosoite: PL 58226 (Käyntiosoite: Työpajankatu 8, Helsinki)
Postinumero: 00099
Postitoimipaikka: Helsingin kaupunki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Jouni Palonen
Sähköposti: jouni.palonen@hel.fi📧
Puhelin: +358 931034492📞
URL: http://www.att.hel.fi/🌏 Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut