Takahuhdin alueurakka
Tampereen Infra Oy
Tampereen Infra Oy:n Takahuhdin alueurakkaan kuuluvien yleisten alueiden talvi- ja kesäajan liikenne- ja viheralueiden kunnossapitotyöt. Urakan kohteena olevat alueet on esitetty ja rajattu linkistä avautuvassa työaluekartassa. Tilaaja edellyttää, että urakoitsija on tutustunut urakka-alueeseen ja työskentelyolosuhteisiin ennen tarjouksen antamista. Sopimusta ei jaeta osiin. Hinta ei ole ainoa myöntämisperuste, ja kaikki perusteet on mainittu pelkästään hankinta-asiakirjoissa. Urakka käsittää työkohdeluetteloihin ja -karttoihin merkittyjen yleisten alueiden talvi- ja kesäajan kunnossapitotehtäviä, joista tarkemmat kuvaukset hankinta-asiakirjoissa.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-02-13. Hankinta julkaistiin 2025-11-25.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2025-11-25 | hankintailmoitus |
| 2025-12-05 | hankintailmoitus |
| 2026-01-21 | hankintailmoitus |
| 2026-08-14 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Takahuhdin alueurakka
Viitenumero:
H25045TP
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Viemäröinti-, jätehuolto- ja puhdistuspalvelut, ympäristöön liittyvät palvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
2025-032369-LOT-0001
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevat esteettömyysvaatimukset on otettu huomioon
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pirkanmaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-10-01 📅
Loppupäivä: 2027-09-30 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 75
Laatukriteeri (nimi): Laadun maksimipisteet 25,00 Laadun pisteiden laskentakaava (tarjottu arvo / suurin annettu arvo) * maksimipisteet Laatupisteiden jakautuminen on kerrottu liitteessä 02 "Urakoitsijan laatulupaukset".
Laatukriteeri (painotus): 25
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-02-13 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-02-13 09:15:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Tarjousten avaus ei ole julkinen tilaisuus
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-02-13 09:15:00 📅
Paikka: Tarjousten avaus ei ole julkinen tilaisuus
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2025-12-15 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Tampereen Infra Oy
Kansallinen rekisterinumero:
3022425-9
Yksikkö: Rakennuttaminen
Postiosoite: Patamäenkatu 18
Postinumero: 33900
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: hankinnat@tampereeninfra.fi 📧
Puhelin: +358405271610 📞
URL: https://tampereeninfra.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/21648/enotice/32369 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/21648/call-for-tenders 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
FI30061576
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2025/S 228-785589 (2025-11-25)
Menettely
Tarjouspyynnön ehdot
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-02-05 09:00:00 📅
Muutokset
Alkuperäiseen ilmoitukseen korjattava teksti
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Muut lisätiedot
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: e915323f-d676-451a-afbf-b886fe863a6e-01
Lähde: OJS 2025/S 236-814057 (2025-12-05)
Muutokset
Alkuperäiseen ilmoitukseen korjattava teksti
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Uusi arvo
Teksti:
Hankinta-asiakirjoja on muutettu ✅
Hankinta-asiakirjojen muutoksen päivämäärä: 2026-01-21 📅
Uusi arvo
Teksti:
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: 7bc08dec-8cd8-42b0-81d3-039e20342320-01
Lähde: OJS 2026/S 015-046492 (2026-01-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 430 000 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
2026-054826 (CON-0001)
Sopimuksen tekopäivä: 2026-06-24 📅
Otsikko: H25045S Alueurakkasopimus Takahuhti 2026- Sallinen & Tampereen Infra
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 4
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 263175.62 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
H25045T Maanrakennus Mikko Sallinen Oy (0969273-6)
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Maanrakennus Mikko Sallinen Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0969273-6
Postiosoite: Loukkaantie 5 as 4
Postinumero: 36240
Postitoimipaikka: Kangasala
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: sallinen.mikko@gmail.com 📧
Puhelin: +358 405841144 📞
URL: https://www.maanrakennusmikkosallinen.fi 🌏
Organisaation koko: Mikro
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Postiosoite: Visiokatu 1
Postinumero: 33720
Täydentävät tiedot
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Postiosoite: Visiokatu 1
Postinumero: 33720
Lähde: OJS 2026/S 157-566348 (2026-08-14)
- Viemäröinti-, jätehuolto- ja puhdistuspalvelut, ympäristöön liittyvät palvelut (>20 uudet hankinnat)