Vipusenkatu 5:ssä sijaitsevalle kampusalueelle rakennetaan uudisrakennukset A1 ja A2. A1 sisältää muun muassa valmistuskeittiön ja ruokasalin sekä liikuntasalin pukuhuone- ja aputiloineen. A1:n bruttoala on noin 3 280 brm². A2 sisältää muun muassa teknologia-alan työsaleja apu- ja sosiaalitiloineen. A2:n bruttoala on noin 4 660 brm². Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt rakennusten loppuunsaattamiseksi. Sisävalmistusurakoita ennen työmaalla on toteutettu maanrakennus- ja perustus- sekä runkourakat. Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2016-11-29.
Hankinta julkaistiin 2016-10-21.
Toimittajat
Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
hankintailmoitus (2016-10-21) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Rakennustyöt
Lyhyt kuvaus:
Vipusenkatu 5:ssä sijaitsevalle kampusalueelle rakennetaan uudisrakennukset A1 ja A2.
A1 sisältää muun muassa valmistuskeittiön ja ruokasalin sekä liikuntasalin pukuhuone- ja aputiloineen. A1:n bruttoala on noin 3 280 brm².
A2 sisältää muun muassa teknologia-alan työsaleja apu- ja sosiaalitiloineen. A2:n bruttoala on noin 4 660 brm².
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt rakennusten loppuunsaattamiseksi. Sisävalmistusurakoita ennen työmaalla on toteutettu maanrakennus- ja perustus- sekä runkourakat.
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.
Vipusenkatu 5:ssä sijaitsevalle kampusalueelle rakennetaan uudisrakennukset A1 ja A2.
A1 sisältää muun muassa valmistuskeittiön ja ruokasalin sekä liikuntasalin pukuhuone- ja aputiloineen. A1:n bruttoala on noin 3 280 brm².
A2 sisältää muun muassa teknologia-alan työsaleja apu- ja sosiaalitiloineen. A2:n bruttoala on noin 4 660 brm².
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt rakennusten loppuunsaattamiseksi. Sisävalmistusurakoita ennen työmaalla on toteutettu maanrakennus- ja perustus- sekä runkourakat.
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin menettely
Tarjouksen tyyppi: Tarjous koskee kaikkia eriä
Myöntämisperusteet
Kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous
Tarjouspyyntö/hankinta-asiakirjat ovat suoraan saatavilla täydellisinä, rajoituksetta ja maksutta hankintailmoituksessa olevasta linkistä.
Samaiseen linkkiin ei kuitenkaan pystytä toimittamaan laskennan aikaisia lisäkirjeitä, vaan tätä varten urakoitsijoita pyydetään ilmoittamaan yhteystietonsa hankintailmoituksen liitteenä olevalla lomakkeella.
Tarjouspyyntö/hankinta-asiakirjat ovat suoraan saatavilla täydellisinä, rajoituksetta ja maksutta hankintailmoituksessa olevasta linkistä.
Samaiseen linkkiin ei kuitenkaan pystytä toimittamaan laskennan aikaisia lisäkirjeitä, vaan tätä varten urakoitsijoita pyydetään ilmoittamaan yhteystietonsa hankintailmoituksen liitteenä olevalla lomakkeella.
Kohde Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Vipusenkatu 5:ssä sijaitsevalle kampusalueelle rakennetaan uudisrakennukset A1 ja A2.
A1 sisältää muun muassa valmistuskeittiön ja ruokasalin sekä liikuntasalin pukuhuone- ja aputiloineen. A1:n bruttoala on noin 3 280 brm².
A2 sisältää muun muassa teknologia-alan työsaleja apu- ja sosiaalitiloineen. A2:n bruttoala on noin 4 660 brm².
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt…
… rakennusten loppuunsaattamiseksi. Sisävalmistusurakoita ennen työmaalla on toteutettu maanrakennus- ja perustus- sekä runkourakat.
Osan nimi: Vipu 5 A1+A2 Rakennusurakka
Osan numero: 1
Lyhyt kuvaus:
Tämä hankintailmoitus koskee uudisrakennuskokonaisuuden A1 + A2 rakennusurakkaa kohdan II.1.4) mukaisesti, tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 6 500 000 EUR 💰
Kesto: 11 kuukautta
Lisätietoja:
Tarjouspyyntö/hankinta-asiakirjat ovat suoraan saatavilla täydellisinä, rajoituksetta ja maksutta hankintailmoituksessa olevasta linkistä.
Samaiseen linkkiin ei kuitenkaan pystytä toimittamaan laskennan aikaisia lisäkirjeitä, vaan tätä varten urakoitsijoita pyydetään ilmoittamaan yhteystietonsa hankintailmoituksen liitteenä olevalla lomakkeella.
Osan nimi: Vipu 5 A1 + A2 Putkiurakka
Osan numero: 2
Lyhyt kuvaus:
Tämä hankintailmoitus koskee uudisrakennuskokonaisuuden A1 + A2 putkiurakkaa kohdan II.1.4) mukaisesti, tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 500 000 EUR 💰
Osan nimi: Vipu 5 A1 + A2 Ilmanvaihtourakka
Osan numero: 3
Lyhyt kuvaus:
Tämä hankintailmoitus koskee uudisrakennuskokonaisuuden A1 + A2 ilmanvaihtourakkaa kohdan II.1.4) mukaisesti,
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 000 000 EUR 💰
Osan nimi: Vipu 5 A1 + A2 Sähköurakka
Osan numero: 4
Lyhyt kuvaus:
Tämä hankintailmoitus koskee uudisrakennuskokonaisuuden A1 + A2 sähköurakkaa kohdan II.1.4) mukaisesti, tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 200 000 EUR 💰
Suorituspaikka
Pääkohde tai suorituspaikka: Lahti.
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Osallistumisehdot
Kelpoisuus harjoittaa ammattitoimintaa:
Vaatimukset tarjoajan soveltuvuusvaatimuksista on esitetty tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Taloudellinen ja rahoituksellinen asema:
Vaatimukset taloudellisesta ja rahoituksellisesta tilanteesta on esitetty tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Menettely
Tarjousten vastaanottoaika: 12:00
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Tarjouksen voimassaoloaika: 2 kuukautta
Tarjousten avauspäivä: 2016-11-29 📅
Tarjousten avausaika: 12:00
Laskentavaiheen aikana rakennuttaja voi lähettää suunnitelmien täydennyksiä.
Tätä varten tarjoajia pyydetään ilmoittamaan yhteystietonsa hankintailmoituksen liitteenä olevalla lomakkeella.
Lisäkirjeiden toimittaminen varmistetaan ainoastaan ilmoittamalla yhteystiedot.
Lisäksi urakoitsija voi halutessaan tilata yhden paperisen sarjan oman urakka-alansa piirustusluettelon mukaisia suunnitelmia (Koulutuskeskus Salpauksen laskuun).
Paperikopiot tilataan yhteystietojen ilmoituslomakkeella ja ne toimitetaan lomakkeessa annettuun osoitteeseen. Yleiset asiakirjat (A4-kokoiset) kukin tarjoaja tulostaa itse.
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2017-02-23) Kohde Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Vipusenkatu 5:ssä sijaitsevalle kampusalueelle rakennetaan uudisrakennukset A1 ja A2.
A1 sisältää muun muassa valmistuskeittiön ja ruokasalin sekä liikuntasalin pukuhuone- ja aputiloineen. A1:nbruttoala on noin 3 280 brm².
A2 sisältää muun muassa teknologia-alan työsaleja apu- ja sosiaalitiloineen. A2:n bruttoala on noin 4 660 brm².
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt rakennusten loppuunsaattamiseksi. Sisävalmistusurakoita ennen työmaalla on toteutettu maanrakennus- ja perustus- sekä runkourakat.
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.
Vipusenkatu 5:ssä sijaitsevalle kampusalueelle rakennetaan uudisrakennukset A1 ja A2.
A1 sisältää muun muassa valmistuskeittiön ja ruokasalin sekä liikuntasalin pukuhuone- ja aputiloineen. A1:nbruttoala on noin 3 280 brm².
A2 sisältää muun muassa teknologia-alan työsaleja apu- ja sosiaalitiloineen. A2:n bruttoala on noin 4 660 brm².
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt rakennusten loppuunsaattamiseksi. Sisävalmistusurakoita ennen työmaalla on toteutettu maanrakennus- ja perustus- sekä runkourakat.
Sisävalmistusurakat käsittää talonrakennus- ja talotekniset työt tarjouspyyntöasiakirjojen osoittamassa laajuudessa.