Iisalmen Kulttuurikeskuksen peruskorjaus- ja uudistamishanke, Rakennusurakka

Iisalmen kaupunki

Hankinta käsittää Iisalmen Kulttuurikeskuksen peruskorjaus ja uudistaminen hankkeen töiden toteuttamisen rakennusurakan osalta, katso Hankinnan kuvaus -asiakirja. Tarjouspyyntöaineisto aineisto saatavilla 20.3.2026 kello 16.00 alkaen osallistumislinkin kautta.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-04-26. Hankinta julkaistiin 2026-03-19.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-03-19 hankintailmoitus
2026-08-13 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-03-19)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Iisalmen Kulttuurikeskuksen peruskorjaus- ja uudistamishanke, Rakennusurakka
Lyhyt kuvaus:
Hankinta käsittää Iisalmen Kulttuurikeskuksen peruskorjaus ja uudistaminen hankkeen töiden toteuttamisen rakennusurakan osalta, katso Hankinnan kuvaus -asiakirja. Tarjouspyyntöaineisto aineisto saatavilla 20.3.2026 kello 16.00 alkaen osallistumislinkin kautta.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Urakat
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 2026-044223-LOT-0001
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevat esteettömyysvaatimukset on otettu huomioon
Postiosoite: Kirkkopuistonkatu 9
Postinumero: 74100
Postitoimipaikka: Iisalmi
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Savo 🏙️
Kesto
Loppupäivä: 2028-11-01 📅
Myöntämisperusteet
Hinta
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-26 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-27 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Vakuus vaaditaan
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-27 09:00:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-08 12:00:00 📅

Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Vaadittavat vakuudet ja takuut: Urakoitsija sitoutuu vakuuden asettamiseen tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Iisalmen kaupunki
Kansallinen rekisterinumero: 9086071-6
Yksikkö: Tekninen toimiala/Toimitilat
Postiosoite: Pohjolankatu 14
Postinumero: 74100
Postitoimipaikka: Iisalmi
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: kirjaamo@iisalmi.fi 📧
Puhelin: +358403504217 📞
URL: http://www.iisalmi.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Osallistumisen URL-osoite: https://bem.buildercom.net/html/rfq2registration/index?rfqId=16881&guid=6dac3164-e494-47b0-af7d-d78c94855dea 🌏
Hankinta-asiakirjoihin pääsyä on rajoitettu
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: FI30061576
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 056-194722 (2026-03-19)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-13)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 10 739 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (korkein tarjous): 13 079 800 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa) (halvin tarjous): 10 739 000 💰
Kesto
Aloituspäivä: 2026-05-27 📅
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 100

Menettely
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: 2026-054741 (CON-0001)
Sopimuksen tekopäivä: 2026-05-26 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 6
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Korkein tarjous: 13 079 800 💰
Alin tarjous: 10 739 000 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 10 739 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: IIS/272/02.08.00.02/2025 Kilpailutus, Iisalmen Kulttuurikeskuksen peruskorjaus- ja uudistaminen hanke
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Peab Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1509374-8
Postiosoite: Karvaamokuja 2 A
Postinumero: 00380
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: samuli.heino@peab.fi 📧
Puhelin: +358503888507 📞
URL: https://www.peab.fi 🌏
Organisaation koko: Suuri
Lähde: OJS 2026/S 156-564421 (2026-08-13)