Tällä kilpailutuksella hankintaan vainajien kuljetuspalveluja. Vainajia kuljetetaan pääosin Helsingin kaupungin alueella. Vainaja noudetaan kotoa, hoitopaikasta tai sairaalasta tms. ja kuljetetaan vainajan säilytyspaikkaan. Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen, sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka). Vainajan noudon tulee tapahtua kolmen (3) tunnin kuluessa tilaajan yhteydenotosta. Ks. tarkemmin hankinnan kohteen kuvaus, liite 1.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2021-01-27.
Hankinta julkaistiin 2020-12-11.
Toimittajat
Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
hankintailmoitus (2020-12-11) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Kuljetuspalvelut (jätteen kuljetusta lukuun ottamatta)
Viitenumero: HEL 2020-011259
Lyhyt kuvaus:
Tällä kilpailutuksella hankintaan vainajien kuljetuspalveluja. Vainajia kuljetetaan pääosin Helsingin kaupungin alueella. Vainaja noudetaan kotoa, hoitopaikasta tai sairaalasta tms. ja kuljetetaan vainajan säilytyspaikkaan.
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen, sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Vainajan noudon tulee tapahtua kolmen (3) tunnin kuluessa tilaajan yhteydenotosta.
Ks. tarkemmin hankinnan kohteen kuvaus, liite 1.
Tällä kilpailutuksella hankintaan vainajien kuljetuspalveluja. Vainajia kuljetetaan pääosin Helsingin kaupungin alueella. Vainaja noudetaan kotoa, hoitopaikasta tai sairaalasta tms. ja kuljetetaan vainajan säilytyspaikkaan.
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen, sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Vainajan noudon tulee tapahtua kolmen (3) tunnin kuluessa tilaajan yhteydenotosta.
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin menettely
Tarjouksen tyyppi: Tarjous koskee kaikkia eriä
Myöntämisperusteet
Kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous
Tällä kilpailutuksella hankintaan vainajien kuljetuspalveluja. Vainajia kuljetetaan pääosin Helsingin kaupungin alueella. Vainaja noudetaan kotoa, hoitopaikasta tai sairaalasta tms. ja kuljetetaan vainajan säilytyspaikkaan.
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen, sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen, sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Vainajan noudon tulee tapahtua kolmen (3) tunnin kuluessa tilaajan yhteydenotosta.
Ks. tarkemmin hankinnan kohteen kuvaus, liite 1.
Arvioitu kokonaisarvo: 400 000 EUR 💰
Lyhyt kuvaus:
Tällä kilpailutuksella hankintaan vainajien kuljetuspalveluja. Ks. tarkemmin hankinnan kohteen kuvaus, liite 1.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 400 000 EUR 💰
Uudistusten kuvaus:
Sopimuskausi on pituudeltaan kaksi (2) vuotta. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus kahteen yhden vuoden mittaiseen optiokauteen (1+1), jonka käyttöönotosta päättää tilaaja viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen perussopimuskauden päättymistä.
Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)
Täydentävä CPV-koodi: ME03
Suorituspaikka
Pääkohde tai suorituspaikka: Helsinki.
Menettely
Oikeusperusta: 32014L0024
Tarjousten vastaanottoaika: 12:00
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Tarjouksen voimassaoloaika: 6 kuukautta
Tarjousten avauspäivä: 2021-01-27 📅
Tarjousten avausaika: 12:01
Paikka: Helsinki
Täydentävät tiedot Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postitoimipaikka: Helsinki
Postinumero: FI-00520
Maa: Suomi 🇫🇮
Puhelin: +358 295643300📞
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Internetosoite: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus🌏
Lähde: OJS 2020/S 245-607400 (2020-12-11)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2021-03-15) Kohde Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Tällä kilpailutuksella hankintaan vainajien kuljetuspalveluja. Vainajia kuljetetaan pääosin Helsingin kaupungin alueella. Vainaja noudetaan kotoa, hoitopaikasta tai sairaalasta tms. ja kuljetetaan vainajan säilytyspaikkaan.
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Vainajan noudon tulee tapahtua kolmen (3) tunnin kuluessa tilaajan yhteydenotosta.
Ks. tarkemmin hankinnan kohteen kuvaus, liite 1.
Tällä kilpailutuksella hankintaan vainajien kuljetuspalveluja. Vainajia kuljetetaan pääosin Helsingin kaupungin alueella. Vainaja noudetaan kotoa, hoitopaikasta tai sairaalasta tms. ja kuljetetaan vainajan säilytyspaikkaan.
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Vainajan noudon tulee tapahtua kolmen (3) tunnin kuluessa tilaajan yhteydenotosta.
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Hankintaan sisältyy myös vainajan kuljetus kuoleman toteamista varten Malmin ja Laakson sairaaloiden vainajatilaan, lääketieteellistä ruumiinavausta varten patologian laitokselle ja tarvittaessa ruuhkien vuoksi kylmäsäilytystilasta toiseen sekä tarvittaessa sairaaloiden tiloissa tehtävät sisäiset kuljetukset. Yksittäisissä tapauksissa tai poikkeustilanteissa voi olla myös muita kuljetuksia Helsingin kaupungin alueella. (esim. uskonnollisista syistä tehtävien pesujen paikka).
Sopimuksen tekeminen
Sopimuksen tekemispäivä: 2021-03-15 📅
Nimi: Hautaustoimisto Havu
Kansallinen rekisterinumero: 2740478-5
Postitoimipaikka: Helsinki
Maa: Suomi 🇫🇮 Helsinki-Uusimaa
🏙️
Hankinnan kokonaisarvo: 280 000 EUR 💰
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Lähde: OJS 2021/S 055-138320 (2021-03-15)