Kyseessä on Vantaan kaupungin Simonkylän kaupunginosaan kortteliin 65104 tontille 1 toteutettava asumis- ja palvelukeskus. Hanke sisältää tehostetun asumisen yksikön ikääntyville sekä muistisairaille kuntalaisille. Lisäksi rakennuksen ensimmäisessä kerroksessa on työ- ja päivätoimintakeskus. Palvelukeskuksen laajuus on 3 991 kem², asuinhuoneistoala 1 152 m² ja asuntoja 44 kpl. Asuntojen keskipinta-ala on 26,2 m². Työ- ja päivätoiminnan tilat sijoittuvat rakennuksen ensimmäiseen kerrokseen. Hanke sisältää yhden rakennuksen jossa on portaita 3 kpl ja kerroksia yhteensä 3 kpl. Hankkeeseen sisältyy autopaikkojen rakentaminen. Paikoista 27 tulee omaa tonttia varten ja loput 23 rasitesopimuksen mukaisesti korttelin muita tontteja varten. Kiinteistötunnus on 092-65-104-1 Asemakuva on hankintailmoituksen liitteenä. Alustava aikataulu: — ilmoittautumiset rakennus- LVIIA- ja sähkö urakkakilpailuihin 6.3.2013, — urakkakilpailu 26.4. - 27.5.2013, — hankintapäätös 4.6.2013. Rakennustöiden arvioitu aloitus on elokuussa 2013.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2013-03-08.
Hankinta julkaistiin 2013-02-05.
hankintailmoitus (2013-02-05) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Rakennustyöt
Määrä tai laajuus: 7 600 0008 000 000
Ilmoituksen metatiedot
Alkukieli: suomi 🗣️
Asiakirjatyyppi: hankintailmoitus
Sopimuksen luonne: Urakat
Asetus: Ei määritelty
Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)
Koodi: Rakennustyöt📦
Menettely
Menettelyn tyyppi: Rajoitettu menettely
Tarjouksen tyyppi: Tarjous koskee kaikkia eriä
Myöntämisperusteet
Alin hinta
Hankintaviranomainen Tunnistetiedot
Maa: Suomi 🇫🇮
Hankintaviranomaisen tyyppi: Muu
Hankintaviranomaisen nimi: VAV Palvelukodit Oy
Postiosoite: Veturikuja 7
Postinumero: 01300
Postitoimipaikka: Vantaa
Yhteystiedot
Internetosoite: http://www.vav.fi🌏
Sähköposti: kari.nauska@vav.fi📧
Puhelin: +358 102351445📞
Ilmoittautumisvaiheessa on toimitettava kaikki tässä hankintailmoituksessa pyydetyt liitteet ja selvitykset.
Kohde Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Kyseessä on Vantaan kaupungin Simonkylän kaupunginosaan kortteliin 65104 tontille 1 toteutettava asumis- ja palvelukeskus. Hanke sisältää tehostetun asumisen yksikön ikääntyville sekä muistisairaille kuntalaisille. Lisäksi rakennuksen ensimmäisessä kerroksessa on työ- ja päivätoimintakeskus.
Kyseessä on Vantaan kaupungin Simonkylän kaupunginosaan kortteliin 65104 tontille 1 toteutettava asumis- ja palvelukeskus. Hanke sisältää tehostetun asumisen yksikön ikääntyville sekä muistisairaille kuntalaisille. Lisäksi rakennuksen ensimmäisessä kerroksessa on työ- ja päivätoimintakeskus.
Palvelukeskuksen laajuus on 3 991 kem², asuinhuoneistoala 1 152 m² ja asuntoja 44 kpl. Asuntojen keskipinta-ala on 26,2 m². Työ- ja päivätoiminnan tilat sijoittuvat rakennuksen ensimmäiseen kerrokseen.
Hanke sisältää yhden rakennuksen jossa on portaita 3 kpl ja kerroksia yhteensä 3 kpl.
Hankkeeseen sisältyy autopaikkojen rakentaminen. Paikoista 27 tulee omaa tonttia varten ja loput 23 rasitesopimuksen mukaisesti korttelin muita tontteja varten.
Kiinteistötunnus on 092-65-104-1
Asemakuva on hankintailmoituksen liitteenä.
Alustava aikataulu:
— ilmoittautumiset rakennus- LVIIA- ja sähkö urakkakilpailuihin 6.3.2013,
— urakkakilpailu 26.4. - 27.5.2013,
— hankintapäätös 4.6.2013.
Rakennustöiden arvioitu aloitus on elokuussa 2013.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 7 600 000 💰
8 000 000 💰
Kesto: 13 kuukautta
Viitenumero: 2/Lho/2013.
Suorituspaikka
Pääkohde tai suorituspaikka: Vantaa.
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Osallistumisehdot
Taloudellinen ja rahoituksellinen asema:
Tarjoajilla tulee olla suoritettuina lakisääteiset ja yhteiskunnalliset velvoitteensa asianmukaisesti, kaikkien ilmoittautuneiden tulee täyttää tarjoajien kelpoisuutta koskevat ehdot.
Liikevaihdon tulee olla kahdelta viimeksi kuluneelta tilikaudelta vähintään kaksinkertainen hankinnan arvoon verrattuna.
Ilmoittautumisvaiheessa toimitettava aineisto:
1) Tilaajavastuulain mukaiset selvitykset (enintään 3 kk vanhoja).
a. ennakkoperintärekisteriote;
b. todistukset verojen ja eläkevakuutusmaksujen maksamisesta;
c. selvitys vastuuvakuutuksista;
d. kaupparekisteriote:
e) selvitys käytettävästä työehtosopimuksesta;
f) selvitys tapaturmavakuutuksesta.
Vaihtoehtona hyväksytään Rakentamisen laatu RALA Ry:n arviointilaitakunnan myöntämä pätevyystodistus:
2) Tilinpäätöstiedot viimeiseltä kolmelta vuodelta, elleivät ne ole selvitettävissä Suomen Asiakastieto Oy:n rekisteristä.
Suosittelemme kuulumista Tilaajavastuu.fi / Luotettava kumppani-ohjelmaan, josta edellä mainitut tilaajavastuulain mukaiset selvitykset myös voidaan tarkistaa.
Taloudellinen toimintakyky tullaan selvittämään Suomen Asiakastieto Oy:n rekisteristä.
VAV Asunnot Oy on siirtynyt kokonaan verkkolaskutukseen, joten hankintayksikkö edellyttää tarjoajalta valmiuksia sähköiseen laskutukseen.
Tekninen ja ammatillinen pätevyys:
Tarjoajilla tulee:
— olla kyky asioida suomen kielellä.
— olla hankinnan kokoon ja laajuuteen nähden tekniset edellytykset ja valmiudet suoriutua hankinnasta.
— olla hankinnan kokoon ja laajuuteen nähden riittävästi ammattitaitoista henkilökuntaa tehtävän suorittamiseksi.
— Referenssikohteet:
Tarjoajan tulee pystyä esittämään viimeisen kolmen vuoden ajalta vähintään kaksi pääkaupunkiseudulle toteutettua asuntokohdetta. Kohteista tulee esittää koko (hym2), arvo (EUR alv 0 %), tilaaja ja toteutuspaikan osoite. Tiedot esitetään tämän hankintailmoituksen liitteenä olevalla lomakkeella.
Tarjoajan tulee pystyä esittämään viimeisen kolmen vuoden ajalta vähintään kaksi pääkaupunkiseudulle toteutettua asuntokohdetta. Kohteista tulee esittää koko (hym2), arvo (EUR alv 0 %), tilaaja ja toteutuspaikan osoite. Tiedot esitetään tämän hankintailmoituksen liitteenä olevalla lomakkeella.
Arvostamme kokemusta erityisryhmille suunnattujen rakennusten toteutuksesta!
Tarjoajien resurssien riittävyys ja ammattitaito:
Tarjoajan vastuullisella työnjohtajalla tulee olla vähintään rakennusmestarin koulutus sekä vähintään 3 vuotta valmistumisen jälkeistä vastaavan työnjohtajan työkokemusta asuntorakentamiskohteista. Vastaavalla työnjohtajalla sekä muilla työnjohtoon osallistuvilla urakoitsijan edustajilla tulee olla hyvä suomen kielen suullinen ja kirjallinen taito. Vastaavan työnjohtajan tulee olla suorassa työsopimussuhteessa tarjoajaan.
Tarjoajan vastuullisella työnjohtajalla tulee olla vähintään rakennusmestarin koulutus sekä vähintään 3 vuotta valmistumisen jälkeistä vastaavan työnjohtajan työkokemusta asuntorakentamiskohteista. Vastaavalla työnjohtajalla sekä muilla työnjohtoon osallistuvilla urakoitsijan edustajilla tulee olla hyvä suomen kielen suullinen ja kirjallinen taito. Vastaavan työnjohtajan tulee olla suorassa työsopimussuhteessa tarjoajaan.
Ilmoittautumisvaiheessa toimitettava aineisto:
1) Toimistokuvaus sisältäen selvityksen laadun varmistuksesta, työturvallisuudesta ja ympäristöasioiden hallinnasta.
2) Kuvaus kahdesta yrityksen toteuttamasta vastaavasta vuokra-asuntokohteesta pääkaupunkiseudulla viimeisen kolmen vuoden ajalta. Referenssikuvauksiin tulee sisältyä ainakin seuraavat tiedot .
a. kohteen toteutuspaikka ja toteutusajankohta
b. tilaaja
c. kohteen koko (hym2)
D. arvo (EUR ALV 0 %):
3) Selvitys tarjoajan projektitiimin koulutuksesta, työkokemuksesta ja kielitaidosta.
Sopimuksen toteuttaminen
Vaadittavat vakuudet ja takuut: YSE 1988 mukaisesti.
Menettely
Puolueettomat valintaperusteet:
Tarjouskilpailuun pääsevät mukaan ne ilmoittautuneet, jotka täyttävät tässä hankintailmoituksessa kerrotut tarjoajan kelpoisuutta koskevat ehdot.
Kutsujen lähetyspäivä: 2013-04-26 📅
Tarjouksen voimassaoloaika: 90 päivää Kielet
Kieli: suomi 🗣️
Hankintaviranomainen Tunnistetiedot
Kansallinen rekisterinumero: 2402093-8
Muu hankintaviranomaisen tyyppi: Other
Yhteystiedot
Yhteyspiste: VAv Palvelukodit Oy
Kari Nauska
Internetosoite: www.vav.fi🌏
Nimi: VAV Palvelukodit Oy
Yhteyspiste: VAV Asunnot Oy
Liisa Holmberg
Puhelin: +358 102351492📞
Sähköposti: liisa.holmberg@vav.fi📧
Osallistumisen URL-osoite: www.vav.fi🌏