Hatanpään koulun perusparannus, putki-, ilmanvaihto- ja sähköurakka sivu-urakoina
Tampereen Tilapalvelut Oy
Tarjouspyyntöasiakirjojen mukaan
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-03-25. Hankinta julkaistiin 2026-02-23.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-02-23 | hankintailmoitus |
| 2026-02-26 | hankintailmoitus |
| 2026-08-21 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-02-23)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, putki-, ilmanvaihto- ja sähköurakka sivu-urakoina
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus: Tarjouspyyntöasiakirjojen mukaan
Sopimustyyppi: Urakat
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 380 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Innovaatiohankinnat: Hankitut urakat, tavarat tai palvelut ovat uusia tai huomattavia parannuksia verrattuna jo markkinoilla oleviin urakoihin, tavaroihin tai palveluihin.
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevat esteettömyysvaatimukset on otettu huomioon
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pirkanmaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-06-01 📅
Loppupäivä: 2028-12-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-25 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-15 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Tampereen tilapalvelut Oy toimisto, Hermiankatu 12C
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-15 12:00:00 📅
Paikka: Tampereen tilapalvelut Oy toimisto, Hermiankatu 12C
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-13 12:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Tampereen Tilapalvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Yksikkö: Rakennushankepalvelut
Postiosoite: PL 1000
Postinumero: 33101
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: rakennushankepalvelut
Sähköposti: tilapalvelut@tilapa.fi 📧
Puhelin: 0201550711 📞
URL: https://pris.haahtela.fi/Julkaisu/Public_Hankinnat.asp 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://pris.haahtela.fi/Julkaisu/Public_Hankinnat.asp 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://pris.haahtela.fi/Julkaisu/Public_Hankinnat.asp 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 038-127546 (2026-02-23)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, putki-, ilmanvaihto- ja sähköurakka sivu-urakoina
Viitenumero:
PU 044/06/25, IU 044/07/25, SÄH 044/08/25
Lyhyt kuvaus: Tarjouspyyntöasiakirjojen mukaan
Sopimustyyppi: Urakat
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 380 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
2026-041836-LOT-0001
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Innovaatiohankinnat: Hankitut urakat, tavarat tai palvelut ovat uusia tai huomattavia parannuksia verrattuna jo markkinoilla oleviin urakoihin, tavaroihin tai palveluihin.
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevat esteettömyysvaatimukset on otettu huomioon
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pirkanmaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-06-01 📅
Loppupäivä: 2028-12-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hatanpään koulun perusparannus, putki-, ilmanvaihto- ja sähköurakoiden kilpailutus. Urakat ovat alistettuja sivu-urakoita rakennusurakkalle, joka on hankkeen pääurakka.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-25 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-15 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Tampereen tilapalvelut Oy toimisto, Hermiankatu 12C
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-15 12:00:00 📅
Paikka: Tampereen tilapalvelut Oy toimisto, Hermiankatu 12C
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-13 12:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Tampereen Tilapalvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2863261-6
Yksikkö: Rakennushankepalvelut
Postiosoite: PL 1000
Postinumero: 33101
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: rakennushankepalvelut
Sähköposti: tilapalvelut@tilapa.fi 📧
Puhelin: 0201550711 📞
URL: https://pris.haahtela.fi/Julkaisu/Public_Hankinnat.asp 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://pris.haahtela.fi/Julkaisu/Public_Hankinnat.asp 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://pris.haahtela.fi/Julkaisu/Public_Hankinnat.asp 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
FI30061576
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 038-127546 (2026-02-23)
hankintailmoitus (2026-02-26)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 380 000 EUR 💰
Menettely
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-15 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-15 12:15:00 📅
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-15 12:15:00 📅
Muutokset
Alkuperäiseen ilmoitukseen korjattava teksti
Erän tunnistenumero:
Uusi arvo
Teksti: Väärän määräajan korjaus.
Muut lisätiedot
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: df5210b4-176c-43fa-b283-228d30568622-01
Lähde: OJS 2026/S 041-138152 (2026-02-26)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 380 000 EUR 💰
Menettely
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-15 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-15 12:15:00 📅
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-15 12:15:00 📅
Muutokset
Alkuperäiseen ilmoitukseen korjattava teksti
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Uusi arvo
Teksti: Väärän määräajan korjaus.
Muut lisätiedot
Väärä määräaika. Tarjouksen jättöaika on 15.4.2026 klo 12. Alkuperäisessä ilmoituksessa oli väärä määräaika tarjouksen jättämiselle.
Muutoksen pääasiallinen syy: Ostajan virheen korjaaminen
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: df5210b4-176c-43fa-b283-228d30568622-01
Lähde: OJS 2026/S 041-138152 (2026-02-26)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 380 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 4 173 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
1️⃣
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, putkiurakka sivu-urakkana
Lisätuotteet/palvelut: Putki- ja viemäröintityöt 📦
Kesto
Aloituspäivä: 2026-07-16 📅
Loppupäivä: 2028-05-02 📅
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, ilmanvaihtourakka sivu-urakkana
Lisätuotteet/palvelut: Lämmitys-, ilmanvaihto- ja ilmastointilaitteiden asennustyöt 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
3️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, sähköurakka sivu-urakkana
Lisätuotteet/palvelut: Sähköjohtojen asennus ja muut sähköasennustyöt 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-22 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 5
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1 051 000 EUR 💰
Tarjous on vaihtoehtoinen tarjous ✅
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Alihankintaa koskevat tiedot
Sopimus tehdään todennäköisesti alihankintana ✅
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Consti Talotekniikka Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Valimotie 16
Postinumero: 00380
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: tuomo.kevarinmaki@consti.fi 📧
Puhelin: +358 405837466 📞
URL: https://www.consti.fi/talotekniikka 🌏
Organisaation koko: Suuri
2️⃣
Erän tunnistenumero:
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 6
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1 386 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: MHS-Asennus Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postinumero: 33310
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Organisaation koko: Pieni
3️⃣
Erän tunnistenumero:
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 7
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1 806 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: ESP Tekniikka Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postinumero: 33960
Postitoimipaikka: Pirkkala
Lähde: OJS 2026/S 162-583369 (2026-08-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 25 380 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 4 173 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
1️⃣
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, putkiurakka sivu-urakkana
Lisätuotteet/palvelut: Putki- ja viemäröintityöt 📦
Kesto
Aloituspäivä: 2026-07-16 📅
Loppupäivä: 2028-05-02 📅
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-054980-LOT-0002
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, ilmanvaihtourakka sivu-urakkana
Lisätuotteet/palvelut: Lämmitys-, ilmanvaihto- ja ilmastointilaitteiden asennustyöt 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-054980-LOT-0003
Otsikko: Hatanpään koulun perusparannus, sähköurakka sivu-urakkana
Lisätuotteet/palvelut: Sähköjohtojen asennus ja muut sähköasennustyöt 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Menettely
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
2026-054980 (CON-0001)
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-22 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 5
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1 051 000 EUR 💰
Tarjous on vaihtoehtoinen tarjous ✅
Tarjouksen tunniste:
Consti Talotekniikka Oy
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0001
Alihankintaa koskevat tiedot
Sopimus tehdään todennäköisesti alihankintana ✅
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Consti Talotekniikka Oy
Kansallinen rekisterinumero:
1841342-8
Postiosoite: Valimotie 16
Postinumero: 00380
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: tuomo.kevarinmaki@consti.fi 📧
Puhelin: +358 405837466 📞
URL: https://www.consti.fi/talotekniikka 🌏
Organisaation koko: Suuri
2️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 6
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1 386 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
MHS-Asennus Oy
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0002
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: MHS-Asennus Oy
Kansallinen rekisterinumero:
1009611-4
Postinumero: 33310
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Organisaation koko: Pieni
3️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 7
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1 806 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
ESP Tekniikka Oy
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0003
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: ESP Tekniikka Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2378923-5
Postinumero: 33960
Postitoimipaikka: Pirkkala
Lähde: OJS 2026/S 162-583369 (2026-08-21)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Rakennustyöt (>20 uudet hankinnat)